Equinor: Ceny plovoucích větrných elektráren klesají pomaleji, než se očekávalo
Plovoucí větrné elektrárny by měly umožnit využít potenciál hlubších vod, které nejsou vhodné pro běžně ukotvené turbíny. Tato technologie je však zatím vůči konvenčním fixním instalacím nákladnější. Podle šéfa společnosti Equinor France Renewables však zatím ceny plovoucích elektráren klesají pomalu, přičemž konkurenceschopné s fixními instalacemi budou zřejmě nejdřív za 10 let.
Ekonomika plovoucích větrných farem značně závisí na velikosti turbín. Oproti konvenčním offshore větrným elektrárnám vyžadují plovoucí konstrukci, která zvyšuje náklady. Výkonnější turbíny tak umožňují tyto náklady rozpustit do většího objemu výroby.
Zatím však nejsou k dispozici výkonnější turbíny, než se používají pro fixní instalace. Podle Alexise Darquina, ředitele Equinor France Renewables, omezená nabídka komponent přináší developerům větrných farem starosti. Ti totiž potřebují odhady vývoje technologií a nákladů alespoň na 5 let, aby mohli vytvořit business plán.
"Všichni vyrábí komponenty pro 15MW turbíny v relativně mělkých vodách místo toho, aby vyvíjeli 20MW turbíny potřebné pro plovoucí farmy," řekl Alexis Darquin během konference pořádané společností Montel.
Společnost Siemens podle Darquina začala testovat 20MW turbínu, která je však zatím navržena pro fixní instalace a její adaptace pro možné umístění na moři tak chvíli potrvá. To však podle něj není ideální, jelikož bude na trhu chybět konkurence mezi dodavateli.
"Původně jsme očekávali, že se ceny fixních a plovoucích větrných elektráren srovnají do roku 2035, kdy jsme předpokládali, že na celém světě bude nainstalovaný 1 GW plovoucích elektráren, ale teď očekáváme, že to bude do roku 2040, ne-li později," dodal Darquin s tím, že zatím bylo zprovozněno pouhých 300 MW výkonu.
Mohlo by vás zajímat:
"do roku 2035, kdy jsme předpokládali, že na celém světě bude nainstalovaný 1 GW plovoucích elektráren"
To je nějaký nesmysl, ne? To by stačilo tak pro město velikosti Brna, ne pro celý svět.
@Jiří Švarc 16. květen 2024, 13:28
Na celém světě neznamená pro celý svět
Tak jednoduché to je:-)
Stále si stojím za tím, že je to nesmysl. Přemýšlejte trochu, 1 GW znamená, že bude v roce 2035 na světě něco jako 10 projektů po 7 turbínách @ 15 MW, tedy 10 zbytečných projektů, co by nahradil malinký 50 MW stálý zdroj.
Prostě je tam chyba, tak jednoduché to je.
@Jiří Švarc 16. květen 2024, 14:11
To si klidně stojte, ale znovu si přesně přečtěte co jste napsal a jak jsem na to reagoval:-)
Jeden GW fotovoltaických elektráren byl nainstalován v roce 2000 či 2001. A po 22 dalších letech jich už bylo TISÍCKRÁt více (1 TW).
Technický pokrok nikdo nezastaví, ale chce to svůj čas, úsilí vědců a techniků, místo ideologickech keců.
Takže plovoucí větrné elektrárny budou mít významný podíl okolo roku 2060 nebo co jste touto odpovědí chtěl říct?
Co jsem chtěl říci, to jsem řekl. Když chcete předpověď, tak do roku 2050-60 budou vyrábět víc, než jaderné elektrány. Ale fotovoltaika bude už celosvětově dominantní, ta bude vyrábět nejvíce, na druhém místě to budou větrné elektrány na souši, pak teprve to ostatní.
Že budou OZE v té době dominovat, o tom snad už nikdo nepochybuje. Respektivě kdo pochybuje, tak už z vývoje v dekádě 2030-40 uvidí, že to tak asi bude...
jako že už nebude nikdy na světě noc a ani oblačnost? jak to chcete udělat?
ad Baton David: od kdy větrné elektrárny potřebují denní světlo a vadí jim oblačnost? Spíš právě naopak.
A jestli celosvětově podceňujete fotovoltaiku, tak zapřemýšlejte nad tím, že většina lidí na zeměkouli žije mnohem blíže rovníku než my na 50. rovnoběžce
až bude akumulace pane Vaněček. Do té doby nepomůže ani blízkost rovníku, stále se mění sklon i intenzita, jen jsou nižší nebo dokonce nulové nároky na vytápění, to ale probíhá v zimě kdy je sklon i intenzita a doba oslunění nejhorší v průběhu roku. Spíše než vzdálenost od rovníku by fotovoltaice prospěla vázaná rotace ale nedoporučuji ji zde zavádět
Jeden GW je blbost. To je padesát! 20MW turbín. Jeden TW, možná.
No konečně to taky někdo vidí.
Ta věta asi měla znít nějak takto:
"Původně jsme očekávali, že se ceny fixních a plovoucích větrných elektráren srovnají do roku 2035, když jsme předpokládali, že na celém světě bude v současnosti nainstalovaný 1 GW plovoucích větrných elektráren, ale jelikož se doposud instalovalo pouze 300 MW, růst je pomalejší než jsme předpokládali, tak teď očekáváme, že k cenové paritě dojde až po roce 2040."
O stavu instalované kapacity v roce 2035 tam tedy nic není, je jasné, že to bude mnohem více než 1 GW, ale 1 TW je taky nereálné za 11 let. Odhadl bych to na vyšší desítky GW.
Máte pravdu, že asi to nějak tak bude. Ono se uvidí, jak se to rozjede, ale instalovat 100GW každý rok jen v plovoucích VtE je dost i pro celý svět. Číňani by mohli překvapit. Ti instalují stovky GW ročně.
Hlavně je jasné, co se jako už mnohokrát stalo. Někdo napíše nesrozumitelnou hámotinu a některí diskutující začnou vesele skákat jako malé děti na posteli.
Pane Švarci, vy si neuvědomujete, že "floating offshore wind farm" jsou teprve v experimentálním stádiu, největší (88 MW) mají Norové teprve necelý rok u svých ropných a plynových plošin v moři,
Číňané taky svoji prvou plovoucí (na hlubokém moři) VtE instalovali až loni.
Na 1 GW realizovaných instalací si ještě pěkných pár let počkáme...
Samozřejmě jsou ještě moc drahé.
Ale off shore VtE, těch je spousta, ale ty jsou pevně zakotveny v mořském mělkém dně.
Vaněček si už zase vymýšlí, první plovoucí větrná elektrárna stojí v Norsku u Stavangeru už od roku 2009, ve Skotsku je větrná farma Hywind v provozu od roku 2017.
Opět já o voze a Emil o koze.
Já cituji fakta o největší floating VtE a první Čínské (malé) floating VtE.
přečtěte si to a taky si můžete udělat velmi hrubý odhad, jaká kapacita výkonu těchto floating elektráren koncem roku 2023 ve světě byla (to zajímalo pana Šwarce).
Cituji o čem jsem psal:
"Hywind Tampen: the world’s first renewable power for offshore oil and gas
Hywind Tampen is the world’s first floating wind farm built specifically to power offshore oil and gas installations, and is now supplying electricity to Equinor’s oil and gas fields Snorre and Gullfaks in the Norwegian North Sea.
With a system capacity of 88 MW it is also the world’s largest floating offshore wind farm and an important step forward in industrialising solutions and reducing costs for future offshore wind power projects."
"With Hywind Tampen now operational, Equinor is now operating nearly half (47 percent) of the world’s offshore floating wind capacity."
Takže, jak jsem psal, "Na 1 GW realizovaných instalací si ještě pěkných pár let počkáme..."
Emil si zase může psát o čem se jemu líbí ...
Žádné o voze a o koze, Vaněčku, tvrdil jste "floating offshore wind farm jsou teprve v experimentálním stádiu" a že Norové a Číňani je instalovali teprve loni, ale ve skutečnosti jsou v tom "experimentálním stádiu" už 15 let a plovoucí větrné farmy existují mnohem déle než se snažíte tvrdit. Fakta neokecáte.
Vaši lživou větu Vám vyvracet nemusím, zanechte už toho trollování....
To co tvrdíte výše je Vaše lež zamíchaná do pravdivých tvrzení, je to jako obvykle,
informace kombinované s desinformacemi
Pan Vaněček má opět problém porozumět psanému textu. Navíc v citaci, kterou zde sám umístil. Překlad podstatné části:
"je první plovoucí větrná farma na světě, která byla postavena speciálně pro napájení pobřežních ropných a plynových zařízení "
Jím odkazovaná VtE je tedy první plovoucí speciálně pro napájení ropných plošin, ale ne první plovoucí.
Tím horší to je, že i za 15 let rozvoje je zatím instalováno tok málo.
Prokazatelně tu lžete opět jen vy sám, Vaněčku, jak jsem doložil odkazem.
ad Bob a Emil Novák: nemohu tomu uvěřit, Vy oba nerozumíte mému napsanému textu v 19:55
Nikde tam neříkám, že ta VtE (88 MW, z roku 2023) je první, říkám něco zcela jiného, že je NEJVĚTŠÍ.
Jestli jste to nepochopili, tak to říkám kvůli tomu, aby jste si udělali představu, že 1 GW výkonu VtE na HLUBOKÉM moři je ještě daleko,
Diskuse s Vámi je naprostá ztráta času, končím. Nemohu to nazvat pravým jménem, to by mě zase smázli...
.
Opět jste dokázal p. Vaněčku, že jste sám sebe nepochopil a nechápete oprávněnou kritiku ostatních.
Reakce byla na: "floating offshore wind farm jsou teprve v experimentálním stádiu" a to jste prokazatelně napsal.
Tak tu přestaňte lhát a odvádět pozornost jinam.
S vámi tu nikdy o žádnou diskuzi nešlo. Vždy šlo o vyvracení vašich lží a demagogií.
Samozřejmě jsou plovoucí VtE v experimentálním stádiu, Aby jste to pochopil, udělejte si analogii s jádrem: off shore VtE na mělkých vodách, pevně připojené do dna jsou už podobně rozvinuté komerčně jako JE 3 a 3+ generace (=ty mamuti, 1GWe a výše). Obojích už dávají hodně elektřiny komerčně.
Ale ty plovoucí VtE na hlubokém moři, to máte jako JE čtvrté generace, taky se teprve zkouší i provozují zcela různé koncepty, neví se ještě co zvítězí. Přečtěte si o tom něco na internetu...
Chápete?
A přestaňte urážet, snad pochopíte že ve slušné společnosti se takhle nemluví.
Opakuji, pouze odvádíte pozornost jinam.
Experimentální stádium je zcela něco jiného, než co tu tvrdíte: "floating offshore wind farm jsou teprve v experimentálním stádiu".
Vy jste poslední, kdo by měl někoho poučovat o tom, jak se mluví ve slušné společnosti.
Navíc, nenapsal jsem nic, co by byla urážka. Pouze popisuji realitu, kterou tu předvádíte.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se