Domů
Obnovitelné zdroje
V aukcích pro větrné zdroje stále dominuje větrný sever Německa, ceny neklesají
Větrné elektrárny, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

V aukcích pro větrné zdroje stále dominuje větrný sever Německa, ceny neklesají

Německo má za sebou druhé letošní kolo aukcí na podporu výstavby větrných elektráren na pevnině. Oproti předchozím rokům letos zájem o aukce roste, na čemž má svůj podíl i navýšení maximálních cen od loňského roku. Druhé letošní kolo dokonce přilákalo nejvíce projektů od prvních aukcí v roce 2017, aukci se ani tak však zaplnit nepodařilo. Německo letos čekají ještě další dvě kola, která nabídnou ještě výrazně více výkonu než květnové kolo.

Na začátku května se v Německu uskutečnila druhá letošní aukce pro onshore větrné elektrárny. V druhém kole mohli developeři soutěžit o téměř 2,8 GW výkonu, jelikož objem aukce byl navýšen z důvodu nezaplnění předchozích aukcí. V minulém kole byl naopak objem nepatrně snížen, a to s ohledem na obavy o nedostatku projektů.

Do aukce bylo podle tamního síťového regulátora Bundesnetzagentur přihlášeno 197 projektů o celkovém instalovaném výkonu 2,49 GW. Objem přihlášených projektů tak byl nejsilnější od aukcí z roku 2017, kdy se vyšplhal až na téměř 3 GW. Osm nabídek musel regulátor z aukce vyřadit, nakonec tedy developeři vysoutěžili podporu pro 189 projektů o výkonu 2,38 GW.

Objem projektů roste, konkurence ale stále chybí

"Aktuální kolo představuje rekord s téměř 2,5 GW přihlášeného objemu nabídek a potvrzuje trend rostoucích počtů nabídek a povolení pro projekty. Pokud bude tento pozitivní vývoj pokračovat, cíle pro rozvoj větrné energetiky na pevnině budou dosažitelné," řekl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Vysoutěžené ceny se již tradičně pohybovaly těsně pod cenovým stropem, který činí 73,5 EUR/MWh. Developeři si pro své projekty zajistili garantované ceny od 72 do 73,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr činil 73,3 EUR/MWh. Oproti minulému kolu tak průměrná cena poklesla o pouhých 10 centů.

Podobně jako v drtivé většině předchozích kol, i tentokrát aukci dominoval větrný sever země. Největší vysoutěžený objem připadal na spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko (727 MW), Dolní Sasko (430 MW) a Šlesvicko-Holštýnsko (318 MW).

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
5. červenec 2024, 04:45

Kouknul jsem se a zdroj a všechno to jsou projekty na souši. Takže je to asi za 2kč/kWh. V drahém Německu. U nás je to za kolik? Za 130€? Na množstevní slevu při našem dost omezeném vnímání užitečnosti OZE asi nedosáhneme. Naposledy byl jeden projekt zrušený, protože se místní obyvatelé obávali tornád, kterí údajně VtE způsobují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se