Modernizační fond: V projektech za bilion je největší poptávka po podpoře malých obnovitelných zdrojů
Státní fond životního prostředí vyhodnotil v březnu tzv. předregistrační výzvy Modernizačního fondu, které skončily na začátku února. Předběžný zájem o podporu z fondu ve výzvách projevilo přes 3000 subjektů, které přihlásily více než 9000 projektů s celkovou hodnotou přes jeden bilion korun.
Výzvy se týkaly prvních tří programů Modernizačního fondu, tedy teplárenství, obnovitelných zdrojů a průmyslu. V nejštědřeji podpořené části zájem nových energetických hráčů několikanásobně překonal zájem těch stávajících, i když mají paradoxně dostat méně peněz.
Vyhlášení ostrých výzev Modernizačního fondu se očekává postupně v dubnu a v květnu. Ti, kteří se zúčastnili předregistrační výzvy, se pak budou moci přihlásit od léta.
Podle aktuálních informací bude v návazných ostrých výzvách k dispozici do července sedm miliard korun. Čtyři miliardy z této částky nabídne program č. 2 Nové obnovitelné zdroje v energetice. K dalšímu navýšení prostředků na letošní rok pravděpodobně dojde po říjnovém zasedání Evropského investičního výboru. Ministerstvo životního prostředí také avizovalo, že ke konci letošního roku bude vyhlášena předregistrační výzva pro program č. 9 Komunitní energetika.
Kdo se chystá přihlásit se svým energetickým projektem, může využít krátký online test, který připravila expertní skupina Frank Bold. Potenciálním žadatelům pomůže zhodnotit, jak mají připravené očekávané podklady. Hodit se samozřejmě může i těm, kteří se chystají hlásit až v rámci příštích výzev.
Jste připravení na žádost do Modernizačního fondu? Zjistěte, jak jste na tom v pětiminutovém testu od Frank Bold.
Velký zájem malých hráčů
Největší část Modernizačního fondu (38,7 %) je věnovaná programu č. 2 RES+, z něhož má být podpořen rozvoj obnovitelných zdrojů. Na základě kontroverzního rozhodnutí Ministerstva životního prostředí je program č. 2 rozdělen tak, že jeho většina (60 %) má připadnout stávajícím energetickým společnostem, které mají povinnost nakupovat emisní povolenky – tzv. “subjekty 10c”. Zbytek (40 %) má být určen pro všechny ostatní subjekty a menší či začínající hráče na energetickém trhu.
Ze zatím neveřejných informací, které Státní fond životního prostředí poskytl odborníkům z expertní skupiny Frank Bold, vyplývá, že stávající energetické firmy přihlásily mnohem méně projektů, než zbytek účastníků. Předregistrační výzvy pro obnovitelné zdroje se zúčastnilo 153 subjektů 10c, zbývajících subjektů se přihlásilo 2739. Subjekty 10c zároveň přihlásily 688 projektů (v průměru 4,5 projektů na jednoho žadatele) s celkovými náklady 120 miliard Kč.
Ostatní účastníci přitom předložili 7575 projektů (v průměru 2,8 na žadatele) s celkovými náklady 621 miliard Kč. To znamená, že pokud by opravdu 60 % programu č. 2 připadlo stávajícím energetickým společnostem, měly by mezi sebou mnohem menší konkurenci a měly by mnohem větší šanci na získání podpory pro své projekty.
“Předregistrační výzvy měly sloužit ke zjištění zájmu o podporu z Modernizačního fondu v jednotlivých oblastech. Ukázalo se, že největší poptávka je po podpoře malých obnovitelných zdrojů – fotovoltaických elektráren do 1 MW výkonu, zejména na střechách a fasádách budov. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí nyní mohou reagovat a přiřadit těmto projektům v “ostrých” výzvách více finančních prostředků,” uvedla Laura Otýpková, právnička expertní skupiny Frank Bold.
Právě odborníci z Frank Bold se v prosinci a v lednu zaměřili na informování obcí a malých a středních podnikatelů o možnostech předregistrační výzvy, protože se k nim jinak informace z ministerstva dostávaly jen málo a neúplně. Ve Frank Bold Energy vznikl také zdarma dostupný online nástroj, který usnadňoval vyplnění registračního formuláře. Využilo ho přibližně 1200 projektů o celkovém výkonu 950 MW a s odhadovaným objemem investic 67 miliard korun.
Uzavřené předregistrační výzvy v bodech
- Celkové náklady na realizaci všech přihlášených projektů dosáhly 1 035,5 mld. Kč, z čehož 221 miliard Kč tvoří projekty v teplárenství, 73 miliard Kč v průmyslu a 741,5 miliard Kč jsou projekty obnovitelných zdrojů.
- Největší zájem o projekty obnovitelných zdrojů byl ve Středočeském (1194) a Moravskoslezském (1082) kraji.
- Nejvíce projektů obnovitelných zdrojů bylo přihlášeno v kategorii do 1 MW instalovaného výkonu – celkem 5391 projektů. Elektrárny nad 1 MW byly přihlášeny v 3833 projektech.
- Mezi žádostmi o podporu obnovitelných zdrojů dominovaly fotovoltaické elektrárny. Nejvíce projektů počítalo s využitím střešních ploch a fasád (5935), následovaly projekty pozemní fotovoltaiky (3015) a také tzv. agrivoltaiky (818).
- Zhruba 43 % projektů obnovitelných zdrojů počítá s bateriovým úložištěm.
- Bylo podáno rovněž menší množství projektů zaměřených na větrné (256), malé vodní (177) a geotermální (38) elektrárny.
Co je to Modernizační fond
Modernizační fond je finanční nástroj Evropské unie, který má sloužit k transformaci energetiky a snížení emisí skleníkových plynů. Finanční prostředky v něm pocházejí z prodeje emisních povolenek. Během let 2021-2030 bude v Modernizačním fondu v ČR k dispozici zhruba 200 miliard korun. Ty budou rozděleny mezi devět hlavních programů, mezi něž patří například obnovitelné zdroje, transformace teplárenství, energetická účinnost nebo komunitní energetika.
Mohlo by vás zajímat:
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mě ta částka přijde šílená. Hlavně na to jak málo se za ní získá EE. Nehledě na nutné investice do záloh. Tak si říkám, zdali by za ten bilion Kč nebylo lepší mít několik bloků JE a stát se předním exportérem EE v Evropě. Myslím, že Němci by nám nejen v zimě líbali ruce. Navíc bychom jsme si vyřešili vytápění mnoha našich měst. Ale chápu atom je fuj, není in, cool a green.
67 mld. za 950 MW -> ~1 TWh/rok odpovídá zhruba než 600 mld. za jeden moderní 1200 MW jaderný blok. Máte tedy naprostou pravdu.
Ten výpočet nějak nesedí, asi o 200mld.
Jenže musíte vzít v potaz že se jedná o malé projekty kde je cena na MWh vždy vyšší.
Jeden 1200 MW blok reaktoru 3. generace může dát ročně 9 TWh. 9*67 = ~600 mld. Pokud bych se seknul o 200 mld., musel by vyrobit jen 6 TWh, což je nesmysl. I stařičké reaktory JETE 2. generace s nižším koeficientem využití dokáží dát přes 8 TWh (třeba za rok 2017 to bylo 16,48 TWh za 2 bloky).
Pane Jiří, FVE se u našich sousedů staví bez dotací za 13 milionů CZK za 1 MW špičkového výkonu, na zemi, když je to "utility scale", to je nad 10 či 50 MW (s tím že to později ještě rozšíří).
Takže necelý gigawatt FVE když ho chcete srovnávat s gigawattem JE by stál 13 miliard CZK a ne 165 miliard "overnight" krát dvě
= 330 miliard za jádro. To je 25x víc.
A FVE byvyrobila 7x krát míň elektřiny než 1 GW jádra v ČR.
Čili pořád je jádro 3,5 krát dražší.
A to ještě v roce 2036 bude ta FVE za polovinu než co stojí teď.
A Dukovany 2 spíše nebudou ještě dokončeny.
A ty upravované staré JE 3. generace pro Dukovany 2 budou ještě dražší dalšími vynucenými bezpečnostními úpravami. Ve Flamanville Vám to potvrdí.
Není co řešit.
Podporu (ale mnohem nižší než nyní) potřebují pouze menší a technicky obtížnější střešní instalace fotovoltaiky.
O jakém biliónu to melete? Alokace ModFondu do roku 2030 bude cca 200 milionů Kč. Že vy jste ten článek ani nečetl?
Chápu, že je na tom české školství velice špatně a mnozí mají problémy s chápáním psaného textu.
Proto si dovolím citovat titulek toho článku: Modernizační fond: V projektech za bilion je největší poptávka po podpoře malých obnovitelných zdrojů.
No ano, za nás v Československu jsme uměli přečíst celý článek až do konce, kde je uvedena alokace 200 mil., vy už umíte jen preslabikovat titulek. Poor St. Nebo je váš nick zkratkou StB? Tím by se vaše úroveň vysvětlovala.
Pane Arimatejký.
Tak ještě jednou a pomalu. Cituji:
Státní fond životního prostředí vyhodnotil v březnu tzv. předregistrační výzvy Modernizačního fondu, které skončily na začátku února. Předběžný zájem o podporu z fondu ve výzvách projevilo přes 3000 subjektů, které přihlásily více než 9000 projektů s celkovou hodnotou přes jeden bilion korun.
Škoda, že to nejde zvýraznit. Jak vidím, tak už Vám naše krásná řeč nestačí, když se ve snaze dehonestovat mou maličkost používáte anglické výrazy.
To mám jako pochopit, že někdo kdo používá zdravý selský rozum, nechce platit vysoké účty za energie je hned na úrovni příslušníků SNB?
Potěšitelné je, že jsou přihlášené také projekty s větrnými elektrárnami a MVE. Větrných elektrárn mohlo být u nás daleko víc, ale přišly obstrukce proti OZE a realizace vázly. U MVE je tady starý dluh. Pře válkou fungovalo spoustu především Francisových turbínek a ve spousta lokalitách po revoluci nebyly MVE obnoveny. Většinu si tradičně rozdělí velcí hráči, což není tak dobře. Doufejme, že přijdou na řadu i rodinné domy a fotovoltaika na střechách. Doufám, že za tu kritiku velkých hráčů nebude můj příspěvek vymazán.
Pane Zapletale potěšitelného na tom není nic. Jenom to, že vyhodíme takové peníze oknem. Poměr cena výkon mizivá. Za ty peníze bychom mohli mít x jaderných bloků. Stabilní a levnou EE. Takto budeme mít neustále problémy v síti a pořád řešit problémy s blackouty. Opravdu nechápu proč voláte po nových větrnících. Přijde Vám naše krajina málo zohyzděná? Mě tedy dne. Jsem rád, že mi nic takového nehučí nad hlavou a nezabíjí to živé tvory. Nehledě na to, že na něco takového by padla spousta betonu a oceli.
Co se týče FVE na střechy ať si to každý dá na svou střechu dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale za své. Na to, aby někdo projevil své entrovirální přesvědčení přeci nepotřebuje žádné dotace. Nebo ano?
Co se týče vodních elektráren, tak to se zeptejte kolegů ekologů co se jim na tom nelíbí. Asi rybky nemají rády tobogán mezi lopatkami turbín.
Pane St toto co jste napsal jsou tradiční a demagogické lži, nebo dezinformace. Nevím jestli už jste na vlastní oči viděl větrné elektrárny, ale žádný velký hluk nedělají. Mají daleko přísnější hlukové limity, než silniční doprava. Ty dezinformace o těch zabitých živých tvorech od větrných elektráren jsou další lživá kampaň ptoti OZE. Kdysi se říkalo, že větrné elektrárny jsou jen taková zajímavost, ale praktické využití mít nebudou. Když se zjistilo, že to tak není vymyslela se proti nim takováto kampaň. Co opravdu hyzdí krajinu jsou dálnice, parkoviště a logistická centra. Ja podivné, jak se jaderná lobby ohání přírodou když jde o to eliminovat obnovitelné zdroje. Není to ale úpřímné a je to jen účelové. Sama jaderná enrgetika zamořuje přírodu radioaktivitou. Další v pořadí je strašení blackoutem.
Pane Zapletale, to co jsem napsal jsou jen a jen fakta, která jsem mj. čerpal z toho serveru. Tímto děkuji jak autorům, tak i mnohým odborníkům, kteří zde přispívají do diskusí a mnohdy tak bojují jak s lidskou blbostí tak i s větrnými mlýny. Mám to štěstí, že ve svém okolí žádnou takovou věc nemám. A pokud by byly ty větrníky tak fajn, tak proč proti nim Němci protestují?
Asi jsou obětí dezinformačních kampaní. Nejspíše z Kremlu....
Ohledně škod na fauně a flóře opět to zde bylo několikrát diskutováno. Jistě si to dohledáte. Myslíte si že pro přírodu je požehnání, když najede těžká technika nalije se do země spousta tun betonu?
Dálnice krajinu nehyzdí. Zvláště pokud se v jejich blízkosti vysází stromy, tak ani prakticky nejdou vidět. Navíc díky nim roste jak mobilita, tak i HDP.
Nikdo tady nechce eliminovat OZE. Jsou prospěšné, užitečné a zcela oprávněně patří do našeho energetického mixu. Jen se musí používat s mírou a hlavně s rozumem.
JE opravdu nezamořují radioaktivitou. Na to jste prosím přišel jak?
Ty blackouty nejsou strašení, ale realita. Nastudujte si prosím ohledně toho co se nedávno dělo v Rakousku.
Předem moc děkuji.
Když tak prosím erudovanější kolegy, aby sem dali panu Zapletalovi relevantní odkazy a čísla.
Předem moc děkuji.
Tak u dálnic ten beton nevadí, u větrných elektráren vadí, to je zájímavé. Jak jste to myslel s těmi blackouty v Rakousku, problém se stal v Chorvatsku a Rakousko s tím nemělo nic společného, tak prosím konec demagogie. JE ty výpustě mají, opět zdůrazňuji, že mají i povolení od SÚJB. O těch škodách na fauně a flóře bych se rád přesvědčil a proto prosím o důkaz. Ne ale z fake news. Kdo jsou ti protestující proti větrným elektrárnám v Německu a kolik jich je?
Stačí hledat. Tady např. oficiální žádost o navýšení limitu k zabíjení endemitních netopýrů (www.hawaiipublicradio.org/post/oahu-windfarm-seeking-increase-authorized-bat-deaths#stream/0):
"But the company’s own monitoring following the completion of construction indicated that more bats were being killed than initially expected. So the wind farm’s owner, New York-based hedge fund D.E. Shaw, is now seeking to increase the number that Kawailoa’s turbines are allowed to kill, called the take."
Pane Zapletale. Dálnici pokud kolem ní osadíte stromy, tak prakticky v krajině nejde vidět na rozdíl od větrníků. Pokud ozeleníte i protihlukové stěny, tak tím hodně snížíte negativní vliv na krajinu. Navíc u dálnic není na výběr. Kdežto u větrníku ano.
Ohledně posledního blacoutu v Rakousku to toho bylo napsáno mnoho. Prosím nastudovat než začnete šířit nepravdy a dezinformace. Díky tomu problému na Balkáně měli pak Rakušáci problémy se svou sítí a nejen naše uhelné a jaderné elektrárny je zachránili před nejhorším. Z těch svých větrníků a solárů by to manko těžko vykryli. Toto není demagogie, ale holá fakta.
Ke škodám větrníků na fauně a flóře toho tady bylo hodně řečeno. Račte si to dohledat, stejně jako o protestech proti instalacím větrníků u našich západních sousedů. Kolik jich přesně je těch protestů to nevím, ale dost, když sami "ekologové" pláčou, že kvůli odporu obyvatel proti větrníkům nemohou plnit své bohulibé super truper eko cíle.
Abych Vám ulehčil život:
A doufám, že to co napsal kolega pan Petr Závodský nepovažujete ani za dezinformaci ani za propagandu.
Do nákladovosti JE se moc nepočítá s jejich nezbytnou vojenskou ochranou, která s modernizací zbraní bude vyžadovat úměrně s tím větší nákladovost.
Už jste viděl nějakého zabitého netopýra, nebo ptáka? Tím nemyslím videa z fake news.
Lžete a zkreslujete. Videa z výřadem zabitých ptáků vrtulemi a fotoeletrárnami, kdy tažní ptáci hoří v zrcadly soustředěných paprscích je dost. A jsou k dispozici od věrohodných zdrojů (americké university). Zpochybnit lze cokoli, i přistání na měsíci, nemám-li být s příklady drsný. To, že nebydlím u vrtule a nehledám každé ráno ptáky a netopýry neznamená, že to není pravda. Pokud vytáhnete, že hynou i jinak, mrtvé ptáky a netopýry to nevzkřísí.
Ano, protože se ale jednalo o elektrárny termické a někdo nastavil SW tak aby jenom vysunul ohnisko nad elektrárnu místo random natočení zrcadel.
No nevím o tom, že by se hlídal u toho let hejna a rušila se ta funkce.
Tak nelžete a nezkreslujte a dokažte jak ty vrtule ty ptáky zabíjejí.
U dalnic nepomohou leckde protihlukove steny,natoz stromy.U tunelu vubec nic.V krajine je slyset dalnice kamionu min.2 km na kazdou stranu,VTE max na 100 m v nocni dobe.Bydlite u dalnice?Nebo ji mate z obou stran,jako v Brne Modricich?/ D2-Widenska/
Pane T měl by jste jet ihned do Německa a vysvětlit jim, že ten požadavek na 1 km je totální nesmysl, že stačí max 100 m. Jistě Vás tam přivítají s otevřenou náručí. No pokud Vám nevyhovuje místo k bydlení, tak proč se nepřestěhujete?
Každopádně mi vysvětlete proč nemohou být protihlukové stěny a stromy kolem dálnic? Všude kde dálnice vede kolem lidí, tak se budují protihluková opatření která hlídají přísné normy. ¨
Co se týče tunelů, tak ty se mnohdy budují proto aby lidé byli ochráněni před hlukem i když to prodlužuje a značně prodražuje cenu dálnic.
Evidentně jste nikdy nebyl v blízkosti větrné turbíny anebo jste totálně nahluchlý! Já bych to za barákem rozhodně nechtěl! Klidně budu bydlet v Temelíně nebo v Dukovanech, ale větrník za barákem nechci!
Doporučuji každému jít se podívat k větrným elektrárnám a k dálnici, nebo městské křižovatce. Ještě lepší by byla větrná elektrárna vedle dálnice. To slabé svištění vrtule by bylo auty úplně přehlušeno. Proto nelžeme a nedezinformujme.
No člověk slyší hodně. Já slyším okruh večer na 15 km, z Ostrovačic ke globusu, přes kopce a lesy. Ale to, že slyším neznamená, že to významně ruší. Ticho je počítáno ne jako 0 ale jako 40 dB. A 40 dB je 10 tisíckrát silnější zvuk, než může průměrný člověk identifikovat.
Chápu, že Modřice nejsou ideální na hluk. Ale bariéry pomohou hodně například výstavba Bauhausu snížila u nás hluk významně. VTE v Modřicích nemáte. Tam kde je mají se jim to nelíbí.
Pane Vinklere! Hluk u dálnice se pohybuje kolem 90dB ve vzdálenosti 10m. Jelikož pokles intenzity hluku je 6dB na dvojnásobek vzdálenosti, je na 5km tato intenzita 36dB! Asi máte uši jako netopýr ale fofrníky neslyšítě!
90 dB u kamionu jsem neměřil, ucho klame, ale vím, že když máme ve strojovně 90 dB je to na kryt a bez špuntů se to nedá vydržet. Pro zajímavost, v Berlíne změřili u dálnice slavíky a prý mají 95 dB na 1 metru. No Větrníky jsem neslyšel pouze četl že okolobydlící protestují.
Pane Vinklere, jste schopen vysvětlit svoji logiku. Podle Vás vysoký hluk z dálnic a silnic nevadí, ale dalemko nižší hluk z větrných elektráren, který je opravdu slabý lidem vadí. To už je z Vaší strany pouhé manipulování.
Zdejší zelení fanatici se tu statečně buší do prsou, že OZE žádné dotace nepotřebují, že jsou nejlevnější i bez dotací! A ejhle, dostanou bilionovou přihrávku! Za to bychom mohli mít ještě dva celé Temelíny a ještě by zbylo na palivo! Takže rozkrádačka a velká "malá domů" pokračuje dál! Však on to někdo zaplatí!
Milej zlatej Poisl,
a za tím si v případě FVE stojíme. Opravdu FVE dotace v ČR nepotřebují.
Kromě první části věty ale přečtěte souvětí do konce. Současně totiž píšeme, že pro koncové zákazníky. Protože distribuční poplatky (v součtu s poplatky na OZE) jsou výrazně vyšší než cena samotné silové energie.
Kdo dotace protlačuje je stát. Protože potřebuje ať nejenom ovčané, ale i podnikavci si budou schopni energii sami vyrobit. (obvykle pracují ve dne kdy je šance energii získat) Podnikavci jsou ale líní a investice na více než 2 roky si raději rozmyslí s dovětkem, že peníze jsou schopni otáčet efektivněji. Je to jejich volba. Až na ně dopadnou regulační stupně třeba svou investiční politiku přehodnotí. Nebo ať táhnou k Neumětelům. Podnikavce jejichž vidina končí za dva roky nemáme důvod dotovat státním rozpočtem přes nepotřebný nový jaderný zdroj.
Pane "pr." Pravděpodobně bychom spolu někde dokázali najít styčný bod. Jenže OZE mají jeden zásadní problém a ten zní "rozložení v čase." Bez akumulace se tyto zdroje neobejdou a bez masivní akumulace jsou k ničemu. A v tom případě je potřeba cenu té akumulace přičíst k ceně vyrobené elektřiny, což už je ovšem cenově úplně něco jiného. Já si jistě moc rád dám na střechu 5kW panelů a do strojovny 20kWh akumulátorů, jenže to dnes stojí skoro milión a ani s dotacemi se mi to nevyplatí. Já za ten milión můžu brát elektriku od ČEZu 100 roků!!!!!
Nebo to uděláte jako třeba VŠB která si prvně rok měřila bazální spotřebu areálu. Zjistila, že přes den i v době letních prázdnin neklesne spotřeba pod 350kW. Jakou FVE si nainstalovali? Správně - 350kW. Klidně si to prohlédněte na leteckých snímcích. A akumulaci jaksi nepotřebují. A způsobú jak 8 měsíců v roce amortizovat se našlo více než jen cca. 5 Kč/kWh. (čtvrthodinová maxima atd..). Takže jde o to chtít mít FVE návratnou, ne se vymlouvat na poručení větru dešti. V momentě kdy se jim FVE zaplatí a začnou šetřit tak mohou dále ušetřený groš cpát do akumulace a navyšování výkonu FVE. AAAAAA vo tom to je. Kdo nezačne a nesplatí prvotní investici těžko bude hledat zdroje co dále.
Mluvíte jako by jste se probudil po 10letém bez vědomí. Nebudu se moc mýlit, když to pořídíte dnes za 3 krát méně a s předpokládanou menší cenou akumulátorů za 5 let, podmíněnou kapacitní výrobou 10krát méně.
Teď jste mě pobavil, že FVE dotace v ČR nepotřebuje. Tak je zkuste zrušit a uvidíte jak solární baroni budou řvát.
Jinak nechápu pak něco takového:
https://www.dotace-modernizacni-fond.cz/projekt/res-nove-obnovitelne-zdroje-v-energetice/2/
Proč se nabízí nějaké dotace? Asi proto, že se to samo vyplatí....
Protože u nás se lenost myslet snoubí s workoholismem. Takže kde kdo místo aby otočil groš v prstech než jej vydělá a vydá raději háruje v Kolbence 48 hodin denně (a pokud nestíhá, tak si o dvě hodiny přivstane).
Také každý chce mít záznam v rejstříku katastru nemovitostí a místo toho aby se jako vlastník choval tak si "najme odborníka" i na to aby ten rozhodl co vlastně vlastník chce. Tedy lidé zde vůbec netuší jaké jsou možnosti/úskalí/cesty/...... ale hlavně že jsme nejlepší v docházce do práce i přes fakt, že kvůli tomu máme největší úmrtnost na světě. Lepší kolonii si naši spasitelé (čti investoři) nemohli za humny přát. Tak proto stát nutí dotace aby aspoň někdo použil ty krucaninky v kebuli jinak než na trávení stravy.
Tak teď tomu pane pr nějak nerozumím. Dle Vás jsou tedy OZE jsou super nepotřebují dotace, nesmírně ekologické a pouze hloupá vláda, která si najmula nemyslící workoholické odborníky cpe lidem dotace na OZE.
Nebo jak to mám tedy chápat.
Prosím o vysvětlení.
A co se baronů týká, tak posuzujme investice a důvody pro ty investice v čase kdy byly realizovány. A dodržujme dohody. Zvlášť pokud jsou dány zákonem.
Ale no tak. Pokud nás někdo těch pijavic zbaví bude jen dobře. Jen mít k tomu trošku odvahy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se