Malé jaderné reaktory mají v USA zelenou, ministerstvo podpoří vznik prvního unikátního projektu
Ministerstvo energetiky Spojených států amerických udělilo dotaci o hodnotě cca 1,4 mld. dolarů (cca 33 mld. Kč) společnosti Carbon Free Power Project, LLC (CFPP) na podporu výstavby dvanácti malých modulárních reaktorů společnosti NuScale. Se společností NuScale od loňského roku spolupracuje i česká společnost ČEZ.
Spojené státy americké již delší dobu prohlašují, že vidí budoucnost jaderné energetiky v malých modulárních reaktorech, přičemž u současných bloků by se měla dále prodlužovat doba jejich životnosti. Podporou společnosti CFPP, která je dceřinou společností Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), ukazuje, že to myslí skutečně vážně.
Projekt CFPP se má skládat z celkem 12 malých modulárních reaktorů, kdy každý má disponovat instalovaným výkonem 60 MWe. První z reaktorů by měl být uveden do provozu v roce 2029. S výstavbou se má začít v roce 2025.
Finanční prostředky mají podle oznámení amerického ministerstva energetiky zajistit snížení rizik, která jsou spojena s investicí do prvního projektu tohoto typu.
Cílem přitom je i u prvního projektu zajistit, aby dlouhodobé měrné náklady na výrobu elektřiny (tzv. LCOE) byly na úrovni 55 dolarů za MWh, tedy relativně srovnatelné s dalšími zdroji elektřiny.
Pozn. ukazatel LCOE (Levelized Cost of Electricity) udává takovou cenu elektřiny, která při daných ekonomických a provozních charakteristikách zdroje zajistí návratnost investice právě na konci její životnosti. Vypočten je jako podíl diskontovaných investičních + provozních nákladů zdroje a celkové vyrobené elektřiny za životnost zdroje.
Generální ředitel společnosti UAMPS Douglas Hunter uvedl, že společnosti podílející se na projektu jsou mimořádně ochotné na projektu spolupracovat. Důvodem je především to, že projekt má vhodně doplňovat obnovitelné zdroje elektřiny díky své flexibilitě.
„Nesmírně si vážíme projevení důvěry projektu CFPP ze strany ministerstva energetiky. Je naprosto na místě, že se ministerstvo snaží snížit rizika prvního projektu svého druhu, který se skládá z jaderných bloků nové generace,“ uvedl Douglas Hunter, generální ředitel společnosti UAMPS.
NuScale spolupracuje i s českým ČEZem
NuScale v současné době patří mezi nejslibnější projekty z řad malých modulárních reaktorů, a to i přesto, že první má být uveden do provozu až v roce 2029. Na počátku letošního září se reaktor stal prvním svého druhu, který dokončil certifikaci před americkým jaderným regulačním úřadem.
Již v loňském roce se společností NuScale začal spolupracovat také největší výrobce elektřiny v ČR, společnost ČEZ. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše mohou malé modulární zdroje být do budoucna významnou alternativou, kterou nelze opomíjet.
Více informacích o pokročilých malých modulárních reaktorech naleznete v našich předchozích článcích:
Malé modulární reaktory v pokročilé fázi vývoje
Malé modulární reaktory ve výstavbě
Zdroj úvodního obrázku: Oregon State University, oregonstate.edu
Mohlo by vás zajímat:
Tak a vyrábět se mohou ve Vítkovicích i pro poláky. Ideální by bylo, aby byly do 50 MW tepelného výkonu a zásobovaly teplem všechny místa, kde jsou uhelné kotelny nebo elektrárny.
Když mohly v Norsku takto fungovat po 50 let 2 reaktory, proč ne u nás.
A v létě odstavit, ať dodávají ee za záporné ceny soudruzi z ddr...
no fuj už zase další jaderné dotace a ještě větší deformování trhu, Doufám že mají ti jaderní "protidotační" aktivisté koule a tuto další dotaci už odmítnou.
Proč jim dotaci neposkytl ČEZ když s nimi spolupracuje? Tady by to jistě velmi rychle dorovnal na svých věrných ovcích i s podporou státu. Zase jen čeká a potom přijde k hotovému, podobně jako s elektromobilitou kde taky jakože "spolupracuje" s ABB. Chtěli jsme nacenit do jednoho veřejného výběrového řízení DC rychlonabíječku od ABB a ABB odpovědělo se nám ji prodat nemohou že si ji musíme koupit přes ČEZ ESCO, že mají takovou dohodu o "spolupráci". Takže pro výběrové řízení na vybudování rychlonabíječky od ABB musíte prosit o cenu konkurenční firmu která se toho veřejného řízení také účastní. A náš nejzbytečnější takzvaný "antimonopolní" úřad nic, mlčí jako vždy.
Už mne tyto ČEZácé dohody o "spolupráci" s kde kým začínají srát, Stát jim tady zaručuje za každou cenu zisk a tak mají čas a finance na takové "spolupráce" a člověk tu za chvil nic co by nešlo přes ČEZ nekoupí. O čem potom budou takové výběrové řízení třeba i na ten reaktor od NuScale když "spolupráce" s ČEZem bude NuScale zakazovat volný těchto reaktorů v ČR?
Energetiku, ať si dotované FVE a VTE pořídí na své naklady bateriove zdroje, aby to byl stabilní zdroj ee. Také mohou ukládat prebytek ee do vodiku, případně reakcí do metanu, aby v zimě meli lidi čím topit. Tam si mohou svou nestabilitu měnit na stabilitu.
Proč má uhlikova, jaderna energetika dotovat nestabilní ee?
Zmetkovou ee.
Spotrebiteli a prenosové soustavě to ubližuje. Zdroje nejsou proto, aby kradly, ale aby sloužily a to spolehlivě.
Zodpovědnost za odchylku ve výrobě přebírá smluvní obchodník vykupující elektřinu dobrovolně, případně si dálkově zdroj řídí. Tak to dělají obchodníci vykupující z OZE. A je to pro ně výhodnéů jinak by dobrovolně smlouvu nepodepsali.
Pokud si trh vyžádá instalaci akumulátorů, tak se samozřejmě budou instalovat. Obchodníci s OZE energií mají zatím zřejmě dost velkou regulační kapacitu na pokrytí nestabilní spotřeby svých zákazníků. Takže zatím není nutné instalovat akumulaci.
Na okraj, z jiného světa - 1. blok elektrárny Ostrovec byl dnes přifázován.
Ty reaktory budou muset mít úplně jiné zabezpečení proti terorismu, požáru, katastrofám a pod. Kdo ponese tyto vícenáklady ?
Jaké budou vícenáklady?
Terorismus- když se rozhodnu odstavit temelín, tak trefím rozvodnu kočín uhlíkovou .... Od JETE budu 3 km. 2 hlídači na směnu stačí. Dokonce ani dispečink nemusí být v kontrolovaném pásmu. Myslíte, že někdo chodí do reaktorového sálu ETE, když teaktor jede?
V sále je cca 40 C a je hermeticky uzavřen.
Jsou tam kamery aměření a regulace..
Požár- co má hořet na JE? V Temelíně je vše v technologických provozech nehořlavé. Nafta u dieselagregátu? mimo kontrolované pásmo.
Vodík? Ten se nesmí vyvíjet, jinak jste ve stadiu fukušimy. Na to je několik bezpečnostních opatření. Tyto malé reaktory jsou navíc jiné. Víte že obdobné jely v Norsku 50 let?
Katastrofy- povodně? Víte o nějaké elektrárně, která je v povodňovém pásmu? Možná nesmyslné OZE a vodní.
Blesk, kroupy, pád letadla vše je součástí projektu.
Ti projektanti nejsou hloupí a řeší se to komplexně na rozdíl od OZE.
Vícenáklady jsou podstatně menší nežli úspora na ceně ee za kwh stabilního zdroje.
Když se rozhodnu a hodím prakem spršku kamení na FVE? Myslíte, že mě někdo uvidí?
Jen bych dostal pořádný flastr za to, že jsem to provedl a byl bych terorista. Což nejsem, naopak podporuji rozvoj energetiky, ale smysluplné. Třeba aby solární baroni šlapali na kole a tím konečně vyráběli ee když je potřeba, ne kvůli zlodějským dotacím.
Ad pád letadla.
https://www.lidovky.cz/domov/padu-velkeho-letadla-neodola-ani-temelin.A110518_215426_ln_domov_kim
Krom toho například:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/temelin-chrani-novy-bezpecnostni-laserovy-system-114639
U velké elektrárny se ty náklady ztratí, ale neumím si představit ochranu desítek malych zdrojů, kdyby měly být rozprostřené po Česku.
Největším důvodem proč jádro vyvolává takové kontroverze je totiž strach.
Tak ať si strašpytlové najedou na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin-aj/
a kliknou šipku na kupoli HVB.
Je tam otevřený reaktor, bazény.
Při provozu je vše hermeticky uzavřeno.
Lidé na bubleview překvapivě nesvítí...:-)
Napravo je napsáno, co by měla vydržet obálka...
Strašpytlové tomu neuvěří. I přes ujišťování o bezpečnosti došlo k Černobylu (tam nikdo z konstruktérů nejdřív nechápal, jak se to mohlo stát), pak Fukušimě.
I když se svět poučil, a současné Evropské normy způsobily několikanásobné zdražení výstavby JE, než kolik stál Temelín - (z čehož mimochodem vyplývá, že ani JETE nemá vše, co je z nějakého bezpečnostního důvodu požadováno pro novou elektrárnu. O JEDU nemluvě).
Takže spousta lidí dá přednost elektrárně, u které nehrozí riziko havárie velkého rozsahu. Je iluzí, že by se modulární reaktory bez drahé ostrahy obešly. Stejně nakonec budou stavěny do areálů bokem od měst a spojovány do klustrů a střeženy dohromady.
O tom, co se může stát v Černobylu, věděli ruští konstruktéři půl roku předem ze zprávy z Leningradské AES, kde dělali podobný test a se štěstím ho uřídili. S bolševickou rozhodností tu zprávu Minatom nedal ostatním RBMK.
Byl to hrozný cluster-fuck. Všechny nestability RBMK se dají uhlídat v pohodě kombinací řídících automatik, pravidel, a znalostí. Bohužel automatiky odstavili, pravidla porušili, a znalosti díky dementnímu systému neměli... Nevěděli ani co je to otrava reaktoru, ani že regulační tyče prvních pár centimetrů místo brždění rozjíždějí=/ V Leningradě to rozjíždění pozorovali taky? Tak to se jim stalo více než jednou, na Ignalině si toho všimli taky. Zatajili to prostě z politických důvodů protože produkty tehdejšího režimu prostě neměly špatné vlastnosti...
Co jsem schopen vylovit z paměti, čili bez záruky: v Leningradské JE nedošlo k několikahodinovému zpoždění testu zásahem dispečera soustavy. Reaktor proto nepadal do jodové jámy a měl prostorově nedeformované (dolů nestlačené) rozložení hustoty výkonu. Kladná výkonová zpětná vazba od bublin v chladivu pracovat začla, ale efekt "vytěsnitelů" na koncích vytažených řídících tyčí se projevil minimálně, reaktor jimi odstavili.
Zajímavý český koncept těžkovodního reaktoru pro centrální vytápění, 50-200 MW
https://www.ciirc.cvut.cz/cs/teplator-dostupne-teplarenstvi-21-stoleti/
Byl by schopen pracovat s použitými palivovymi kazetami z Dukovan (VVER 440). Aktuální zásoba vyhořelého paliva by stačila na provoz tuctu teplaátorů ve městech se spotřebou nad 2000 TJ/rok po dobu 30 let.
Velmi dobře, to je to hlavní co energetika potřebuje. Výroba tepla v zimě.
Máme infrastukturu a lidé chtějí teplo, ne studené kecy od fotovoltaiky.
Správně jste se v druhém odstavci opravil. Lidé chtějí mít v obydlích teplo. Nic víc.
To že prozatím tím teplem plýtvají je jiná věc a za tu dostaneme ještě flastr až se budeme divit. Takže sny o mlýnku na peníze v teplárenství jsou liché. Lidem bude v budoucnu pro udržení tepelné pohody stačit odpadní teplo z jiných činností (vaření, osvětlení, pobyt v domě, ..... )
Jen pro Vás bohužel ten finanční kafemlejnek schramstnou výrobci stavebních hmot.
Odpadní teplo stačit nebude. Součástí tepelné pohody je i teplá voda na mytí.
Při spotřebě 30 litrů 55° stupňů teplé vody denně na osobu musíte mít zdroj, co ji ohřeje - při rozdílu teplot 50° potřebujete na osobu a den potřebujete 1.75kWh na osobu denně. Pro 4člennou rodinu je to 7kWh denně, 2.555 MWh ročně.
Ale použít odpadní teplo z teplé vody pro vytápění domu - ano to je možné (ale asi to nikdo dělat nebude protože cena)
"30 litrů 55° stupňů teplé vody"
To je zas nějaký nesmysl od teplárníků co potřebují navýšit spotřebu a pokrýt značné ztráty, ne? 55°C v 30l vaně by asi nikdo nevydržel. Voda přes 40°C už dost nepříjemně pálí. A na sprchování mi stačí i 10l cca 40°C. To je má veškerá spotřeba teplé vody denně. Vím to docela přesně, protože z toho děláme šedou vodu na splachování. V paneláku bohužel dešťovku mít nemůžeme když to nedovolí a nechtějí ostatní.
Hezký nápad, ten Teplator. Když to má pracovat při atmosférickém tlaku, mohl by to ještě lépe moderovat těžkovodní petrolej nebo polyetylen. Tím chci říci, že kreativní přístup je žádoucí, ale chtělo by to dopočítat např. vliv bublin na reaktivitu, známý problém Černobylu. Při 99C by se u paliva vyhořelého v VVER rozběhla reakce i s obyčejnou vodou. Zkrátka, zajímavé.
Kolem roku 1990 se tu pro výtopny intenzivně zkoumal kanadský Slowpoke. Jedna náplň na 20 let, a šel zakopat pod zem, což řeší některé obtíže SMR. Ale neujalo se to. Na druhou stranu, tehdy ještě nebyl vynalezen a ekonomicky zužitkován man-made skleníkový efekt.
Pane Novák, když píšete manmade. Kdo to vymyslel? Římský klub, OSN?
Pamatuji si, že prudili s freony v náplních už v 80 tých letech.
Slunce nás spálí, na rakovinu umřéme. Tak se zakázaly. Ozonová díra si dělá co chce. Chvíli je, chvíli není.
Pak vznikl panel IPCC a začal bušit do CO2 jak hluchý do vrat. 30 let uběhlo jako nic a ukazuje se, jak se toho chlapci chytili a zužitkovali ve svůj finanční prospěch.
Za 5 let dojde k ochlazení a my nebudeme připraveni. Takže přejdeme při nedostatku energií zpět na spalování dřeva, možná hnědého uhlí. Černé se u nás snad už netěží.
EE bude málo, elektromobily budou mít minimální dojezd. Plynu mohou mít rusové málo, větrníky budou stát kvůlu námraze na koncích vrtulí, fve budete oškrabovat stejně jako sklo u auta.
Vody v řekách v zimě je málo nebo zase povodně.
Jak toto vidíte?
Pane Petře V.,
tím manmade jsem myslel nápad spojit lidmi působené emise CO2 s možností pomocí jejich regulace vydělávat (Tesla) nebo si zvýhodňovat podmínky konkurence (plynaři), zčásti bezelstně a zčásti vědomě iniciovaný a podporovaný IPCC (původně jen ochránci přírody a výzkumní čerpači peněz). Skleníkový efekt v atmosféře jako takový nezpochybňuji, to lidský vynález není.
K přežití stačí lidstvu nepatrná část energie, kterou dnes využíváme, o to strach nemám. Mamutík&Kopčem se tu přesouvali pěšky, elektřinu neměli vůbec a oheň jen občas. Zbytek je pohodlí.
Na růstu ozonové díry v poslední době se podílí, řekl bych významně, produkce freonů v JV Asii, typický příklad jejich vztahu k Montrealskému protokolu a podobným smlouvám. Mimochodem, náplně tepelných čerpadel taky nejsou žádní andílci.
PetrV - IPCC "nebusi do vrat". Mozna bije na poplach. Je to mezinarodni panel vedcu, nic vic.
Aktualni zmena klimatu, ktera uz se nyni manifestuje hure, nez ji predpovedely v minulosti klimaticke modely, neni neco, o cem se v dnesni dobe jeste pochybuje. Proste tady je, da se zmerit pitomym teplomerem a zrychluje se to. Tech tvrdych dat jsou takove kvanta, ze se zpochybnovat to muze jen hlupak.
To, jak se k tomuto problemu stavi politici, ruzne zajmove skupiny a verejnost, to je dalsi vec.
Ale ten problem tu je, my - lide - jsme ho vytvorili a ten problem bude narustat do budoucna s dramatickymi nasledky. Neni to totiz jen o pocasi v CR, ale vsude na svete. Jsme globalni propojena spolecnost a zasahnou nas prusery, vznikle uplne jinde, viz covid-19, puvodne z Ciny.
Muzete to odmitat, muzete se vztekat, muzete pred tim strkat hlavu do pisku, ale je to proste mezi nami a nasledky ponesou vase deti a vnoucata, atd., pokud nejake mate.
Jen me vzdycky rozcili, kdyz se nekdo navazi do vedcu. I pro ty vedce by bylo pohodlnejsi nedelat nic, netrapit se sepisovanim detailnich reportu, ktere stejne lide u kormidla neberou vazne, netrapit se nad budoucnosti, jejiz vyvoj vidi v datech trochu jasneji, nez laik...
Matěji Orságu,
nevím kolik je Vám let, ale já jako dítě zažil 70 tá léta a uhelné prázdniny. Protože bylo sněhu jako sraček a silné mrazy navíc. A nejely ještě EDU a ETE.
Tehdy přišla paní Ivanka Charvátová z Geofyzikálního ústavu AV se závislostí pohybu Slunce okolo těžiště sluneční soustavy. Zpětně ji vyšla všechna ochlazení a dopředu předpověděla současné oteplení a ochlazení okolo roku 2030. Citovali ji tehdy klimatologové své doby. Chybělo jen proč to tak je, protože do Slunce nevidíme.
Mimochodem to byl vedlejší produkt její práce. Ve skutečnosti zkoumají Zemi jako jedno těleso sluneční soustavy a mají na starosti přesné seizmické stanice. Pan Kalenda, jako její následovník se věnuje planetě 9 (hnědému trpaslíkovi, možná malá bh), která se pravidelně vrací a způsobuje přes tělesa oortova oblaku masová vymírání na Zemi. Ví se z pohybu Slunce okolo těžiště SS, že je i přibližný směr.
Bohužel její myšlenka zapadla ve zfalšované hysterii okolo hokejkového grafu a modřínů ze sibiře včetně mazaných kompromitujících mailů.
Za toto se nikdo z těch pseudovědců neomluvil.
Tito pseudovědci brali kvanta peněz za pindy, přitom ty peníze mohly být použity na smysluplný rozvoj čehokoliv.
Následky za naivitu ponesete vy, pokud vám není 70 let.
Přečtěte si něco o historii klimatu, roku 1929. Jaké to bylo. Kolik stromů pomrzlo, kolik zvěře umrzlo.
Zkuste naslouchat. CO2 vzniká především rozkladem metanu a ten z drtivé většiny vícnež 95 procent uniká z moří z hydrátů, kde je ho kvanta a neumíme jej těžit.
Hm, to je divné, že paní Ivanka Charvátová zatím nebyla na
Hm, to je divné, že paní Ivanka Charvátová ani pan Kalenda zatím nebyli objeveni mezinárodní vědeckou komunitou a nerozumím tomu, proč zatím nebyli navrženi na Nobelovu cenu. Mohli jsme si ušetřit všechny emisní normy, topit doma lignitem, neřešit spotřebu aut, cementu, železářství, dopravy, zemědělství... Škoda no. Mohli zachránit svět, ale takhle to zůstane jen v této diskuzi, kde si to nikdo nepřečte.
Nobelovu cenu dostali jásir arafat, zelený zloděj al gore, barack obama.
Je to politické kašpárkování... něco jako ceny oskara.
Divím se, že vědci ji ještě přijímají.
Možná jste výše nečetl, že důležité je najít důvod proč se to tak děje. Jaké procesy probíhají na Slunci.
Paní Charvátová (mimochodem vnučka ing. Kryšpína- hlavního konstruktéra ČKD) bude mít 80 let.
https://www.ig.cas.cz/kontakty/seznam-pracovniku/ivanka-charvatova/
Pan Kalenda je mladší, ale proti green dealu se nedá čůrat. Je to bolševická masírka v tisku a krádež za bílého dne.
PetrV
Nebudu presvedcovat presvedceneho. Ale kdybyste preci jen mel zajem, tady
je strucne expertni stanovisko akademie ved CR, ktere ma jednou pro vzdy vyvratit vsechny mozne kolujici dezinformace a nepravdy k fenomenu klimaticke zmeny.
Je tam schválně a naprosto jednoznačně uvedeno, že:
"Současnou klimatickou změnu nelze
vysvětlit přirozenou proměnlivostí klimatu
ani změnami přirozených klimatotvorných
faktorů. Dlouhodobé geologické procesy,
astronomické cykly Země, výkyvy zářivého
výkonu Slunce či vulkanická činnost, které
měnily klima v minulosti, nejsou příčinou
současných změn."
To máte těžké. Pánovi to nevysvětlíte. Stejně tak by asi nechtěl pochopit, že efekty antropogenní změny klimatu ještě v 80. letech maskoval opačný efekt SO2 a prachových částic v ovzduší. Jenže tyhle emise (protože prokazatelně zabíjejí lidi a ekosystémy) klesly v průmyslových ekonomikách od té doby o cca 2 řády dolů.
Taky byste mu nevysvětlil, že poslední roky byla naprosto minimální sluneční aktivita, což by mělo na základě historických zkušeností indikovat studené roky, jenže opak byl pravdou. V ČR bylo za paní Charvátové v průměru 10 tropických dnů za rok, poslední roky to bylo 40 dnů za rok.
Vy jste tu práci paní Charvátové nečetl. Ona to oteplení předpověděla v roce 1980. A také ochlazení po roce 2025.
Zde je práce pana Kalendy:
https://www.researchgate.net/profile/Pavel_Kalenda2
Upozorňuji, že jeho hlavní práce je trochu jiná. Ta souvislost klimatu a oběhů Slunce okolo těžiště SS je práce paní Charvátové. Pan Kalenda to dále rozvíjí a podporuje. Jeho celoživotním vědeckým snem je najít planetu 9.
Možná jste už četli o:
A na granty přicuclí oteplovači jako je Tolasz to napadají.
Cituji:
Cožpak to nebyl geofyzik Milutin Milankovič, kdo přinesl do klimatologie první ucelenou teorii střídání dob ledových a meziledových vlivem změn osvitu kontinentů severní polokoule a nikoli nějaký věhlasný klimatolog?
Ten pan Kalenda pracuje na Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, takze je spis geolog, ne? Tu astronomii ma spis jako konicek.
Ta jeho publikace je cesky psany prispevek ve sborniku nejake noname Slovenske konference. Takovy prispevek pro vedu v podstate neexistuje, protoze tento sbornik neni v zadne vedecke databazi. Nikdo si ho neprecte zejmena proto, ze je to napsane cesky a ne anglicky, jak je zvykem. Cili to ma nulovy dosah.
Predstavte si skalu od nuly po milion, kdy nula predstavuje nejaky predatorsky fake casopis a milion predstavuje publikaci v NATURE nebo Science. Tak prispevek v takovem sborniku by byla poctiva devitka.
Pokud chcete touto publikaci dokazat, ze pricina soucasnych zmen klimatu pochazi z vesmiru a ne z lidske cinnosti, tak se vam v lepsim pripade vysmejou, v horsim vas poslou za psychiatrem.
To mi připomíná prohlášení, které podepsali taky bájní profesoři z limnospolu a hnojáren ke kanálu Kozle-Ostrava.
Jsou líní udělat oponentní posudek, tak jej udělají kolegové v Německu, kde vědí jak funguje ekosystém kanálu Dunaj-Mohan-Rýn.
Přesně díky těmto líným skupinám vědátorů, kterým chybí nadhled došlo na green deal 1,2,3,4.
Oni sedí u počítačů v teplých kancelářích a patrně by potřebovali políček ve formě zimy 1929.
Pak stáhnou pinďoury a začnou se věnovat vědátorování a ne politice.
PetrV:
"Přesně díky těmto líným skupinám vědátorů, kterým chybí nadhled... "
Zatímco vy nadhled máte, a proto předpokládáte, že gravitace je turbulence času....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se