Domů
Obnovitelné zdroje
První letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu se opět zaplnila
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

První letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu se opět zaplnila

Na začátku minulého měsíce proběhla v Německu první letošní aukce na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů, která tak byla i první letošní aukcí pro onshore větrné elektrárny. Podobně jako v minulém kole se i nyní aukce zaplnila, a německý energetický regulátor tak nemusel omezovat její objem. Vysoutěžené ceny se pohybovaly na podobné úrovni jako v předchozím kole.

V Německu nadále probíhají aukce na podporu výstavby obnovitelných zdrojů, včetně onshore větrných elektráren. V jejich případě by letos měla proběhnout celkem 4 kola, první tři o objemu 1333 MW a poslední čtvrté dorovnávací, jehož objem bude záviset na případné úpravě soutěžených objemů v prvních třech kolech, aby celkový letošní objem dosáhl zhruba 5 GW.

Na začátku února tak proběhla letošní první aukce, ve které mohli developeři soutěžit o zmiňovaných 1333 MW výkonu. Do aukce bylo dle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) přihlášeno 147 projektů o celkovém výkonu 1356 MW, čímž se podobně jako v minulém kole aukce zaplnila. Regulátor tak nemusel přistoupit ke snížení objemu aukce pro zajištění konkurenčního prostředí, i když objem přihlášených projektů převýšil objem aukce pouze marginálně.

V aukci nakonec uspělo 141 nabídek o celkovém výkonu 1332 MW, výše vysoutěžených cen se pohybovala mezi 47,7 a 58,8 EUR/MWh. Vážený průměr vysoutěžených cen dosáhl 57,6 EUR/MWh, tedy nepatrně nižší hodnoty ve srovnání s 57,9 EUR/MWh z minulého kola. Za touto skutečností podle BNetzA navíc zřejmě stálo snížení maximální možné nabídkové ceny na 58,8 EUR/MWh.

Z regionálního pohledu aukce rovněž nepřinesla žádné překvapení, kdy většina úspěšných projektů vyroste tradičně na větrnějším severu Německa. Největší objem výkonu tak byl soustředěn ve spolkových zemích Dolní Sasko (326 MW), Severní Porýní-Vestfálsko (275 MW) a Šlesvicko-Holštýnsko (259 MW).

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Miloslav Černý
13. březen 2022, 12:19

Vývoj na energetické celosvětově scéně jasně ukazuje odpovědnou cestu Německa hodnou k následování. Rozhodně je menší zlo strpět vícero vrtulí na vhodných místech, než další závislosti na dovozu. Nevím co by se muselo ještě stát, aby jsme konečně dokázali zařadit OZ bez velkého nebezpečnějšího jádra jako hlavní energetický budoucí zdroj. A nejde jenom o ty vrtule, musí jít o souhrn všech ekonomicky dostupných variant, které se stále rozšiřují a stále budou.

Emil
13. březen 2022, 12:37

Právě naopak, vývoj na energetické scéně ukazuje naprosté zoufalství Německa, které se na příští zimu snaží oživit snad všechny uhelné elektrárny, které ještě nestačilo rozebrat.

Statistiky jasně ukazují, že velké jádro není o nic nebezpečnější než jiné tzv. čisté zdroje.

petr
13. březen 2022, 14:41

Emile, souhlasím s vámi jen z části, jaderné elektrárny mají na svědomí zlomek úmrtí oproti zdrojům OZE. I v samotném Rusku je počet mrtvých při haváriích vodních elektráren vyšší než celý Černobyl a to je jediná skutečně velká havárie jaderného zdroje...

Jinak zoufalství Německa a jejich totálně špatné rozhodnutí spojené s vydáním asi 500 mld. euro je ukázkou kam až politická zabedněnost může dojít. Dnešní situace na Ukrajině jen dokládá jak naivní naši sousedé byli a nebo jak podplacení jsou...

Ideologie Putina je na čtyřech krocích :

1 odtrhnout GB od EU .... splněno

2 vytvořit extrémní závislost na zemním plynu a současně zrušit jaderné zdroje tlakem politických organizací řízených FSB .... splněno

3 pokořit Ukrajinu a začít realizovat nový SSSR .... v jednání

4 rozložit EU..... proboha snad se nepovede

energetik
13. březen 2022, 17:33

Co to plácáte za nesmysly? Mrtví a postižení ještě nejsou sečteny a ani nikým nezávislým kdo by neměl snahu to tajit nikdy nebyly a na havárii v Černobylu se bude umírat ještě tisíce let.

A v současné době to tam obsadili Ruští teroristé a používají to k vydírání a nepřímo také k zabíjení civilistů, když přes to území pašují zbraně a Ukrajinci je z tama nemohou vystřílet. S tím tam bude neustálý problém po dalších několik tisíc let.

Emil
13. březen 2022, 17:49

Nesmysly jako vždy plácáte vy, rádobyenergetiku. Mrtví a postižení sečteni jsou, a to nikým menším než Světovou zdravotnickou organizací. Na havárii v Černobylu se nebude umírat tisíce let, už dávno se nikde mimo kontrolované pásmo nevyskytují dostatečně vysoké dávkové příkony.

Emil
13. březen 2022, 17:57

Petře, jen bych upozornil že tvrzení "není o nic nebezpečnější než jiné tzv. čisté zdroje" zahrnuje i možnost že je nebezpečné méně. :-)

Miloslav Černý
13. březen 2022, 17:43

To zoufalství je daný současným zcela nepředpokládaným válečným stavem, které je třeba jenom překlenout. Ještě nemají vybudovanou plánovanou potřebnou kapacitu, takže to je z nouze ctnost, což je snadno pochopitelné a víte to moc dobře sám. A ohledně toho velkého jádra netřeba vůbec polemizovat. Celý svět sleduje s obavami události kolem velkých jaderných elektráren na Ukrajině a uvědomuje si možné zoufalé kroky nějakých psychicky narušených individuí, kterým už nebude záležet ani na vlastním životě a že takových po světě chodí netřeba připomínat.

Emil
13. březen 2022, 17:54

Tu "plánovanou potřebnou kapacitu" budují už více než dvacet let, a celou tu dobu se jejich závislost na Rusku jen a jen zvyšovala. Sami už přiznávají, že udělali obrovskou chybu, a nešlo o žádnou "odpovědnou cestu Německa hodnou k následování". Naopak jsou klasickými cimrmanovskými průkopníky slepých uliček.

energetik
13. březen 2022, 18:45

Ano, proto Němci už jadernou energetiku opouštění a nehodlají se k této energetické chybě a slepé cestě ve vývoji už vracet.

nikdo
13. březen 2022, 19:57

To: energetik

Němci se podílí na projektu ITER, takže do budoucna s jadernou energetikou počítají.

energetik
13. březen 2022, 20:46

nikdo

ITER není štěpení, ale fúze a je tam nějaká šance že to bude skutečně bezpečné a bez nebezpečných odpadů. Takže tam je to pochopitelné.

Emil
13. březen 2022, 21:21

Tak to je zajímavý názorový posun, rádobyenergetiku, že aktivované materiály aktivní zóny nepovažujete za nebezpečný odpad. Ono to ale bude spíš tím, že ani o tomto tématu nemáte nejmenší tušení, že?

JVr
14. březen 2022, 08:25

No nevím, jak je to s tím přiznáváním chyby - plán se musí plnit na 200 %, a tak jen zvyšují množství plánovaných OZE.

Ale jak tu někdo psal, Němec nedělá malé chyby a má tendenci dotáhnout to až do hořkého konce. Musí to jít přesně tak, jak to někdo naplánoval!

BTW, nemyslím si, že je to špatná cesta, jen si myslím, že je to v současnosti sakra drahá cesta. O její aplikaci v Něměcku mám jisté pochyby, ale možná to dopadne "dobře".

hlpb
14. březen 2022, 11:13

Podíl vyrobené energie v roce 2022 dle zdrojů v Německu k 13.3.2022:

1. OZE = 53%

2. uhí = 30%

3. plyn = 10%

4. JE = 6%

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se