Německá hnědouhelná rezerva by mohla být tuto zimu aktivována
Německo by mohlo tuto zimu využít své “zásobovací rezervy”, tedy rezervních hnědouhelných elektráren, které byly do této rezervy převedeny vloni v průběhu energetické krize. Elektrárny v této rezervě jsou připraveny k aktivaci z důvodu zajištění dostatečných dodávek plynu pro uspokojení poptávky.
Přestože jsou německé plynové zásobníky naplněny přibližně z 97 %, Německu stále hrozí, že tuto zimu dojde k přerušení dodávek plynu, varoval německý svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku (INES). Ke stejnému závěru došla také energetická společnost RWE.
Německá vláda do konce března příštího roku prodloužila dobu držení své zásobovací rezervy, ve které se nachází hnědouhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 1,9 GW. Tyto elektrárny mají v případě nutnosti přispět k úsporám zemního plynu v energetice.
Zásobovací rezerva vznikla po zahájení Ruské války na Ukrajině s cílem snížit závislost Německa na dodávkách ruského plynu. Jsou v ní umístěné elektrárenské bloky společnosti RWE Neurath C (292 MW), Niederaussem E (295 MW) a Niederaussem F (299 MW) a bloky společnosti Leag Jaenschwalde E a F (každý o výkonu 500 MW). Dle původního plánu měly být tyto bloky v roce 2022 trvale odstaveny v rámci postupného odklonu Německa od využívání uhlí v energetice.
Společnost Leag očekává, že v průběhu zimy uvede do provozu své dva hnědouhelné bloky v rezervě, uvedla mluvčí Kathi Gerstnerová. "Předpokládáme, že dva 500MW bloky budou významně přispívat k bezpečnosti dodávek... po omezenou dobu do 31. března 2024," uvedla.
Mluvčí společnosti RWE Jan Peter Cirkel uvedl, že bloky v rezervě by mohly pomoci přispět k zabezpečení dodávek zemního plynu již tuto zimu, ale odmítl předpovědět, zda budou uvedeny do provozu.
Mohlo by vás zajímat:
Hlavně že vypnuli jaderky.
Ano, to bylo správné rozhodnutí. JE nelze držet v záloze a takto "lehce" startovat jako uhlí, to by bylo značně nákladné a zatížené jadernými emisemi které už Němci nechtějí produkovat.
co je jaderná emise?
Hnědé uhlí, to je ten správný "grýndýl!"
Němci z dlouhodobého hlediska plánují vypnout uhlí, které mohou využít jako rezervu a místo toho plánují výstavbu plynovek. Přitom tyto zdroje mají být jako rezerva jen pro pár týdnů v roce. Ekonomicky se to nemůže vyplatit.
Trochu mimo téma, ale v rámci debaty, kdeže Energiewende vytváří nová pracovní místa: Tennet bezelstně informuje na svém vebu, že konvertorová plošina pro farmu VTE Dolwind5 v německém sektoru Severního moře právě vyrazila z loděnice v Singapuru, kde ji postavili. Kolem jižní Afriky poplave do Norska, tam ji Hitachi elektricky dovyzbrojí, a pak na pozici.
Čekejte relativizující komentář pana Veselého za 3,2.1... ;-)
Tohle je na doplnění, kdo ve světě i v EU vypouští nejvíc CO2 na hlavu. Na obrázku jsou jenom větší státy, nad 10 milionů obyvatel. Kdo myslíte že je v čele EU? Polsko? Německo? Omyl, my jsme "nejlepší".
Je to těžko k pochopení: vyrábíme nejvíce CO2 na hlavu, vymlouváme se s našimi vysokými cenami elektřiny na Green deal, ale realita je že v emisích (nejvyšších) CO2 jsme lídři.
I když osobně si nemyslím, že emise CO2 jsou to nejhorší, ukazuje to, že příčina vysokých cen elektřiny v ČR je někde jinde. Že ti, co na současných vysokých cenách nejvíc vydělávají, vypouštějí řeči o hrozném Green dealu jen jako kouřovou clonu své nekontrolované hamiždnosti.
Jednak tomu nevěřím, a za druhé, je to eurounijní pokrytectví par excellence.
Proč už Německo dávno neuvalilo embargo na nákup naší fuj špinavé elektrické energie?
Jak to, že si celá EU nechá u nás v tom hnoji, špíně a megatunách CO2 dále vyrábět výrobky, které pak s vysokou přidanou hodnotou prodává dál?
Protože je to úžasně snadné, ale hlavně z toho tečou řeky peněz do těch správných kapes. Celou tu dobu, co jsme v EU, dodáváme členským státům levnou elektrickou energii. Za tu dobu se nikdo neohradil ani si nepostěžoval, že je to špinavé nebo je v tom příliš CO2.
Rakousko i Německo naši fuj jadernou energii už dávno nekupují.
ano dávají si do zásuvek takové ty všemocné krabičky co dokáží tu zlou jadernou energii odfiltrovat, už zřejmě vymysleli i větší verze použitelné pro firmy
Podobné krabičky jsem viděl minulý týden na výstavě v Praze. Zajistí komunitní výměnu energie, například pokud si na chatě zapnete světlo tak vaše elektrárna v rodinném domě přidá na výkonu a pošle vám na chatu vaši vlastní energii přes veřejnou distribuční síť. Nebo podobně si budete moct posílat energii do bytu v bytovém domě z místa kde jsou vhodnější podmínky pro elektrárnu. Perfektní věc toto, snad v tom brzy doženeme Německo a Rakousko a budeme mít také krabičky.
Jen doplním informaci o množství vyrobené energie z uhlí v Německu, porovnání:
období 1-10/2022 = 132 TWh
období 1-10/2023 = 92 TWh
Za prvních 10 měsíců poklesla výroba v německých uhelných elektrárnách o neuvěřitelných - 40 TWh.
To je rozdíl, kterému vděčí zejmána za obnovenou výrobu ve Francouzských JE. Drobná nevýhoda je, že u nejsou v celkové bilanci vyrobené elektřiny exportérem.
Není to jen Francie, která exportuje hlavně mezi půlnocí a 7 hodinou ráno, kdy tak nemusí vypínat JE. Ve špičkách spíše Německo importuje energii z Rakouska, Norska a Švýcarska. V polovině roku 2022 například Švýcarsko spustilo přečerpávačku The Nant de Drance s kapacitou 20GWh.
Není to pravda. Mezi pěti hodinami s největším exportem z Francie v letošním roce jsou 16.-17. a 17.-18. hodina.
16.-17. a 17.-18. hodina je čas kdy ještě trochu vyrábí FVE a je před špičkou. Francie nejméně vyváži ve špičce. Nejvíce ale Francie exportuje mezi 3-5 ráno.
Opět to není pravda. Nejmenší export z Francie je v období 11-13h a 23-24h. Co kdybyste si místo dojmů zjistil fakta?
Tak třeba dnes. Ráno mezi 3-4 a 4-5 exportovala Francie 14GW. Dnes 17-18 jen 4GW.
Žádné účelové "třeba dnes"! Vemte si data za celý letošní rok jako jsem to udělal já, ať to má nějakou vypovídací hodnotu, a přestaňte si vyzobávat jednotlivé dny, které zrovna podporují vaše nepravdivé teorie! A pokud s dlouhodobými daty neumíte pracovat, nedělejte obecné závěry z dat typu "třeba dnes", ty závěry jsou totiž chybné.
Což je hodně "zajímavá" informace po v kontextu tvrzení některých diskutujících (zde pár měsíců nazpět), jak jadernou deficitní Francii "zachraňuje" v zimě Německo.
Neuvěřitelné to možná připadá někomu, kdo si nevšiml, že zhruba polovina z toho připadá na nižší spotřebu v Německu a druhá na změnu z exportní energetiky na importní.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se