Přes 90 společností podpořilo Evropskou alianci pro čistý vodík
Členové asociace Hydrogen Europe, která je jedním z předních aktérů ve vytváření komerčního trhu pro vodíkové a palivočlánkové technologie v Evropě, otevřeně podpořili vodík a zdůraznili jeho důležitou roli v evropské ekonomice po pandemii COVID-19. Učinili tak prostřednictvím otevřeného dopisu adresovaného institucím Evropské unie, ve kterém mimo jiné vyjádřili ochotu navázat úzkou spolupráci v rámci Evropské aliance pro čistý vodík. Cílem aliance má být rozšíření výroby a využití vodíku do roku 2030 a s tím související dekarbonizace evropského průmyslu.
Přelom ve vodíkovém sektoru
Otevřený dopis na podporu Evropské aliance pro čistý vodík byl zaslán místopředsedovi Evropské komise Fransi Timmermansovi, komisařce pro energetiku Kadri Simsonové a komisaři pro vnitřní trh Thierrymu Bretonovi. Podepsalo se pod něj celkem 93 šéfů společností z asociace Hydrogen Europe, jejímž jménem byl dopis poslán. Mezi signatáři byla i Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) sdružující české průmyslové hráče v oblasti vodíku.
„Je úžasné vidět odhodlání tak velkého množství společností různých velikostí a z různých částí hodnotového řetězce ve vodíkovém sektoru, které se semkly za účelem podpory této aliance. Chceme v Hydrogen Europe přispět k tomu, aby se tato iniciativa stala nedílnou součástí Zelené dohody pro Evropu,“ prohlásil Jorgo Chatzimarkakis, generální tajemník Hydrogen Europe.
Všichni signatáři v dopise stvrdili svoji připravenost aktivně investovat do vodíku a jeho využití. Panuje mezi nimi přesvědčení, že vodíkové technologie jsou na úrovni, která umožňuje jejich komerční nasazení v mnoha oblastech, a že pro sektor v tomto ohledu přichází zlomový bod. Růst sektoru může podle nich významně přispět ke snížení emisí a naplnění energetických a klimatických cílů EU do roku 2030.
Méně emisí, vyšší konkurenceschopnost
Dopis také zdůrazňuje potenciál vodíkového sektoru stát se jedním z opěrných bodů pro Zelenou dohodu pro Evropu a nástrojů k dosažení klimaticky neutrálního hospodářství do roku 2050.
Nasazení vodíkových technologií v širokém měřítku by mohlo vést k bezemisní výrobě energie, zvýšené energetické účinnosti a dekarbonizaci průmyslu, dopravy a budov. V neposlední řadě je třeba brát v potaz strategický význam, který by využití vodíku mělo s ohledem na průmyslovou konkurenceschopnost EU na světovém poli.
Souvislosti
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová předložila 27. května 2020 Evropskému parlamentu návrh na vytvoření nástroje pro podporu oživení Evropy po pandemii COVID-19 nazvaného „Příští generace EU“. Počítá s finanční injekcí v hodnotě 750 miliard eur (přes 19,9 bilionů korun). Finanční podpora bude poskytována přes programy EU v rámci přepracovaného dlouhodobého rozpočtu a bude soustředěna mimo jiné na podporu čistých technologií a klíčových hodnotových řetězců.
Aliance pro čistý vodík je součástí průmyslové strategie, kterou Komise představila v březnu. Má sdružovat investory a partnery z veřejného, soukromého a výzkumného sektoru. Jejím účelem má být řízení a koordinace zkvalitňování výroby čistého vodíku a jeho využití v Evropě. Asociace Hydrogen Europe dala dohromady Green Hydrogen Investment and Support Report, který má alianci pomoci začít tento záměr realizovat. Spuštění aliance se očekává v létě tohoto roku.
Mohlo by vás zajímat:
No, ještě aby ne, když potečou eura...:-).
Krapet mi to připomíná podnikové závazky straně z dob minulých.
Připomnělo mi to, jak před válkou podepsalo 100 německých árijských vědců petici, že teorie žida Einsteina je špatná. Když se mu to doneslo do Princetonu, poznamenal "Proč sto? Kdybych neměl pravdu, stačil by jeden."
Rozdíl mezi Einsteinem a asociací Hydrogen Europe je ten, že Einstein byl genius, který objevil průlomové zákonitosti a asociace Hydrogen Europe se jen snaží oživit technologii objevenou v první polovině devatenáctého století. Průmyslově používanou ve 40 letech minulého století, kde vstupem byla OZE elektřina (a voda a vzduch) a konečným produktem bylo dusíkaté hnojivo.
To by nebyl až takový problém. I staré technologie mohou být užitečné. Problém je nízká účinnost elektrolýzy (cca 70-80 %) a vysoká cena (výrobní náklady) na elektřinu. Speciálně tu OZE. Z toho pak vyplývají problémy ekonomické. Dnes se valná většina vodíku vyrábí ze zemního plynu za několikanásobně nižší cenu, než by ho bylo možno vyrobit z OZE elektřiny.
Tragédie všech těchto společenství je v tom, že tato společenství nejsou odpovědná ekonomicky za výsledky své práce. Jen plamenně plácají své pravdy, ale kdyby to měli platit ze svého tak raději utečou...
Všichni se můžou jakkoliv vzteknout, ale nejlevnější elektrickou energii doposud vyrobíme z hnědého uhlí a jádra a proto celá Evropa a předně SRN to ruší. Je to stejné, jako když sedíte na větvi a motorovou pilou si pod sebou odřezáváte větev, asi kravina že? ale přesto to děláme v duchu CO2 neutrality....
Mimochodem v Mnichově v dnech totálního omezení dopravy v rámci C 19 emise NOx a CO2 neklesly, aha asi za to auta tak moc nemohou...
1) Komu mají být ekonomicky odpovědní? Mají vůbec rozhodovací pravomoc aby mohli nést odpovědnost? V právním státě nemůže existovat aby někdo nesl odpovědnost za něco co nemá šanci ovlivnit.
2) V byste to hradil ze svého, pokud ostatní projekty dostávají dotace?
3) Chcete srovnávat nové, nebo staré zdroje? To je dost rozdíl a není moc vhodné srovnání položit proti sobě 40-50 let starou jaderku či uhelnou elektrárnu a proti tomu novou fotovoltaiku, nebo PPE. Pro srovnání musíte brát současné nové zdroje jednotlivých typů. Takže nové JE, nové PPE, nové FVE, nové ostatní parní elektrárny.
4) Pokud v Mnichově nedošlo k výrazné změně NOx tak je třeba zjistit kde se jich většina produkuje, nejsou-li to auta. Pokud při poklesu spotřeby energie neklesnou emise CO2, tak je někde nějaká chyba. Buď jsou tu nějaké další emise, nebo nefunguje měření. Jedno, nebo druhé.
Chápu, že je potřeba podporovat vývoj nových technologií, podporovat vědu, výzkum. Ale proč něco tak masivně dotovat? Navíc něco co zatím očividně nefunguje. Copak nemáme dost zkušeností s OZE? Jak vidím, tak někteří lidé jsou opravdu nepoučitelní. I když na druhé straně, je chápu, jde jen a jen čistě o peníze, takže veškeré skrupule a slušnost jdou stranou.
Zřejmě jste se překlikl nebo nastlala nějaká chyba v portálu a váš komentář byl vložen pod jiný článek, nejlépe by pasoval pod článek s názvem: "Budeme spalovat jaderný odpad urychlovačem řízeným transmutorem?" https://oenergetice.cz/nazory/budeme-spalovat-jaderny-odpad-urychlovacem-rizenym-transmutorem
Protože tady v tomto článku se píše o technologiích které fungují na rozdíl od stále více dotovaných jaderných snech.
Nějaká čísla jak jsou dotované JE jsou k mání? Nebo jste jen tak střelil po kozlovi?
To víte, že nejsou. Ale nebojte, za chvilku se dozvíte, jak JE jsou škodlivé, neb bolševik u nás těžil uran a kolik při tom přišlo lidí. Navíc JE odebírají čím dál tím vzácnější vodu. Nehledě na to, že jak se budou likvidovat, tak nás to finančně sežere. Ale chvilku si počkejte. Místní odborníci Vás hned zahrnou "fakty".
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se