Domů
Plynárenství
Evropa čelí riziku drahé zimy kvůli nedostatku dlouhodobých kontraktů na LNG
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Evropa čelí riziku drahé zimy kvůli nedostatku dlouhodobých kontraktů na LNG

Evropa doposud nedosáhla dostatečných pokroků v zajišťování dlouhodobých kontraktů na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). To by dle analýzy zveřejněné ve spolupráci zpravodajských serverů Reuters a Euractiv mohlo mít negativní dopad na bezpečnost dodávek během příští zimní sezóny. Očekává se obnova poptávky po zemním plynu v Číně, což by mohlo vytvořit napětí na trhu.

Loňskou zimu Evropa kupovala LNG především na spotovém trhu

Dodávky LNG během zimního období 2022/2023 významně přispěly k vyrovnání nižších dodávek zemního plynu z Ruska. V roce 2022 Evropa importovala 121 milionů tun LNG, to odpovídá 60% navýšení ve srovnání s 2021. Tento plyn byl ovšem do velké míry nakupován na spotovém trhu.

Na základě odhadů analytiků se Evropa na obchodech na globálním spotovém trhu s LNG loni podílela zhruba z jedné třetiny. V roce 2021 to bylo zhruba 13 %. Pokud nebudou uzavřeny dlouhodobé kontrakty, tak by podle analytiků tento podíl mohl vzrůst až na 50 %. Vzhledem ke klimaticko-energetickým cílům EU jsou obchodníci v uzavírání dlouhodobých smluv o dodávkách opatrní.

Podle konzultanta v agentuře zaměřené na plyn a LNG, Mortena Frische, Evropa potřebuje 70-75 % dodávek LNG zajistit dlouhodobými kontrakty. Podle Frische Evropa příliš spoléhá na to, že zemní plyn bude nahrazen vodíkem  a příliš se nyní soustřeďujeme na spotové a krátkodobé nákupy LNG.

Zdroj agentuře Reuters a Euractiv sdělil, že vyjednávání mezi evropskými společnostmi a dodavateli LNG byla narušena kvůli nesouladům mezi potřebami společností a klimatickými ambicemi národních vlád. Nejistoty ohledně vývoje energetiky do roku 2030 a dále významně komplikují ochotu zavázat se ke středně a dlouhodobým kontraktům.

Někteří dodavatelé preferují uzavírat kontrakty na 25 let

V poptávce po LNG si navíc Evropa konkuruje s Čínou a dalšími, zejména asijskými státy. Podle zástupce zaměřeného na energetiku v konzultantské firmě Eurasia Group Raada Alkadiriho nebude Evropa schopná zajistit dostatečné objemy LNG, které by měly nahradit ruský plyn, dokud EU bude zemní plyn vnímat pouze jako přechodné palivo. Producenti podle něj chtějí garantovaný trh na několik dalších desetiletí.

Několik velkých producentů a obchodníků s LNG jako například QatarEnergy, Shell, Chevron nebo ConocoPhillips v uplynulých měsících vyjednávalo s evropskými státy ohledně dodávek LNG. Jedno z těchto jednání proběhlo i mezi QatarEnergy a německou vládou a velkými německými energetickými firmami jako RWE. Podle zdrojů Reuters a Euractiv ovšem vyjednávání nedopadla úspěšně kvůli neshodám ohledně délky dohody. Katar obvykle cílí na uzavírání dodávkových kontraktů na 25 let, Německo požadovalo délku na 10 až 15 let.

Například Shell je naopak ochoten nabídnout kontrakty s ustanoveními umožňujícími změnit délku kontraktu například po 3, 5 nebo 10 letech. Podle zástupkyně Shellu Sinead Goremanové evropské státy a společnosti požadují větší flexibilitu a velcí integrovaní hráči na trhu ji podle ní budou ochotni poskytovat.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se