Jaká byla situace s ruským plynem v Evropě v roce 2023?
Před několika dny vyšla první analýza stavu trhu s LNG v EU od Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER). Analýza nabízí pohled na několik zajímavých oblastí fungování trhu s LNG, mimo jiné také nabízí pohled na situaci ruského plynu v EU.
O návratu ruského plynu do ČR se psalo v únoru tohoto roku. Nejnovější data za rok 2024 ještě nejsou v ucelené podobě k dispozici, nicméně pohled na rok 2023 může napovědět, jak bude vypadat situace v budoucnu.V roce 2023 obdržela EU dodávky ruského LNG o objemu 18 miliard metrů krychlových (bcm) s tím, že minimálně 1 bcm, ale možná více, byla pouze překládka, která byla následně re-exportována do Číny, Indie, Turecka nebo dalších destinací. Pro vývoz ruského LNG do EU se nejvíce využíval terminál Yamal s 16 bcm, který se nachází na severozápadě Sibiře, zbytek připadl na terminály Vysotsk a Portovaya.
Při porovnávání situace s plynem v letech 2021 a 2023 lze vidět jasnou spojitost mezi postupným poklesem dodávek ruského zemního plynu skrze potrubí a nárůstem podílu dodávek LNG. Lze také jasně vidět, že středoevropské státy v čele se Slovenskem a Maďarskem mají největší problém ve zbavování se ruského plynu.
Odhadovaný podíl dodávek ruského plynu skrze potrubí v porovnání s dodávkami LNG, včetně členských států a jejich dodávek zemního plynu s ruským původem v roce 2021 - 2023. Zdroj: ACER
Zajímavou je také informace o kontraktech LNG, kdy podle informací ACER bylo od invaze Ruska na Ukrajinu podepsáno více než 100 dlouhodobých dohod o dodávkách LNG. Průměrná délka těchto smluv je 15 let, zatímco průměrné roční objemové množství (ACQ) je 1,35 milionu tun (nebo 1,8 bcm). Na velké části těchto kontraktů nebyly použité indexační vzorce dle TTF a dalších evropských plynových hubů, ty ztratily na atraktivitě díky velkým nárůstům cen a cenové volatilitě.
Dramatický pokles v dodávkách ruského plynovodního plynu do Evropy, se podařilo vykrýt především díky zvýšeným dodávkám LNG a zvýšeným dovozem z Norska. Další významnou měrou přispěly úspory, kdy meziroční spotřeba plynu mezi roky 2022 a 2023 klesla o 13,5 %. Pokud bychom porovnávali dodávky z let 2021 a 2023, tak vidíme jednoznačný nárůst v zastoupení LNG. V současnosti jsou Spojené státy americké největším dodavatelem LNG do EU s 56,2 bcm za rok 2023. Největším dodavatelem plynu za rok 2023 se stalo Norsko s 87,8 bcm.
Dodávky plynu do EU rozdělené podle cestovních kanálů. Zdroj: ACER
Pokračující úsilí ve snižování dodávek ruského plynu
ACER dále vyzývá ke zbavování se dodávek ruského plynu, nicméně upozorňuje na mnohá úskalí a varuje před tím, že mezinárodní trh s LNG je pořád napjatý. K většímu uklidnění má dojít po roce 2026.
Jedním z úskalí, na které ACER upozorňuje, je i využití omezení pro dodávky plynu z Ruska a Běloruska. Tato legislativní možnost byla před několika dny schválena Evropským parlamentem. Díky tomu by mohly státy kontrolovat to, jakým způsobem firmy nabízejí použití plynových terminálů a vstupních bodů, aby se zajistilo dostatečné zásobování plynem. I když tyto kroky směřují k omezení závislosti na ruském plynu, je důležité vzít v úvahu, že mnoho dlouhodobých dohod o dodávkách LNG bylo uzavřeno před invazí Ruska na Ukrajinu.
Snížení dovozu ruského LNG by tedy mělo být prováděno opatrně, i vzhledem k tomu, že klíčová smlouva o dodávkách plynu mezi EU, Ukrajinou a Ruskem má skončit až koncem roku 2024. To by mohlo znamenat ztrátu 13,6 miliard krychlových metrů plynu ve srovnání s dodávkami v roce 2023. S redukcí ruského plynu by se tak mělo začít pomalu, a to především na spotovém trhu s LNG.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se