Domů
Plynárenství
Rakousko nestihlo protlačit novou regulaci pro plynovod Nord Stream 2
Stagnace jaderné energetiky v Evropě a odchod některých států od tohoto způsobu výroby elektřiny vedou ke stále větší závislosti na plynu, jeho dovozu z Ruska a jeho důsledkem je i budování plynovodu Nordstream (zdroj Nordstream).
Zdroj: Nord Stream

Rakousko nestihlo protlačit novou regulaci pro plynovod Nord Stream 2

Návrh EU ohledně regulace plynovodů bude dále probírán až v roce 2019. Rakousko nestihlo během svého šestiměsíčního předsednictví návrh protlačit a zodpovědnost tak spadne na Rumunsko.

Zpravodajský portál Platts informoval, že předsednické Rakousko neplánuje žádné další schůzky ohledně návrhu směrnice Evropské unie, která cílí na plynovody mezi členskými zeměmi EU a ostatními zeměmi. Možné změny směrnice tak spadnou do klína Rumunům, kteří od ledna převezmou pozici hostícího státu EU.

Mrtvý bod

Dokument se může posunout dál v byrokratickém procesu pouze tehdy, pokud se zástupci všech 28 zemí v Evropské radě shodnou na vyjednávací pozici. S tímto rozhodnutím můžou poté vést dialogy s Evropským parlamentem.

„V tento okamžik je rada rozdělena zhruba do třetin: jedna třetina podporuje změnu směrnice, jedna třetina je proti a zbytek nezaujímá k problému zatím žádné stanovisko, takže zde není žádná cesta kupředu,“ prozradil nejmenovaný zdroj Platts.

Uváznutí na mrtvém bodě Rady zvyšuje šance Ruska, že uvede do provozu plynovod Nord Stream 2 dle plánu na konci roku 2019, než vstoupí v platnost možná opatření. Potom by se Nord Stream 2 choval jako existující plynovod v rámci legislativy EU a tím by se jeho pozice značně vylepšila oproti možným omezením ze strany EU.

Dle původního návrhu Evropské komise z listopadu 2017 by již existující plynovody měly nárok na výjimky po dobu až dvaceti let na dodržování pravidel z takzvaného třetího energetického balíčku. Třetí energetický balíček mnohem přísněji hodnotí unbundling projektů plynové struktury a jejich mateřských společností, přístup třetích stran a regulace sazeb na území EU.

Rakousko energetické projekty nešetří

Rakousko chtělo svoji roli hostujícího státu EU využít mimo jiné na omezení či zpřísnění podmínek pro plynovod Nord Stream 2. Tamní vláda navrhovala vytvořit seznam plynovodů, které by musely dodržovat interní pravidla energetických trhů na území EU, kam by se umístění Nord Streamu 2 dalo předpokládat.

Nord Stream 2 je jenom dalším energetickým projektem, který vzbudil zájem našich jižních sousedů. Letos v únoru podalo Rakousko žalobu na dostavbu maďarské JE Paks, v červnu chtělo žalovat britskou podporu JE Hinkley Point C a samozřejmě dlouhodobě protestuje proti prodloužení životnosti JE Dukovany a dostavbě JE Temelín.

Nicméně to vypadá, že Rakousko svoji pozici nevyužije a Nord Stream 2 je tak o další kousek blíž k zprovoznění dle původního plánu bez nových omezeních ze strany EU.

Autor úvodní fotografie: NPCA online

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
16. prosinec 2018, 20:09

Rakousko proti Nordstreamu 2? :-))))))))

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se