Ceny energetických komodit pokračují v poklesu, navzdory očekávání analytiků
Velkoobchodní ceny energetických komodit nadále klesají, dopad na cenu elektřiny přitom dále umocňuje pokles ceny emisní povolenky (EUA). Ta se dostala již pod hranici 60 EUR/t CO2, takto nízko se povolenka neobchodovala od března 2022. Svůj vliv na pokles cen sehrává nižší poptávka spojená s dosavadním teplotně nadprůměrným průběhem zimní sezóny v kombinaci se zhoršenými ekonomickými prognózami některých států EU. Velkoobchodní ceny komodit se do maloobchodních cen promítají se zpožděním, další pokles lze ale v dohledné době očekávat.
Pokles cen zemního plynu
Cena zemního plynu na českém obchodním bodě VTP na rok 2025 zavřela na konci minulého týdne pod 32,5 EUR/MWh. Pokračuje tak ve svém soustavném poklesu od října loňského roku. Při pohledu na bližší časové období je možná s překvapením, že se ceny plynu na březen nebo duben pohybují dokonce pod 30 EUR/MWh.
Pokles cen ZP s dodávkou na příští rok nezvrátila ani zpráva o tom, že Ukrajina neplánuje prodloužit tranzit ruského plynu přes její území. Nynější smlouva je v platnosti do konce letošního roku. Historicky Ukrajina z tranzitu plynu ekonomicky profitovala a na HDP se přeprava plynu podílela z cca 3 %.
Dobrý stav zásobníků se ZP
Dosavadní mírný teplotní průběh zimní sezóny hraje ve prospěch EU. Té se daří držet stav jejích zásobníků na velmi dobré úrovni. Tomu dále napomáhá nižší spotřeba energie nesouvisející se skutečnými teplotami. Jinak řečeno, spotřeba energie přepočtená na normálová data teplot rovněž poklesla o několik procentních bodů.
Pokles cen elektřiny
Pokles ceny elektřiny je v porovnání se zemním plynem umocněn poklesem ceny emisní povolenky. Ta se v minulém týdnu dostala dokonce již pod hodnotu 58 EUR/t. To má souvislost se zhoršujícími se prognózami ekonomického růstu zemí EU. Česká národní banka (ČNB) revidovala svou listopadovou prognózu a zhoršila výhled růstu HDP ČR v letošním roce z 1,2 % na 0,6 %.
Ekonomická aktivita má vliv na spotřebu energie, a to má v důsledku vliv na vypouštěné emise. Predikce ceny emisní povolenky je nicméně obzvláště složitá a nezřídka se stane, že se předpokládá opačný vývoj ceny.
Obtížná predikovatelnost ceny je pak častým terčem kritiky energetických organizací, jelikož přímo ovlivňuje cenu elektřiny, která rozhoduje o tom, zda jsou projekty ekonomicky proveditelné, či nikoli. Vyšší cena povolenky přitom hraje ve prospěch rozvoje obnovitelných či bezemisních zdrojů.
Mohlo by vás zajímat:
Kdo by to byl čekal, že po zajištění dodávek plynu od mnoha různých dodavatelů místo jednoho velkého (a naprosto nespolehlivého), při plně jedoucích jaderkách ve Francii, po vybudování rekorního množství OZE a 15% snížení spotřeby plynu budou ceny energií klesat? Příští rok budem ještě o 30-40% níž.
Největší vliv má teplé počasí a pokles průmyslové výroby.
ani náhodou, největší vliv na cenu energií má velký přebytek výrobních kapacit elektrické energie a ten vznikl z těchto důvodů:
1. velký nárůst OZE v posledních letech (jen pro tento rok vzroste produkce z OZE v EU o 120 TWh)
2. spuštění odstavených francouzských JE, spuštění nových bloků Finsko a Slovensko
3. ekonomická aktivita
4. teplé počasí
Cena elektřiny bude nadále klesat, až od března se začne projevovat loňská rekordní instalace FVE v celé EU, letos FVE meziročně vzroste o 70 TWh. Už lednové a únorové produkce FVE naznačují pro FVE v letošním roce velké věci. Nechtěl bych být majitelem uhelných elektráren.
Meziroční propad uhelných elektráren v EU dosáhl do poloviny února už 15 TWh.
Krásné celá EU jde do kopru a tu káru táhnou Němci svým zeleným údělem. Za pár let se zbytek světa sem bude jezdit koukat jak do zoo. Na idioty co si svým šílenstvím zlikvidovali průmysl a zbude jen zelný skanzen.
Svatá pravda.
Němci budou cenu elektřiny na burze tlačit dolů, už se tak děje. Vidí, že nejsou tak bohatí aby mohli provést Energiewende tak rychle, jak si Greta přála. Nastává vystřízlivění a zpomalení transformace, dané rozumem a potřebami průmyslu.
Ale Němci nejsou tak šílení, aby začali stavět JE. Vědí, že musí zvolnit tempo OZE a vytrvat.
Němci kdysi učili Čínu jak vyrábět auta, rychlovlaky, ...
Teď se musí poučit od Číny, jak robotizovat výrobu fotovoltaickcýh panelů, jak budovat průmysl baterií, jak využít vědu k opětnému získání náskoku v technologiích. Ne jenom kecat a regulovat...
Proč by se měli něco učit? Je klidně možné pokračovat v budování zelené utopie a být příkladem pro zbytek světa.
Podle posledních prognóz půjdou ceny FVE i VtE nahoru, to znamená i cena elektřiny z nich.
Němci nyní hlavně budou stavět k OZE finančně podporované plynové elektrárny, aby mohli stavět více podporovaných OZE. To nevymyslíš (vlastně Němci ano).
Nejen, že to bude drahé, ale navíc i ne bezemisní. Také budou závislí na dovozu z nespolehlivých zemí. Dokonce i ve vodíkové budoucnosti počítají s jeho masivním dovozem.
By mne zajímalo, jak by to s tím dovozem vodíku bylo, kdyby velká většina Evropy chtěla jít stejným směrem, odkud a kolik by se muselo dovézt ?
Bobe, neřeš to tvoje "bezemisní", řeš raději jaderný odpad. To jsou skutečné škodlivé externality (vedle toho loužení uranu kyselinou sírovou v podzemí).
Myslím, že sedláci (nyní traktoristé) v EU už rozhodli o vystřízlivění EK a EU parlamentu z uhlíkového rauše.
Snad zvítězí racionalita.
Já bych to bezemisní zase tolik neřešil, ovšem snižování emisí a bezemisní budoucnost jsou už dávno závazně schválené. Ostatně na tom se "svezlo" finančně podporované OZE.
Loužení při těžbě zemního plynu jako doplňku k OZE frakováním Vám nevadí? To je daleko více postižené plochy.
Jaderný odpad (a nejen ten z JE) lze bezpečně uložit. Vyhořelé palivo lze též zpracovat. Například při přeměně v reaktoru s rychlými neutrony se získá další energie a použité palivo bude po několika stech letech neškodné.
To, že se to téměř nedělá je hlavně otázka peněz. Pokusné rychlé reaktory fungují už dávno a jsou postaveny i komerční.
Zhoršení dostupnosti uranu, nebo jeho větší zdražení bude i impulsem pro zpracování vyhořelého paliva.
Bobe, neřeš to tvoje "bezemisní", řeš raději jaderný odpad. To jsou skutečné škodlivé externality (vedle toho loužení uranu kyselinou sírovou v podzemí).
Myslím, že sedláci (nyní traktoristé) v EU už rozhodli o vystřízlivění EK a EU parlamentu z uhlíkového rauše.
Snad zvítězí racionalita.
Proč by se měl řešit ze všech různých toxických odpadů zrovna jen jaderný odpad a proč by se měl řešit u loužení kovů v podzemí zrovna jen uran a ne i ostatní kovy, Vaněčku? Kvůli té vaší obsesi vším jaderným, nebo to má ještě jiný důvod? A čím to loužení kovů chcete nahradit?
Abyste získal čistý křemík na fotovoltaické články, nepotřebujete žádné loužení kyselinou sírovou (která ničila třeba kvalitní podzemní vody v Ralsku). Po těžbě uranu zůstalo u nás i ve světě spousta ekologických škod.
Fotovoltaické panely můžete po skončení jejich životnosti kompletně recyklovat, již je to v poloprovozu, zatím je jich stále málo, prvý GW se postavil cca před 20 lety a životnost je delší.
ad Bob: "To, že se to téměř nedělá /zpracování vyhořelého paliva/ je hlavně otázka peněz. Ano, pak by jadrný provoz byl ještě mnohem dražší. Souhlasím.
Křemík je nutnou ale zdaleka ne postačující podmínkou pro výrobu fotovoltaické elektrárny, Vaněčku. I fotovoltaická elektrárna spotřebuje mnoho kovů, které se také často získávají loužením.
I uran můžete můžete po skončení životnosti kompletně recyklovat, " již je to v poloprovozu". Kompletní recyklace fotovoltaických panelů se taky téměř nedělá, pak by byla ještě mnohem dražší. Další nápady?
Emile, píšete o něčem (o recyklaci) o čem nemáte ani páru.... Jen nešetříte otazníky.....
Zatím to vypadá, že "o něčem (o recyklaci) o čem nemáte ani páru" píšete jedině vy, Vaněčku.
Pan Vaněček opět obratně odvádí pozornost.
Řeč byla také o frakování za pomocí chemikálií při těžbě zemního plynu nutného pro záložní výrobu elektřiny, když nefouká a nesvítí.
Nehledě na tu daleko větší spotřebu betonu, oceli, mědi, lithia, atd. na OZE oproti stejné výrobě v JE. A to ještě nebylo počítáno s dalšími nároky na suroviny a ekologickými škodami pokud by se vyráběl a skladoval vodík pro produkci elektřiny.
Pro dovzdělání Emila: pv-magazine.com/2024/02/13/qcells-solarcycle-aim-to-jointly-recover-95-of-solar-panel-value/
cituji: "Solarcycle said its patented recovery process retains 95% of the value of materials in the panels, compared to conventional methods, which extract about 50% of the material value. The company recycles aluminum, silver, copper, silicon, and low-iron glass. It will send these materials back to the domestic manufacturing value chain, thereby supporting a circular economy
Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona. The company said it expects to employ more than 700 people in the next few years"
Pro dovzdělání Emila: pv-magazine.com/2024/02/13/qcells-solarcycle-aim-to-jointly-recover-95-of-solar-panel-value/
cituji: "Solarcycle said its patented recovery process retains 95% of the value of materials in the panels, compared to conventional methods, which extract about 50% of the material value. The company recycles aluminum, silver, copper, silicon, and low-iron glass. It will send these materials back to the domestic manufacturing value chain, thereby supporting a circular economy
Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona. The company said it expects to employ more than 700 people in the next few years"
Pro dovzdělání Vaněčka: "aim" znamená cílit, "will be" znamená budou. Článek tedy jedině potvrzuje moje tvrzení, že "Kompletní recyklace fotovoltaických panelů se taky téměř nedělá, pak by byla ještě mnohem dražší."
Pro dovzdělání Emila: "Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona"
The solar recycler has grown its infrastructure footprint nationally through high-volume contracts with industry leaders including AES, EDF Renewables North America, EDP Renewables North America, Greenbacker, Ørsted, Silicon Ranch, and Sunrun.
The National Renewable Energy Laboratory projects that by 2040, recycled panels and materials could help meet 25% to 30% of US domestic solar manufacturing needs
Cituji: Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona (Solarcycle provozuje recyklační centra v.....)
The solar recycler has grown its infrastructure footprint nationally through high-volume contracts with industry leaders including AES, EDF Renewables North America, EDP Renewables North America, Greenbacker, Ørsted, Silicon Ranch, and Sunrun.
The National Renewable Energy Laboratory projects that by 2040, recycled panels and materials could help meet 25% to 30% of US domestic solar manufacturing needs.
Cituji: Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona (Solarcycle provozuje recyklační centra v.....)
The solar recycler has grown its infrastructure footprint nationally through high-volume contracts with industry leaders including AES, EDF Renewables North America, EDP Renewables North America, Greenbacker, Ørsted, Silicon Ranch, and Sunrun.
The National Renewable Energy Laboratory projects that by 2040, recycled panels and materials could help meet 25% to 30% of US domestic solar manufacturing needs.
Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona
The solar recycler has grown its infrastructure footprint nationally through high-volume contracts with industry leaders including AES, EDF Renewables North America, EDP Renewables North America, Greenbacker, Ørsted, Silicon Ranch, and Sunrun.
The National Renewable Energy Laboratory projects that by 2040, recycled panels and materials could help meet 25% to 30% of US domestic solar manufacturing needs
Solarcycle runs recycling centers in Texas and Arizona
The solar recycler has grown its infrastructure footprint nationally through high-volume contracts with industry leaders including AES, EDF Renewables North America, EDP Renewables North America, Greenbacker, Ørsted, Silicon Ranch, and Sunrun.
The National Renewable Energy Laboratory projects that by 2040, recycled panels and materials could help meet 25% to 30% of US domestic solar manufacturing needs
Pro dovzdělání Vaněčka: "could" znamená mohl by. 2040 znamená za 16 let, máme totiž rok 2024. V článku se konkrétně uvádí jen to, že teprve postaví recyklační závod, který zpočátku bude recyklovat 250 tisíc panelů ročně, později až milion panelů, což odpovídá nějakým 5 tisícům až 20 tisícům tun, ale v článku se píše o 10 milionech tun odpadu.
Nehledě na to, že nejde ani o kompletní recyklaci, jde o recyklaci 95 % hodnoty panelu, což samozřejmě ani zdaleka neodpovídá 95 % objemu odpadu. Není tedy už dále potřeba potvrzovat moje předchozí tvrzení "Kompletní recyklace fotovoltaických panelů se taky téměř nedělá".
Jak tady vidíte, Solarcycle provozuje a dude provozovat recyklační centra v USA, má uzavřeno na to soustu smluv (požadavky na recyklacy teprve budou stoupat), na rozdíl od jaderných zařízení recyklovat umí a dělá to.
Takže nějaké kecy jsou zcela zbytečné. Realita rozhoduje.
Jak tady vidíte, Solarcycle provozuje a dude provozovat recyklační centra v USA, má uzavřeno na to soustu smluv (požadavky na recyklacy teprve budou stoupat), na rozdíl od jaderných zařízení recyklovat umí a dělá to.
Takže nějaké kecy jsou zcela zbytečné. Realita rozhoduje.
Akorát vám nějak uniká fakt, Vaněčku, že nikdo nerozporoval že "Solarcycle provozuje a dude provozovat recyklační centra v USA", řeč byla pouze o tom, že se kompletní recyklace fotovoltaických panelů téměř nedělá, což váš článek jen potvrzuje. "Takže nějaké kecy jsou zcela zbytečné. Realita rozhoduje."
Ten uran, o kterém byla také řeč, zase recyklují jiné společnosti než Solarcycle, úspěšnost bude minimálně srovnatelná.
Ad ceny FVE:
jsem velice zvědavý co udělá s cenami a počtem montáží snížení dotací z 200 na 160kkč. Většina lidí co v krátké budoucnosti chtějí FVE využila do včerejška možnost předregistrace, ale u nových to bude zajímavé, jestli si montážní firmy sáhnou do marží.
Už teď začínají být 20 let staré odstávky OZE zdrojů nezanedbatelné číslo. Pokud poleví, tak taky mohou začít v podílu OZE klesat :-)
Grafy to jsou hezké . Jen by měly být v porovnání od roku aspoň 2010 . Pak by to bylo více vypovídající jak na tom doopravdy jsme.
Také v porovnání s cenami v USA by to bylo hezké
Komentář obsahující pouze copy a paste z článku pv-magazine o recyklaci je "nutno ověřit".
Kam jsme to došli...
Ceny energií možná klesají , ale ne pro koncové uživatele cena 1kWh pro konečného spotřebitele díky růstu distribuce od ledna citelně stoupla.
Jen ještě poznámka Emise CO2 v EU loni klesly o 16%. Růst HDP 0,2%.
pro srovnání :
Nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropě byla v roce 2023 jak jinak než ekonomika Ruska +3,6 procenta. a světové emise CO2 v roce 2023 stouply o 1,1%.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se