Domů
Německo
Německá jaderná elektrárna Grohnde získala povolení k demontáži
Jaderná elektrárna Grohnde, zdroj: Patrick Theinert (Tipipete) - Commons Wikimedia
Zdroj: Patrick Theinert / Creative Commons / Public domain

Německá jaderná elektrárna Grohnde získala povolení k demontáži

Německo
7 komentářů
18. prosinec 2023, 06:29
Jiří Salavec

Německé jaderné elektrárně Grohnde již nic nebrání k jejímu rozebrání. Její provozovatel získal od úřadu povolení k trvalému vyřazení z provozu, a to necelé dva roky od odstavení. Jeden tlakovodní reaktor bloku s výkonem 1430 MW vyráběl elektřinu od roku 1984 do roku 2021. Německo odstavilo svou poslední jadernou elektrárnu letos v dubnu a spoléhá na jiné zdroje při výrobě elektřiny. Provozovatel předpokládá dokončení prací v roce 2037.

Provozovatel německé jaderné elektrárny Grohnde (KWG), společnost PreussenElektra (dceřiná společnost německého E.ONu), oznámil, že od dolnosaského Ministerstva životního prostředí, energetiky a ochrany klimatu získala potřebný souhlas k trvalému vyřazení a demontáži zařízení.

Jeden blok s tlakovodním reaktorem a výkonem 1430 MW vyráběl elektřinu od roku 1984 téměř 36 let. Do německé sítě dodávala elektrárna okolo 11 TWh elektřiny ročně a ještě před svým odstavením stihla oslavit milník dodávky 400 TWh elektřiny do sítě.

„Jaderná energie je v Německu historií. Zahájení vyřazování z provozu a demontáže jaderné elektrárny Grohnde, která byla odstavena 31. prosince 2021, je pro Dolní Sasko důležitým milníkem. Důsledně vyřazujeme jaderná zařízení a zajišťujeme nejvyšší úroveň bezpečnosti při demontáži,“ řekl ministr životního prostředí Christian Meyer.

O povolení požádal provozovatel již před šesti lety, ovšem až nyní po přezkumu jednotlivých procesních kroků k vyřazení a demontáži elektrárny úřad povolení vydal. Od odstavení elektrárny na konci roku 2021 technici připravovali lokalitu na demontáž.

Ta kromě dekontaminace primárního chladicího okruhu, vyřazení z provozu systémů a komponent, zahrnuje také vybudování logistických tras. Během demontáže technici z kontrolovaného pásma rozeberou zhruba 15 tisíc tun materiálu. Radioaktivní odpad má být následně uložen v trvalém úložišti Konrád.

Celá demontáž potrvá téměř 15 let

PreussenElektra je zodpovědná za vyřazení z provozu osmi jaderných elektráren v Německu. Posledním jejím jaderným blokem, který v Německu až do 15. dubna 2023 vyráběl elektřinu, byl blok Isar 2. Demontáž bloku Grohnde chce PreussenElektra zvládnout do začátku roku 2037, celou svoji jadernou flotilu pak do roku 2040.

„S KWG jsou nyní všechny tři elektrárny PreussenElektra v Dolním Sasku v procesu demontáže. V jaderné elektrárně Stade nedávno začala demolice budov elektrárny a v naší jaderné elektrárně Unterweser je demontáž v plném proudu. Se znalostmi z těchto demontážních projektů jsme dobře připraveni a věříme, že budeme schopni dokončit jadernou demontáž KWG podle plánu na začátku roku 2037,“ uvedl Guido Knott, generální ředitel společnosti PreussenElektra.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr Turek
18. prosinec 2023, 10:43

Smutná zpráva na základě hloupého rozhodnutí Merklové podpořeného Ruským agentem Schroderem... 11TWh ročně mohlo být k dispozici do roku 2044, tedy zajistit asi 21 * 11 TWh bezemisní elektřiny... co říci více snad jen jako pan doktor Štrosmayer : Kdyby blbost nadnášela....

Karásek
18. prosinec 2023, 12:25

I demontáž stojí velké peníze a radioaktivní zařízení se demontáží neškodným nestane. Samostanou kapitolou je pak jaderný odpad smrtící po 100 000 let. Na Slovensku nejsou schopni první JE A1 v Jaslovských Bohunicích rozebrat. Sledujte dokument.

https://youtu.be/Cqfg4pzfMIc?si=uZqsaKL_o4_sXhIz

Zdeves Pavel
18. prosinec 2023, 12:30

Minimálně dalších 20 let bezpečného a bezemisniho provozu. No co, uhlí to jistí.

hlpb
18. prosinec 2023, 13:54

Uhlí v Německu už dlouho nevydrží. Ještě v roce 2015 se z uhlí v Německu vyrobilo 250 TWh.

Letos už to je jen 115 TWh. Příští rok se uhlí dostane pod 100 TWh.

jiri sekerac
18. prosinec 2023, 19:57

to hlava nebere. Misto aby delsim provozem JE zadotovali extremni cenu nabijeni elektromobilu, tak zlikviduji energetiku a vlastni autoprumysl

Michal K.
19. prosinec 2023, 08:33

keby len autopriemysel, ale priemysel vseobecne.

Ale zas to ma svoje vyhody. Ak sa znizi produkcia v priemysle, tak klesnu aj emisie. A to pani Ursulu urcite potesi.

FrantišekZ
19. prosinec 2023, 16:52

Nechám stranou, že mohl reaktor ještě spoustu let běžet.

Ale, rozebírat ho tak rychle po odstavení může mít jen politickou motivaci. Místo aby se zlikvidovaly okolní provozy, které nejsem radioaktivní a samotný primární okruh se nechal třeba 30 let odpočinout, tak se to dělá fofrem. Mohla by tak klesnout radioaktivita a likvidace by pak byla levnější. Takhle se úplně zbytečně bude likvidovat mnohem dráž. Samozřejmě pak budou moci říct: Podívejte jak je likvidace drahá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se