Modernizační fond podpoří 3 mld. Kč stavbu 57 velkých fotovoltaických elektráren
V Česku by mělo vzniknout s podporou peněz z Modernizačního fondu 57 velkých fotovoltaických elektráren. Třímiliardovou dotaci pro ně podepsala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Její úřad v tiskové zprávě dnes informoval, že projekty uspěly v druhé soutěžní výzvě fondu zaměřené na instalace s výkonem nad jeden megawatt (MW) a podpořené solární parky by měly být postaveny převážně na brownfieldech, tedy na místech, která jsou kvůli předchozí například průmyslové činnosti, nevyužitelná.
Modernizační fond má přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje a do roku 2030 má nabídnout minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. O přidělení dotace z něj rozhoduje spolu s ministerstvem životního prostředí Státní fond životního prostředí (SFŽP).
V rámci druhé výzvy fondu žádalo o podporu 151 projektů. „Akceptovali jsme jich 113, které mezi sebou následně soutěžily. K podpoře bylo doporučeno 57 záměrů,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman. Doplnil, že předkladatelé projektů, které byly přijaty, ale nezískaly pro podporu dostatečný počet bodů, mohou žádat o dotaci v nové výzvě na konci jara.
„Obnovitelné energie budou čím dál důležitější součástí energetického mixu. S každým nově podpořeným projektem jsme blíže k odklonu od drahých fosilních paliv,“ uvedla ministryně Hubáčková.
Podle ministerstva se podpory dostalo například solární elektrárně, která by příští rok měla vyrůst ve Skoranově u Třemošnice na ploše bývalého průmyslového areálu a částečně na volné ploše. Instalovaný výkon má mít téměř šest MW a bude doplněna o velkokapacitní bateriového úložiště o využitelné kapacitě dvou MW. Další podpořená elektrárna by mohla být v provozu od letošního října v průmyslovém areálu v Oseku na Ústecku. Energii využije pro vlastní potřebu areál průmyslového podniku a přebytky půjdou do veřejné části distribuční sítě.
Podle Valdmana jsou na letošní druhé čtvrtletí roku naplánovány výzvy na podporu fotovoltaických elektráren pro menší i větší instalace nad jeden megawatt-peak (MWp). Další dvě výzvy podpoří fotovoltaiku v rámci komunální energetiky. Výzvy by měly být vyhlášeny být na přelomu dubna a května a rozdělovat se bude až deset miliard korun, dodal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Mohlo by vás zajímat:
Vláda evidentně neví co s penězi a vyhazuje další miliardy z oken.
Vláda těmito kroky chce jen ukázat, že něco dělá ve skutečnosti je současná krize výsledkem odtržení vlád od lidí, nejdříve zcela nesmyslně přestaly vlády uzavírat dlouhodobé kontrakty na plyn s Ruskem , čím způsobili umělou enegetickou krizi , pak USA tady rozjely svůj geopolitický projekt Ukrajina a Evropa jim do dovolila ,což jim umožnilo dodávat do Evropy zbraně , ropu a plyn. Ukrajinci posloužili USA jako parta užitečných idiotů, kterou vyzbrojili proti Rusku a Evropa bude ten kdo to všechno zaplatí. Součaný režim už si ani nehraje na demokracii , která tady už poslední léta nebyla a nepokrytě vyhrožuje lidem s jiným názorem. Zcel padly i pohádky o nezávislých mediích a svobodě slova. Opozice už neexistuje. Vládnoucí třídě totiž vyhovuje to , když řeknou lidem, že se mají špatně kvůli Rusku. Skutečnost je taková ,že to co teď probíhá je začátek ekonomického krachu a došlo by k němu stejně i bez války na Ukrajině. Ty důvody tohoto krachu jsou v tom ,že západ ztratil ekonomickou převahu ve světě jediné co mu zbylo je přesvědčení že oni jsou ti vyvolení a ostatní je musí poslouchat jinak nastupuje vydírání a sankce. Jenže to fungovalo dříve dnes , kdy Čína nabízí všechno zboží tento postup už nefunguje Saudská Arábie odmítla jedna z USA a dnes jedná s Čínou o prodeji ropy v jüanech. Budoucnost bude asi taková ,že tady životní úroveň klesne cca 1/3 až 1/2. A představa , že FVE nahradí plyn je naprosto směšná. Drahé energie zdraží všechno zboží tak ,že bude neprodejné mimo EU a EU udělá cla na všechen dovoz v zoufalé snaze zachránit domácí výrobce bez devalvace měny jenže reciproční zla uvalená na EU hodnotu měny stejně zničí. Životní úroveň klesne zhruba na úroveň roku 2000. Pro ty mladší z Vás přeji příjemné poslouchání tupé propagandy v TV vy starší si vzpomeňte na komunismus 80 tých let. Jinak nepohodlní umělci zase nesmi vystupovat viz Nohavica. holt má špatný "sociální kredit"..... ne to nejsme v Číně, vítejte v nové moderní Evropské totalitě 21 století. Mnozí z Vás si jí tady sami pracně vybudovali.
Jaký by měl být celkový instalovaný výkon v rámci těch elektráren? Jinak za mě super, skoro žádný zábor využitelné půdy (brownfieldy a střechy). Čím víc OZE, tím míň dolarů pro Putina a jeho bandu.
Tady jsou konkrétní projekty Modernizačního fondu www.sfzp.cz/files/documents/storage/2022/03/16/1647417213_ModF_schvalene-projekty_03-2022.pdf
Bohužel tam až asi na jeden není uveden žádný výkon, doporučuji se kouknout na tři poslední projekty tam podporují plynofikaci ty asi byli schváleny ještě před válkou jinak by to snad už nefinancovali.
Zde Národního plánu obnovy
https://www.sfzp.cz/wp-content/uploads/2022/03/NPO_schvalene-projekty_03-2022.pdf
nechápu podporu parkovacích míst u projektu 17.
Přesně naopak. Od té doby, co se Němci zbláznili do OZE jejich spotřeba plynu rapidně vzrostla.
Tady jsou data a spotřebě plynu v Německu https://www.statista.com/statistics/703657/natural-gas-consumption-germany/
Ukažte prosím, kdy ten rapidní nárůst nastal.
Od roku 2014 do roku 2019 stopla spotřeba zemního plynu v Německu o 20%.To je z těch údajů naprosto zřejmé.
A předtím o stejných 20% klesla, to je taky zřejmé. Určitě mi tu i napíšete jak konkrétně se Němci v roce 2014 zbláznili, že?. Pokud vím, investovali ve velkém do OZE už dávno před tím.
Tyto schválené elektrárny představují cca 600 MW instalovaného výkonu = cca 600 GWh/rok, největší z nich cca 80 MW = 250.000 panelů. K tomu jsou vypsané dotace na cca 700 MW na střešní FVE pro firmy + jen letos se v ČR instaluje cca 300 MW na střechách.
Tak to je pozitivní informace, to by se daly ty naše 2 GW relativně rychle zdvojnásobit.
To už nám došly volné střechy? že chtějí "solární baroni" sebrat přírodě další volné plochy.
Zajímavá bakalářská práce na téma brownfields
theses.cz/id/4yc6a6/Bakalsk_prce_Kristna_Kukov.pdf
cituji: Lokality brownfields vytvářejí stanoviště pro řadu vzácných a ohrožených druhů
rostlin a živočichů a jsou tak velmi důležité pro samotné přežití těchto druhů a obecně pro
zachování druhové rozmanitosti (biodiverzity).
Koukám na poslední týden a ukazuje se, že soláry vyrábějí prakticky bezcennou elektřinu. Teda spíš nabízejí elektřinu v době, kdy o ní už není zájem. Proto potřebujeme zdroje, která dodávají v noci a v zimě.
Dáváte odkaz, který neukazuje nic o ceně elektřiny ani o výrobě "solárů".
Na odkazu je vidět, že už teď dávají soláry tolik, že jejich další instalace nic moc nezlepší. Přes slunečný den ty už nainstalované pokrývají poptávku a instalovat další panely pro dobu, kdy je zataženo, je mrhání prostředky.
Jestli třeba nezkusit tu energii navíc nějak třeba skladovat a využít ji, když je ta tma a zima...
Jinými slovy, jen tady produkujete ničím nepodložené spekulace.
Takže navrhujete OZE vyřadit a platit plnou cenu? Ano to je fyzika, že FVE v noci nevyrábí, ale s tím se počítá
To se bude mít čína dobře.
Jo, Číňani se chtějí živit prací a obchodem. Já osobně jim přeju, aby se měli dobře. Mají potenciál, aby z nich vyrostla další velká, bohatá a spořádaná země a vydělají na tom všichni.
V souvislosti s propagandou OZE, kdy je tvrzeno aktivisty typu pana Vaněčka, jak úžasně zlevňují panely a jak, třeba podle pana Smrže tyto zdroje vyrábějí téměř zadarmo, mě není jasné, proč je třeba dotovat jejich stavby, přičemž je dále dotována cena jimi vyrobené energie a upřednosťován její výkup?
Proč, když už se někdo rozhodl dotovat, není podmínkou těchto zdrojů uskladnění energie a obchodování s ní tak, jak se to děla z ostatních zdrojů?
Vladimíre, je to poměrně jednoduché. V Modernizačním fondu je 150 miliard a přibližně 50% z toho musí bát použito na OZE. Ty peníze nelze jinak utratit. Navíc je to pro stát super výhodné. Stát za pouhé 3 miliardy získá 600 GWh/rok, protože zbylé 2/3 uhradí firmy ze svého. Navíc to znamená, že za pouhých 40 miliard (firmy zaplatí cca 80 miliard) z tohoto fondu budou postaveny FVE, které vyrobí stejně EE tj. cca 8 TWh/rok jako plánovaný blok v Dukovanech. Ten ekonomický rozdíl je obrovský na stejné množství EE bude v případě Dukovan stát nucen vynaložit včetně úroků cca 300-400 miliard. Už je ti to jasné, nebo to potřebuješ ještě podrobněji?
Bláho, i kdyby platila tato vaše nesmyslná čísla, tak na ty soláry s třetinovou životností a nesrovnatelně horším diagramem výroby stát pořád vynaloží o 40 miliard více než na ten jaderný zdroj, protože prostředky na jaderný zdroj jsou "návratná finanční výpomoc", kdežto prostředky na soláry jsou výpomoc nenávratná.
Emilku, nepleť se do debaty, které vůbec nerozumíš. Počkej si na svůj vytoužený blok v Dukovanech už to potrvá pouze cca 17-25 let :))))) a dočkáš se, jestli ti je 55 a vice let tak už se nového bloku bohužel s největší pravděpodobností nedožiješ. A mezitím můžeš počítat ten obrovský nárůst FVE na střechách a brownfieldech.
Jinými slovy, k tomu co jsem napsal žádný argument nemáte...
No, ale zase je to něco, co můžete pouštět poměrně rychle a bude to mít tedy výraznou ekologickou a bezpečnostní odezvu. Jaderný zdroj je fakt hezký, stabilní, ale ta stavba potrvá prostě dlouho a je to nebezpečné soustředění zdrojů na jednom místě. Nemůžeme celou energetickou soustavu postavit na 2-3 lokalitách. To by pak stačily 3 cílené útoky a jsme v háji.
Pane KelLnare, můžete mít zdroje rozptýlené na atomy, když vám trefí důležité přenosové a distribuční uzly, a ty jen těžko nějak ochráníte, jste stejně v háji.
Jinak, jaderný zdroj je velice bytelný bunkr, odolá rozhodně lépe, než jakýkoli jiný zdroj.
Stavba jaderného zdroje také nemusí trvat tak dlouho, to jsme si sami jen řízení povolovacích procesů a stavbu samotnou, naprosto zbytečně zbyrokratizovali.
On tu někdo chce stavět celou energetickou soustavu na 2-3 lokalitách? Nový jaderný zdroj v Dukovanech, o kterém je řeč, má být pouze částečnou náhradou současných jaderných zdrojů v Dukovanech, soustředění zdrojů na jednom místě nijak nezvyšuje.
Navíc výrazně nebezpečnější než soustředění zdrojů geograficky, je soustředění zdrojů s výrobou ve stejném ročním období, ještě v ročním období kdy je to nejméně potřeba.
To Emil: Kde tedy jinde, než v Dukovanech a Temelíně by bylo reálné postavit jaderný zdroj? Sama vláda mluví o stavbě více reaktorů a pro uzavření uhelek ty reaktory, co se vlezou do uvedených lokalit, stačit nebudou. Anebo toto chcete pak doplnit pomocí OZE?
Zatím bylo rozhodnuto pouze o nahrazení čtyř bloků jedním o cca polovičním výkonu, o tom tu také byla řeč. V uvozovkách nejhorší co by se z pohledu centralizace mohlo stát je, že by se nahradily Dukovany celé a dostavěl se Temelín v původně plánovaném rozsahu, jak to předpokládá ASEK. To určitě neznamená "celou energetickou soustavu postavit na 2-3 lokalitách". Zbytek určitě doplní mimo jiné OZE.
prosim dolozit tu tretinovu zivotnost, lebo niekde v new hampshire maju na streche panel z roku 1979, ktory stale dodava stavu, to je 43 rokov, dakujem
Na srazu veteránů také můžete narazit na 90 let stará pojízdná auta, přesto to o životnosti automobilu nic nevypovídá.
alegorie a podobenstva by som cakal v kostole, zaujimali ma skor nejake tabulky
Bláho, všechno jde, jen se musí alespoň trochu chtít. Stát "získá" 600 GW/h, ale pozor, má to háček, v drtivé většině ve chvíli, kdy je ani trochu nepotřebuje a aby je alespoň nějak využil, potřeboval by je uložit. Je skoro jedno jak, jestli do přečerpávaček, baterek, nebo konverzí na jiné médium, všechno je to drahá a hodně ztrátová věc.
Nepotřebuji od vás nic vysvětlovat, dodnes jste nepochopil, že nejdůležitější na zdrojích je jejich kontinuální dodávka a stabilita. Europaka a energetičtí Neználkové to dovedou přes OZE do takového stavu, že jaderný blok za bilión nám bude jednou připadat, jako neuvěřitelná láce, protože nám bude dávat to, co jsem napsal výše.
Tak pravil energetický Neználek, který ani neumí jednotky energie a píše tady, že přes den není elektřina potřeba.
V noci je spotreba vysoká. Hlavne v nočnom klube. Cez deň ide iba chladnička
Čekal bych od vás spíš referát o tom, že ukládání elektrické energie není problém, ani technický, ani finanční. Místo toho rýpete do překlepu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se