Produkce uhlí v USA má být letos nejnižší od roku 1965, významně klesnout má také vývoz
Americká státní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) očekává, že produkce uhlí ve Spojených státech amerických poklesne letos v důsledku pandemie koronaviru meziročně o 26 % na 473 mil. tun, což by byla nejnižší hodnota od roku 1965. O více než 30 % by měl letos poklesnout také export uhlí z USA.
Podle nedávno zveřejněného Střednědobého energetického výhledu od EIA by po poklesu produkce uhlí v USA v letošním roce měl v roce 2021 následovat zhruba 20% růst na 569 mil. tun.
„EIA očekává nárůst produkce uhlí v roce 2021 v důsledku vyšších cen zemního plynu a vyšší poptávky po elektrické energii způsobené podprůměrnými teplotami v zimě, a to zejména ve středozápadních a severozápadních regionech Spojených států,“ vystvětluje agentura.
Spotřeba uhlí v sektoru výroby elektřiny by podle predikcí EIA měla letos klesnout meziročně o 18 %, v roce 2021 je následně očekáván 23% meziroční růst.
Podíl elektřiny z uhelných elektráren na celkové výrobě elektřiny v USA by měl letos klesnout z loňských 24 % na 20 %. V příštím roce očekává agentura růst na 25 %. Pro srovnání, ještě v roce 2010 dosahoval podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny v USA hodnoty 45 %.
Kromě produkce uhlí a jeho spotřeby v elektroenergetickém sektoru v USA má v letošním roce klesnout také jeho vývoz, a to o více než 30 %. Podle dat EIA dosáhl loni vývoz hodnoty 84 mil. tun, letos by to mělo být 58 mil. tun. Jednalo by se tak o nejnižší hodnotu od roku 2016, kdy ceny uhlí na světových trzích klesly na desetiletá minima.
Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia
Mohlo by vás zajímat:
Jo, jo, Donald Trump zachránil uhelný průmysl. Přesně jak sliboval :-)
To dedukujete z toho, že příští rok má být jeho podíl vyšší lež loni :)....
Projekce EIA jsou nedůvěryhodné, proto je je neberu vážně. Jen to byl takový rýpanec do lůzra Doníka.
Fakt by mě zajímalo jak jsou jeho voliči v Apalačských horách nebo Powder river basin obeznámení s tím, že, navzdory jeho kecům jak oživí uhelný byznys, klesla za jeho úřadování spotřeba uhlí v USA o ~40%.
Stačí si rozkliknout odkaz na začátku a podivat se proč si to EIA myslí (bohužel to místní autor zapomněl zmínit což je škoda): "EIA expects coal production to increase in 2021 in response to increased natural gas prices and increased demand in electric power consumption because of lower-than-average winter temperatures"
Hlavní důvod je jak jinak levnej plyn. Jen se podívejte jak se letos kvůli covidu propadla cena na americkým trhu (Henry Hub) a za kolik se obchodujou futures na příští rok.
Opětovnej růst výroby z uhlí je velmi reálnej předpoklad založenej na faktech a ne dojmech nebo zbožnejch přáních. Otázka je jenom jak moc :)
Tak jasně, je recese, cena plynu dole a spotřeba taky. Jenže taky fungují dlouhodobé trendy a hlubší ekonomická a společenská logika.
1) Trend poklesu spotřeby uhlí v USA trvá již 12. rok a EIA pořád dokola věští stabilizaci spotřeby nebo i rebound.
2) Nestaví se žádné nové elektrárny, velká část současné flotily už technicky dožívá. Navíc se uhelné elektrárny stále více místo baseloadu musí používat jako pološpičkový zdroj, což opotřebení zhoršuje.
3) Kampaň Beyond Coal a další společenské a administrativní tlaky na zavírání uhelných elektráren neoslabují.
4) Uhelný byznys je bez peněz, ztratil většinu politického vlivu a banky jim nechtějí půjčovat.
5) Cca polovina těžby je existenčně závislá ničení federální půdy zdarma. Jeden podpis nového prezidenta a je po ní.
6) Pokud není uhelná elektrárna přímo u dolu, není schopna na většině území USA konkurovat FVE, VtE a/nebo plynu.
Tady je asi úplně zbytečný se hádat protože plně souhlasim že v dlouhodobým horizontu to má uhlí (nejen) v USA spočítaný. Taky sem nikde netvrdil opak a nerozporoval současnej trend náhrady uhlí OZE a především plynem kterej bude pokračovat.
Jenom souhlasim s EIA že příští rok může výroba z uhlí zase dost dobře stoupnout - současný ceny plynu tomu dost nahrávaj. Ale na druhou stranu to nevidím tak růžově jako oni.
Já mám takovou zkušenost, že nic neroste věčně ani těžba zemního plynu nebo ropy. Jednou přijde chvíle, kdy už těžba plynu a ropy prostě neporoste a pak si v USA vzpomenou ,že mají nejvíce uhlí na světě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se