Dánsko se snaží odhadnout budoucí cenu zeleného vodíku. V roce 2030 by mohla činit 2 EUR/kg
Dánský provozovatel plynárenské a elektrizační sítě Energinet zahájil konzultaci s průmyslovými subjekty s cílem získat kvalifikovaný odhad budoucího vývoje ceny tzv. zeleného vodíku, tedy vodíku vyráběného elektrolýzou vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle prvotních odhadů by jeho cena mohla v roce 2030 činit zhruba 2 EUR/kg (přibližně 50 EUR/MWh). Informaci přinesl zahraniční server Platts.
Zahájený konzultační proces staví na scénáři vypracovaném dánským energetickým regulátorem, podle kterého by cena zeleného vodíku vyráběného v Dánsku mohla mezi lety 2022 a 2025 klesnout z necelých 3 EUR/kg (zhruba 75 EUR/MWh) na 2,6 EUR/kg (zhruba 65 EUR/MWh).
"Abychom získali co nejlepší výhled, žádáme nyní průmyslové subjekty, aby poskytli potřebné vstupy a my jsme tak mohli získat kvalifikovaný odhad budoucích cen vodíku,“ uvedla podle Platts projektová manažerka v Energinet Marie Louise Lundová.
Lundová připomněla, že jakékoliv modelování výhledu na příštích 20 let je spojeno s velkou nejistotou a že je kvalifikovaný odhad potřebný, aby mohl provozovatel dánské plynárenské a elektrizační soustavy analyzovat kdy budou elektrolyzéry nasazovány do provozu a kolik vodíku budou vyrábět.
"Flexibilní spotřeba a nové možnosti udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě budou v energetickém systému založeném z velké části na větru a slunci velmi důležité," dodala Lundová.
Zahraniční server platts připomněl, že Dánsko má již nyní největší podíl elektřiny z větrných elektráren na elektroenergetickém mixu v Evropě a plánuje další rozšiřování offshore větrných elektráren se zaměřením na tzv. power-to-X aplikace, mezi které se řadí i výroba zeleného vodíku.
Podle databáze Platts má Dánsko poměrně silnou zásobu projektů zaměřených právě na produkci zeleného vodíku. Do roku 2030 by tak mohly v Dánsku vyrůst elektrolyzéry o celkovém příkonu převyšujícím 2 GW.
Mohlo by vás zajímat:
No to asi počítají se zápornou cenou elektřiny na vstupu elektrolyzéru.
V okamžiku, kdy elektřina na vstupu elektrolyzéru stojí 75Eur/MWh a elektrolyzér má 50% ztráty, tak jen na elektřině by ten vodík stál 150Eur/MWh (v článku počítají 50Eur/MWh)
Tak jak to dělají v Nizozemsku, že ho vyrábí už teď za 25 eur/MWh?
Proč záporná? Podle vašeho výpočtu by stačila cena elektřiny 25Eur/MWh, aby stál vodík 50Eur/MWh. V Kalifornii odpojují solární elektrárny když nabídka masivně převyšuje poptávku. A mít z FVE 25Eur/MWh se mi zdá výhodnější než 0Eur/MWh.
No on elektrolyzér není zadarmo, jeho obsluha a údržba není zadarmo, jeho provoz taky ne.
Vůbec bych se nedivil, kdyby provozní+investiční náklady toho elektrolyzéru byli právě těch 50Eur/MWh
Jediné, co mě mrzí, je nedostatek relevantních informací - PR články vždy ukazují ten nejoptimističtější scénář.
Jinými slovy, cucáte si ty nikdy z prstu.
Jinými slovy, cucáte si ta čísla z prstu.
Musíte počítat pouze za náklady pořízení te větrné elektrárny a elektrolyzeru.A vítr fouká zadarmo takže další náklady na palivo jako uhli a podobne nejsou akorát na udrzbu.
Vážení, vzpomínáte na pomocnou učebnici ruského jazyka Pasobija?
Tam každý nesmysl začínal : Znajetě-li vy čto v sovětskom sojuze jesť takaja korova, katoraja dajot 50 l moloka v sutki...
Dělali jsme si z toho legraci, no a zde máme podobné články, prostě mimo realitu takové EU Pasobija , nebo jak se to správně jmenovalo...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se