Studie potvrdila realizovatelnost malého jaderného reaktoru v Kyrgyzstánu
Ministerstvo energetiky Kyrgyzstánu a ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom podepsali dohodu o tvorbě předběžné studie výstavby jaderné elektrárny nízkého výkonu. Jaderná energetika má Kyrgyzstánu pomoci diverzifikovat a decentralizovat energetiku.
Obě strany plánují v Kyrgyzstánu nasadit jaderný systém založený na rektoru RITM-200. Dokument podepsaný na konferenci ATOMEXPO-2022 se zaměřuje také na dosažení nejlepších výsledků při zavádění jaderné energetiky do elektrické rozvodné sítě v Kyrgyzstánu.
Zadávací zpráva obsahuje podmínky projektu z oblasti načasování prací, cenových nákladů na elektřinu, technických požadavků na připojení k elektrické síti, či sociálních a makroekonomických dopadů projektu výstavby elektrárny.
Hlavním zdrojem energie v Kyrgyzstánu je nyní vodní energetika. Ta v 15 elektrárnách generuje více jak 90 % elektřiny, nicméně 80 % elektřiny z vodních elektráren je generováno na jihu země a v rozvoji dalších technologií nyní brání zejména zastaralá rozvodná infrastruktura. Jediná lokalita s uhelnou elektrárnou vyrábí přibližně 1200 MWe. Kromě vodních a uhelných elektráren Kyrgyzstán provozuje dvě kogenerační elektrárny s celkovým výkonem 812 MW.
Malý modulární reaktor RITM-200 nyní používaný na ruských jaderných ledoborcích by mohl dodávat elektřinu v Kyrgyzstánu Zdroj: ROSATOM
Vývoj jaderné energetiky přispěje nejen k úlevě přenosové sítě, ale také k vyšší variabilitě, diverzifikaci a decentralizaci energetického sektoru.
Kyrgyzstán nemá žádné zkušenosti s vývojem, či provozem jaderných reaktorů. Iniciativu pro využívání jaderné energetiky země vyvíjela již v lednu 2022, kdy země podepsala memorandum o porozumění s Rosatomem. Podepsané memorandum definovalo první myšlenky nasazení malého reaktoru RITM-200 v Kyrgyzstánu.
V Kyrgyzstánu historicky probíhala těžba uranu. Během let 1946 a 1967 těžba vyprodukovala více jak 9000 tun uranu, které putovaly do Ruska. Nyní v zemi žádná těžba uranu neprobíhá a země se snaží o nápravu přírodního prostředí dotčeného těžbou uranu a rekultivaci starých uranových hlušin.
RITM-200
Reaktor RITM-200 je malý modulární reaktor vyvinutý speciálně pro využití na ruských ledoborcích. Tepelný výkon jednoho bloku dosahuje 175 MW. Jediná integrální tlaková nádoba obsahuje většinu komponent primárního okruhu.
RITM-200 vychází z předchozího modelu reaktoru KLT-40S, který byl používaný na starších ledoborcích. Dva reaktory KLT-40S jsou zdrojem energie pro plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov.
Díky integrálnímu uspořádání má RITM-200 poloviční hmotnost, rozměry a výkon o 25 MW vyšší, než předchozí model reaktoru.
Mohlo by vás zajímat:
putkov rosatom hra na nas habaduru s nejakym modularom. My vieme, ze ruski opiti muzici su 100 rokov za opicami.
Jasně že museli podepsat, jinak denacifikace. Atomteroristé s Rosatomu tam mají přece zásoby uranu a nuceně nasazených, takže jiná možnost než taková "spolupráce" není.
k tomu nazoru si prisiel rano pri popolnici?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se