Spojené království spustilo státní fond pro jaderné palivo, má pomoci snížit závislost na Rusku
Britská vláda na začátku týdne oznámila spuštění nového státního fondu, zaměřeného na oblast zásobování jaderným palivem. Zřízení nového fondu vláda oznámila již loni v červenci, a to s cílem podpořit domácí průmysl výroby jaderného paliva pro snížení závislosti na dodávkách z Ruska.
Ačkoliv se do popředí současné energetické krize dostaly zejména dodávky zemního plynu, odklon řady zemí od ruských energetických zdrojů probíhá i na mnoha dalších frontách. Přestože západní sankce zatím nijak zásadně neomezily odběr uranu či jaderného paliva z Ruska, kdy dodávky pokračovaly letecky do několika zemí EU i po uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla, provozovatelé jaderných elektráren napříč Evropou zvažují či již podnikají konkrétní kroky k nahrazení ruského uranu či paliva jinými cestami.
Výjimkou není ani Spojené království, jehož vláda v polovině loňského roku představila nový fond, který má zemi pomoci rozvíjet schopnosti a kapacity v oblasti dodavatelského řetězce pro jaderné palivo. Význam silného domácího průmyslu v oblasti dodávek jaderného paliva v zemi v budoucnu zřejmě poroste, jelikož britská vláda plánuje do poloviny století navýšit instalovaný výkon jaderných zdrojů na 24 GW, tedy zhruba čtyřnásobek současné hodnoty. K navýšení výkonu jaderných elektráren by měl pomoci i projekt výstavby jaderné elektrárny Sizewell C, ve kterém hodlá britská vláda získat 50% podíl.
"Rekordně vysoké globální ceny zemního plynu, způsobené Putinovou nelegální invazí na Ukrajině, zdůrazňují potřebu více domácí obnovitelné energie, ale také jaderné energetiky ve Spojeném království – budování více elektráren a rozvoj domácích možností v oblasti jaderného paliva," uvedl Graham Stuart, britský ministr pro energetiku a klima.
Fond by měl v průběhu více než dvou let nabídnout 75 milionů liber, přičemž až 13 milionů liber bylo dle vlády již vyčleněno pro závod Springfields na severozápadě země, kde výroba jaderného paliva probíhá již od druhé poloviny minulého století. Příjem žádostí o zařazení projektů do fondu bude dle agentury Reuters probíhat do 20. února.
Mohlo by vás zajímat:
kdyby ty jaderné výrobny toxických odpadů a odpadního tepla byly tak strašně super, jak o tom jaderní aktivisté tvrdí, tak to nepotřebuje takové masivní dotace....
75 milionů liber spolykají německé větrníky za víkend když fouká, nepotřebují k tomu dva roky.
jj a teče to do Francie za 1000eur/MWh jako náhrada nespolehlivých JE. To je úplné nic oproti způsobeným škodám jaderné energetiky na trhu, životním prostředí, zdraví a jejich nutné záloze.
To by byl hezký příběh, kdyby neměl jednu podstatnou vadu - že se nikdy nestal.
Drahej Emčo, to Německo opravdu musí díky porouchaným francouzským JE dodávat do Francie EE.
Drahej Karásku, Německo nikam nic dodávat nemusí a už vůbec ne elektřinu z větrníků, natož ještě za 1000eur/MWh.
S tím navýšením instalovaného výkonu v JE bych to moc růžově neviděl. Asi zůstane jen u slovní rétoriky. Připomeňme jen, jak se (ne)daří podle cenového ani časového harmonogramu výstavba JE Hinkly Point.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se