Domů
Obnovitelné zdroje
Ceny korporátních PPA dohod na elektřinu z OZE v Evropě rostou
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Ceny korporátních PPA dohod na elektřinu z OZE v Evropě rostou

Ceny uzavřených korporátních dohod o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Evropě vzrostly od konce roku 2021 v průměru o 7,2 %. Poprvé byl přitom zaznamenán růst na všech sledovaných trzích a pro obě hlavní technologie - solární a větrné elektrárny. Vyplývá to z průzkumu analytiků z BloombergNEF (BNEF).

Podle analytiků z BNEF není ani trh s PPA dohodami na elektřinu z OZE imunní vůči probíhající energetické krizi vyvolané zejména růstem ceny zemního plynuemisních povolenek.

Právě prudký růst cen energetických komodit přinutil i developery solárních a větrných elektráren, aby upravil parametry PPA dohod tak, aby ekonomika jejich projektů fungovala.

"Průzkum se zaměřuje na nabízené ceny u PPA dohod na elektřinu ze solárních a onshore větrných elektráren na 10 evropských trzích. Solární PPA dohody jsou obecně na vybraných trzích dražší než větrné až o 10 EUR/MWh, avšak průměrný rozdíl cen se od druhé poloviny roku 2020 snížil z 6,7 na 4,5 eur. To bylo způsobeno tím, že ceny u onshore větrných elektráren vzrostly průměrné více (o 9,4 %) než ceny u solárních elektráren (o 5,7 %)," uvedl BNEF.

Ceny PPA dohod na elektřinu z onshore větrných a solárních elektráren na vybraných trzích v první polovině roku 2022. Zdroj: BNEF Ceny PPA dohod na elektřinu z onshore větrných a solárních elektráren na vybraných trzích v první polovině roku 2022. Zdroj: BNEF

Nejlevnější stále Španělsko a Švédsko

Stejně jako v předešlých dvou průzkumech BNEF byly i v letošním prvním pololetí zaznamenány nejnižší ceny PPA dohod na elektřinu z onshore větrných elektráren ve Švédsku. Nejlevnějším trhem pro solární elektrárny zůstalo Španělsko.

Podle BNEF by ceny PPA dohod na elektřinu ze solárních elektráren ve Španělsku měly i nadále zůstat nízké i díky výsledkům poslední aukce na provozní podporu pro tyto zdroje z října 2021, která přinesla průměrnou cenu 30,6 EUR/MWh.

"Švédsko zůstává konkurenceschopným trhem pro větrné PPA dohody díky využití výborných přírodních podmínek, velkých nevyužívaných ploch a dostatku vodních elektráren, které udržují náklady na stabilizaci sítě na nízké úrovni," dodal BNEF.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Vojvodik Petr
6. květen 2022, 14:12

Proč?

Pavel
6. květen 2022, 15:43

asi zakon trhu - nabidka a poptavka :) bylo by dost zvlastni, kdyby v soucasne dobe ceny klesaly

Vojvodik Petr
7. květen 2022, 02:20

Zelení kdysi slibovali.

Jan Veselý
7. květen 2022, 11:07

Jenže oni umí od sebe rozlišit dlouhodobé trendy od dočasných výkyvů trhu. A taky znají rozdíl mezi cenou výroby a cenou, za kterou se prodává.

A vy?

Bob
8. květen 2022, 19:05

No nevím, jak "oni" (majitelé OZE), ale Vy jste ještě před půl rokem tvrdil, že OZE a elektřina z OZE budou v budoucnu čím dál tím levnější, a nikdy jinak.

Jak kovid, tak válka na Ukrajině jsou z pohledu dlouhodobých kontraktů (jako jsou PPA) jen dočasné výkyvy.

Jenže ceny OZE (FVE panelů, větrníků, akumulátorů) na rozdíl od toho co jste předpovídal nyní rostou. A nejsou to jen problémy s produkcí a dopravou, ale také zdražováním surovin, které zdaleka nekončí.

Pavel
6. květen 2022, 15:42

Zajimalo by me, jak presne tyto PPA funguji, hlavne z pohledu stabilizace dodavek a rozvodne site. Nedal by se tomu venovat samostatny clanek?

Turby
6. květen 2022, 17:02

kdyz vypadnou nebo nestaci tak bezi v zaloze konvecni zdroje. maji ale v dodavkach prednost.

takze platime vyrobu vlastne 2x

Jan Veselý
7. květen 2022, 11:02

Ne dvakrát, dvěma různým subjektům, každému jeho část. Není to na vás moc složité?

Bob
8. květen 2022, 19:33

My, jako zákazníci platíme součet obou cen. Jestli to nazvete dvakrát, nebo dvěma subjektům je pouze slovní obrat. Kde to dvakrát je bližší skutečnosti, protože zákazník za stejnou silovou elektřinu opravdu neplatí dvěma subjektům, ale vždy jednomu. Dokonce ani obchodník na burze běžně za stejnou elektřinu neplatí dvěma subjektům, protože běžně přenáší odpovědnost za odchylku na výrobce. Pouze OZE mají výjimku a v případě, že nedodají v dohodnuté době dohodnuté množství elektřiny musí obchodník nakoupit draze špičkovou energii u někoho jiného. Proto má také OZE elektřina pro obchodníka nižší hodnotu, než ta se zaručenou odchylkou.

Podstatné je na tom to, že lidé, jako Vy vždy zdůrazňují jen tu první část, cenu OZE (která je nízká a to často díky podporám a investičním dotacím) a "takticky" zamlčují tou nutnou druhou část za záložní zdroje, nebo akumulaci.

Ale, asi je to na Vás moc složité.

Takže záleží na poměru zdrojů v mixu (nejvíce záloh potřebují FVE, takže tam roste cena nejvíce), co použijete jako zálohu (akumulátory - drahé a omezená kapacita), (ZP zvláště nyní drahé a není bezemisní), (uhlí - sice i s povolenkami relativně levné, ale hodně "špinavé"

Jenže Vy jste opakovaně psal, že složení výroby elektřiny v mixu není třeba řešit.

Michal K.
6. květen 2022, 21:02

elektrina na 2023 ide na burze cez 200 E na MWh.

Plyn cez 100.

Uvedomuje si to niekto ? To zbesilo poroztaca kolieska inflacie.

Co ludia tam dole ? Budu sa past ?

Lubos
6. květen 2022, 21:35

budú mrznúť...

Jan Veselý
7. květen 2022, 11:04

Lidi tam dole už reagují, úsporami a investicemi do vlastních zdrojů, firmy instalující FVE mají na půl roku dopředu plno.

David
7. květen 2022, 19:39

Jak FVE pomůže proti mrazu ?

Jan Veselý
7. květen 2022, 20:05

Ušetří prachy za elektřinu, bude více na něco jiného, třeba na zateplování.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se