Domů
Komoditní trhy
Růst nabídky na globálním trhu s plynem se podle francouzské TotalEnergies zpozdí
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Růst nabídky na globálním trhu s plynem se podle francouzské TotalEnergies zpozdí

Zkapalněný zemní plyn se po propadu dodávek plynu z Ruska stal pro Evropu výrazně důležitějším prvkem, než tomu bylo dříve v minulosti. Objem nabídky na globálním trhu ve vztahu s poptávkou je tak klíčový i pro ceny plynu na evropských trzích. V následujících letech by přitom měla být zprovozněna řada nových exportních terminálů, což má pomoci ceny plynu stlačit dolů. Oproti současným plánům a očekáváním by se však výrazný růst nabídky mohl dostavit později.

Přestože zkapalněný zemní plyn (LNG) do Evropy proudil dávno před ruskou invazí na Ukrajinu, v posledních letech jeho role narostla na významu. Kromě omezování dodávek některým evropským odběratelům ze strany Ruska se na propadu dodávek plynu z východu podepsala i sabotáž plynovodu NordStream.

Růst dovozu zkapalněného zemního plynu, který na trhu nabízí řada větších i menších exportérů, je rovněž krokem zemí Evropy k diverzifikaci zdrojů a zbavení se závislosti na majoritním externím dodavateli, v tomto případě Rusku. Pro ceny LNG, které se tvoří na globálním trhu, je však kromě poptávky klíčová zejména nabídka. Právě ta by měla během několika následujících let se zprovozněním nových terminálů prudce vzrůst.

Zpoždění projektů jsou již na obzoru

Jak už tomu u velkých infrastrukturních či energetických projektů bývá často zvykem, při jejich realizaci dochází ke zpožděním. Viceprezident francouzského energetického giganta TotalEnergies v tomto týdnu varoval, že nové LNG projekty v tomto případě nejsou výjimkou.

"Co se týče střednědobého výhledu, vidíme, že některé projekty LNG, které měly být uvedeny do provozu v nadcházejících měsících, byly odloženy. Přesné datum zahájení ovlivní bilance a dodávky plynu," uvedl podle agentury Reuters Gregory Joffroy, senior viceprezident společnosti TotalEnergies, na konferenci Asia Gas Markets.

V dlouhodobém horizontu je však podle Joffroye jasné, že nová vlna přílivu nabídky nastane mezi lety 2027 a 2030. Aktuálně přitom trh vesměs počítá se silnějším nárůstem nabídky již v průběhu roku 2026.

Například ve Spojených státech, které jsou nyní největším vývozcem LNG na světě, se na rozvoji nových LNG projektů negativně podepsal nedostatek odborné pracovní síly a inflace spojená s tlakem na růst mezd, stejně jako nedostatek potřebného vybavení.

Další nejistotu na trhu způsobila nedávná stopka na povolování nových projektů na vývoz plynu do zemí, které nemají s USA uzavřenu dohodu o volném obchodu. Ta by však neměla ovlivnit projekty s již uděleným povolením, tedy ty s plánovaným zahájením provozu v průběhu několika následujících let.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se