Švédsko navrhuje nové předpisy pro provoz jaderných zařízení
Švédský úřad pro radiační bezpečnost (SSM) zaslal k formální diskuzi návrhy tří nových nařízení. Navrhované předpisy se týkají designu, technických analýz a provozu jaderných reaktorů. Návrhy by měly vstoupit v platnost 1. ledna 2022.
Práce na předpisech trvající 7 let
SSM oznámila, že práce na nových regulacích probíhají od roku 2013, ale potřeba jejich zavedení vznikla již v letech 2011 a 2012 po přezkoumání tehdejších švédských předpisů Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.
„Došlo ke komplexní aktualizaci původních předpisů s cílem udržet a zlepšit radiační bezpečnost v jaderných elektrárnách,“ uvedl národní regulátor (SSM).
Nové regulace z oblasti reaktorového designu, analýz a provozu jaderných reaktorů pokrývají veškeré aspekty radiační bezpečnosti: bezpečnost, radiační ochranu a fyzickou ochranu. SSM sdělilo, že požadavky jsou v souladu s předpisy EU a mezinárodními normami a mají mimo jiné vést ke zlepšení schopnosti jaderných reaktorů zvládat mimořádné radiační situace a zvýšení ochrany před působením nepřátelských vlivů.
Požadavky jsou také kladeny na provedení dalších analýz schopností zařízení zvládat vnitřní a vnější události, které mohou vést k rychlému a velkému úniku radioaktivních látek.
Prodlužování životnosti a požadavky na údržbu
„Švédské jaderné reaktory nyní vstupují do nové éry, kdy doba jejich provozu v průměru překračuje 40 let, což je jejich původní projektovaná životnost,“ řekl Lars Skånberg poradce pro jadernou bezpečnost Švédského úřadu pro radiační bezpečnost.
Prodloužení původní životnosti reaktorových bloků ukládá držiteli licence další požadavky na zajištění radiační bezpečnosti a její postupně zvyšování.
„Mimo jiné to znamená, že požadavky na správu údržby a řízení stárnutí zařízení jsou nyní přezkoumávány, zpřísňovány a rozšiřovány prostřednictvím nových předpisů. Předpisy jsou rovněž aplikovatelné na nové jaderné reaktory,“ dodal Skånberg.
„Jedná se o velmi důležitý milník v práci, která probíhá již dlouhou řadu let a díky níž modernizujeme a vyjasňujeme požadavky na provoz švédských jaderných reaktorů,“ uvádí generální ředitelka SSM, Nina Cromnier.
Sedm provozovaných švédských jaderných reaktorů ve třech oblastech (Forsmark, Oskarshamn a Ringhals) tvoří přibližně 40 % švédské produkce elektřiny.
Zdroj úvodní fotografie (JE Ringhalls): Vattenfall
Mohlo by vás zajímat:
Dovolím si upozornit na nepřesnost:
"...pokrývají veškeré aspekty radiační bezpečnosti: bezpečnost, radiační ochranu a fyzickou ochranu..." je tak trochu nesmysl.
Správně by mělo být zřejmě např. "...pokrývají veškeré aspekty bezpečnosti: jadernou bezpečnost, radiační ochranu a fyzickou ochranu..." (co se posledního týče, tak v ČR je s novou atomovou legislativou používáno "zabezpečení").
Zjevně se teď připravují prodloužit životnost ze 40 let na 60.
Něco zavřou, něco prodlouží, ale bude to velmi drahé. Bezpečnost něco stojí.
Inu, mají alternativu. Asi tak 10000km2 agrofotovoltaiky na sněžném severu, kde si bifacialni panely přijdou na své. Široko daleko ani noha a sobi se budou moct pod něčím schovat před pálícím sluncem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se