Restrukturalizace EDF se komplikuje, vláda pozastavila přípravu požadované legislativy
Francouzská vláda dočasně pozastavila restrukturalizaci energetické společnosti EDF, v rámci které měla být společnost rozdělena na EDF Blue (jaderná energetika), EDF Azure (vodní elektrárny) a EDF Green (obnovitelné zdroje). Součástí širší reformy mělo být také zvýšení výkupní ceny z jaderných elektráren, která měla zlepšit finanční situaci společnosti čelící vysokým nákladům souvisejícím s údržbou jaderných bloků.
Agentura Reuters tento týden informovala, že francouzská vláda v nejbližší době nebude pokračovat v přípravě restrukturalizace EDF a související reformě energetického trhu. Je tak velice nepravděpodobné, že by se reforma stihla před koncem mandátu prezidenta Emanuela Macrona v roce 2022.
V této souvislosti vedení EDF již dříve uvedlo, že je společnost finančně zabezpečena do roku 2022 a pokud by se dokončení reformy protáhlo za rok 2023, pak by takové zpoždění mělo negativní finanční dopad na společnost. To má pochopitelně i obrovský dopad na francouzskou vládu - nejenže je společnost naprosto klíčovým hráčem ve francouzské energetice, ale vláda je i 84% vlastníkem společnosti.
Spuštění reformy oddalují především vyjednávání na půdě Evropské komise. Jeden z vládních zdrojů pro agenturu Reuters uvedl, že "přestože bylo dosaženo významného pokroku, komplexní dohoda stále nebyla uzavřena". Bez takové dohody není možné připravit legislativu, přičemž podle zdroje z EDF reforma sice není zcela "pohřbena", ale diskuze s Evropskou komisí ještě nějakou dobu potrvají.
Že se pro EDF jedná o zcela klíčovou reformu, bylo jasně vidět v prvním pololetí tohoto roku. Nejenže podle vedení společnosti zpoždění reformy ohrozí finanční stav společnosti ale hrozí, že by se z EDF stala pouze "druhořadá" energetická společnost. Bez restrukturalizace totiž není schopná konkurovat ostatním energetickým společnostem na rozvíjejícím se trhu s obnovitelnými zdroji.
Kromě restrukturalizace je hlavním bodem reformy vyjednávání o zvýšení regulované ceny za výkup části vyrobené elektřiny z jaderných elektráren (tzv. ARENH schéma). Podle tohoto schématu je EDF povinna každý rok prodat obchodníkům až 100 TWh elektřiny z jaderných elektráren za cenu 42 EUR/MWh, což je hluboko pod aktuálními cenami elektrické energie na evropských trzích. Výkupní cena se nezměnila od roku 2012.
EDF patří mezi hlavní zájemce o dostavbu Dukovan
Po vyřazení ruského Rosatomu a Čínské CGN patří EDF mezi favorizované zájemce o stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Pro dukovanský tender nabízí jaderných blok o výkonu 1200 MWe, který vychází z bloků EPR aktuálně budovaných v lokalitě Hinkley Point C, Flamanville a Olkiluoto.
Komplikace ve vyjednávání na půdě Evropské komise ukazují, jak složité a zdlouhavé mohou být diskuze o jaderné energetice s EU. Ve vztahu k Dukovanům proto EDF nedávno přislíbila, že s vyjednáním podpory pro Dukovany České republice pomůže.
Mohlo by vás zajímat:
Vzhledem k tomu, že většina jaderných elektráren EDF je postavena v 80-tých letech. Je jejich stáří 30+ roků. I když se jejich životnost prodlouží na 50let, končí jim životnost v období 2030-40. Docela by mě zajímala nějaká realistická představa jak se s tím Francie vypořádá?
Vypořádá se s tím prodloužením životnosti na 60 let.
a. Ano, jako to udělali u jaderné elektrárny Fessenheim.
b. Anebo tu odstavili po 44 letech?
(b. je správně)
Jadernou elektrárnu Fessenheim zavřeli proto, že leží 1,5 km od hranice s Německem, které si její uzavření vynutilo. Francie je stále ještě největší exportér elektřiny v Evropě, takže tuto elektrárnu zatím nepotřebuje tak nutně, jako bude potřebovat ty další.
V zimě to občas neplatí, Francie mívá nedostatek elektřiny a Německo ji zachraňuje, viz např. cituji:
"Germany’s export surplus of electricity reached a new monthly record level in January, Bernward Janzing writes in the Tageszeitung (taz). According to Germany’s transmission grid operators, the country exported about seven billion kilowatt hours (kWh) more than it imported during the first month of the year. “Due to the high demand from abroad, Germany’s gas and hard coal plants had an output that they last reached two years ago,” Janzing writes. In France, eight of the country’s 58 nuclear reactors were not operational in the first month of 2019, which is why nearly 1.5 billion kilowatt hours (kWh) were sent across the Rhine River from Germany to cover France’s high demand for heating electricity in the cold month. The annual electricity trade balance between the two countries usually favours France, which in 2018 exported 8.3 billion kWh to Germany. One reason for Germany’s high export volumes to France, the Netherlands and other neighbouring countries are the prices for wholesale power in Germany, which are the lowest for all member countries of the European power exchange market"
Pane Vaněčku zas uvádite polopravdy - nejspiš účelově ale možná ste jenom zapomněl že Francie sousedi i s jinejma zeměma než jenom s Německem. Takže to vlastně není ani polopravda ale jenom 1/6 informace.
Že ste to Vy tak sem si dal tu práci a kouknul na přeshranični toky na francouzskejch hranicích v roce 2019 a světe div se byli čistej vývozce v průměru za každej měsíc roku 2019.
Víte ono totiž bežně víc elektřiny z Francie vyteče než tam přiteče z Německa - hlavně to teče do UK a taky Itálie nebo Španělska. V lednu 2019 to sice nebyla žádna raketa ale i tak měla Francie čistej vývoz cca 1 TWh.
Hlavně ať případný tendr na dostavbu nevyhrají Francouzi. Jejich schopnosti nebo spíše neschopnosti dodržovat termíny a kvalitu jsou dnes již legendární.
Nelepší tendr je nulový tendr, prognózy vývoje OZ to jasně naznačují i v Česku.
Blok EDF o výkonu 1.200 MW tuším nikde v zahraničí zatím nepracuje. V USA bylo dnes oznámeno prodloužení výstavby obou bloků Vogtle o další 3 měsíce a zvýšení ceny o půl miliardy USD. Doba stavby se tak už blíží nebezpečně 10 rokům. A to se staví doma - v USA. Po vyřazení těch nejlepších uchazečů z Ruska a Číny to bude se stavbou Dukovan - 5 velmi zajímavé ! Francie staví svoje EPR ve Finsku i doma už 15 let ,USA se s Vogle zatím blíží 10. Byrokracie EU je tak katastrofální, že se výrazně zpožďuje i zahájení stavby ruských bloků VVER- 1200 ve Finsku a Maďarsku. Rusko by stavělo , ovšem tuny papíru z EU tomu brání. My nebudeme výjimkou.
byrokracia nadovsetko. ked elektriny nebude dost, EP spolu s EK prijmu rezoluciu, ze elektriny je dost. ak sa nejaka krajina voci tomu ohradi stopnu sa jej platby z fondov EU. tym padom problem s elektrinou povazujem za vyrieseny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se