Domů
Jaderné elektrárny
Druhá jaderná elektrárna v Polsku: Ministerstvo vydalo zásadní rozhodnutí
První polská jaderná elektrárna (vizualizace) Zdroj: Polskie Elektrownie Jądrowe
Zdroj: Polskie Elektrownie Jądrowe

Druhá jaderná elektrárna v Polsku: Ministerstvo vydalo zásadní rozhodnutí

Polské Ministerstvo klimatu a životního prostředí vydalo zásadní rozhodnutí o výstavbě druhé velké jaderné elektrárny. V regionu Patnów-Konin jsou plánovány dva reaktory APR1400 od jihokorejské společnosti KHNP.

Společnost PGE PAK Energia Jądrowa podala žádost o výstavbu elektrárny na Ministerstvo v srpnu tohoto roku. Žádost obsahovala popis charakteristik projektu, včetně maximálního instalovaného výkonu, plánované provozní životnosti a detailů technologie APR1400, která má být použita při stavbě elektrárny. Podle žádosti by oba bloky měly ročně vyrobit 22 TWh elektřiny, což odpovídá přibližně 12 % aktuální polské spotřeby.

PGE PAK Energia Jądrowa je společnost ve formě společného podniku založená v dubnu polskými společnostmi ZE PAK a Polska Grupa Energetyczna (PGE) za účelem realizace projektu výstavby jaderné elektrárny.

Polská spolupráce s KHNP a Westinghouse

Ministerstvo nyní vydalo zásadní rozhodnutí, formální potvrzení, že investiční projekt společnosti je v souladu s veřejným zájmem a politikou státu, včetně energetické politiky.

Rozhodnutí je prvním a významným krokem v procesu administrativních povolení pro investice do jaderných energetických zařízení v Polsku, o které může investor požádat. Jeho získání opravňuje ZE PAK a PGE k podání dalších administrativních žádostí, jako je rozhodnutí o umístění jaderného zařízení nebo stavební povolení.

Model dvoublokové elektrárny designu APR-1400; Autor: KHNP

Dne 31. října minulého roku podepsalo polské Ministerstvo státního majetku, Jihokorejské Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky, ZE PAK, PGE a Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) společný záměr rozvíjet plány na jadernou elektrárnu v lokalitě Pątnów.

V listopadu 2022 polská vláda oznámila, že první polská jaderná elektrárna s instalovaným výkonem 3750 MWe bude postavena v Pomořansku. Projekt elektrárny využije technologii AP1000 od americké společnosti Westinghouse. V květnu byla mezi Westinghouse, Bechtel a PEJ podepsána dohoda o spolupráci na dodání elektrárny. V červenci bylo vydáno schvalovací rozhodnutí o tomto projektu a v říjnu 2023 dostal projekt územní rozhodnutí.

Jaderná elektrárna Sanmen s reaktory AP1000 Čínská jaderná elektrárna Sanmen s reaktory AP1000. Zdroj: Westinghouse

Technologie APR1400 od KHNP je pozitivně hodnocena pro svou moderní bezpečnostní architekturu a zvýšenou odolnost, zatímco technologie AP1000 od Westinghouse nabízí pasivní bezpečnostní systémy, které mohou efektivně reagovat na nouzové situace bez potřeby externích zdrojů elektrické energie nebo lidského zásahu.

"Projekt, který chce PGE PAK Energia Jądrowa realizovat společně s korejskou stranou v lokalitě Patnów, dokonale zapadá do vládních plánů v oblasti energetiky," řekl Jacek Sasin, ministr státního majetku.

Rychlý rozvoj nových jaderných projektů v Polsku přichází v době spekulací o tom, kdo bude tvořit příští vládu po volbách do sejmu v minulém měsíci. Zatím to vypadá, že největší šanci k vytvoření koalice s dostatečným počtem křesel pro sestavení vlády má lídr současné opozice Donald Tusk.

Potenciální politické změny vedené Tuskem by mohly přinést revizi nebo úpravy v energetické politice, včetně přehodnocení jaderných projektů s důrazem na odlišné energetické priority nebo udržitelnost.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Adélka Nováková
2. prosinec 2023, 09:50

Politických proklamací jsme již zažili, že by CO2 mělo zmizet z planety Země, aniž chápou politici CO2 jako "plynné hnojivo" k růstu vegetace NEZBYTNÉ!

Věřme, že se Poláci vyvarují politických omylů, a na rozdíl od ČR výstavbu JE spustí., i když výrobní kapacity na jaderné technologie jsou vyčerpané, postavit novou Reaktorovou halu trvá 10 let, reaktor váží 350 tun a jeho výroba je min 12 měsíců, kontrolní montáž ve výrobním závodě je nezbytná a rovněž trvá i s tlakovou zkouškou několik měsíců, tedy výroba technologie i stavba nesmí podléhat politickým vrtochům jako v ČR, kdy dokázala vláda zrušit 2 bloky ETE34 na zahájené výstavbě ETE1234 v r. duben/1990 ministr financí V. Klaus. Náročný energetický průmysl politiky v ČR nezajímá a vrchol byl duben/2014 negarantování ceny z nových bloků ETE34 za 70,-Euro /MWh po r. 2020, dnes cena MWh pod 100Euro neklesne

Hlupácké rozhodování okolo energetiky dovršila např. SRN odstavením 14 bloků JE od r.2010 po cca 34 letech provozu, i když lze reaktory v JE provozovat minimálně 60-80 let. Nahradit stabilní výkon má přes 120 QW větrných OZE a 105 GW ve FVE + BPS, Německo se řítí k energetické chudobě a do ní strhává i své okolí.

Jediné řešení je okamžitá výstavba ETE34shodné technologie i stavby vlastními silami ČEZ zejména pro 100% vlastněnou ŠKODU JS a.s. výrobce jaderné technologie. V Plzni jsou i výrobci a montáže turbiny + generátoru + buzení + transformátoru + SKŘTP, tedy z Plzně lze do 200km vzdálených staveb Dukovan i Temelína dopravit všechny nejdůležitější provozní soubory JE.

Všechno závisí na moudrém politickém rozhodnutí volených činitelů, kteří musí respektovat naše průmyslové kapacity a stavby ETE a EDU56 co nejdříve (s garancí ČR) ZAHÁJIT A FINANCOVAT.

Není lepší namísto útočných tryskáčů F35 za cca 206+200 mld. Kč zafinancovat 4 bloky JE a zadat práci českým podnikům??? Zase se jedná o odpovědné rozhodnutí POLITIKŮ ČR.!!!

Pravoslav Motyčka
3. prosinec 2023, 01:08

Historie se opakuje , energetická krize ze 70 tých let vedla k tomu že se naplánoval jaderný program a pak se JE masivně stavily . Cílem bylo omezení spotřeby ropy. K tomu také došlo. V současné době jsme ve stejné situaci . JE umožní přechod vytápění budov na tepelná čerpadla a rozvoj elektromobility aniž by došlo k růstu spotřeby fosilních paliv pro výrobu elektřiny. Rozvoj JE tady byl zastaven kvůli rozvoji zelené ideologie , ta je ovšem dnes mnohými vnímána jako symbol ekonomického a společenského úpadku.

Petr Hariprasad Hajič
3. prosinec 2023, 09:32

jediné rozumné řešení je jít cestou nejmenšího odporu a rychle budovat OZE. Nikdo vám za měsíc žádnou, ani tu nejmenší JE nepostaví. Větrník ano a FVE ještě dřív. Stejně jako úložiště energie. Kouněte na ElektroDad na Youtube. Ten Staněk si na garáži za tři víkendy postavil 10kWp fotovoltaiku, vyhloubil si ručně strouhu pro kabel a dal si tam bateriové úložiště o kapacitě 40kWh na dobíjení elektromobilu.

Emil
3. prosinec 2023, 09:38

Větrník vám za měsíc taky nikdo nepostaví, development a výstavba je otázkou 10 let i více.

Baton David
3. prosinec 2023, 10:17

větrník vám tento měsíc moc nevyrobí a slunečník už vůbec ne, tak i následující zimní měsíce. Skalní propagátory slunečníků a větrníků bych nechal odebírat pouze jejich energii, ona jim to zima vysvětlí

Pravoslav Motyčka
3. prosinec 2023, 22:04

Rychlost výstavby je dost marný argument pokud postaví ČR 1GW FVE ročně pak za 10 let je to 10TWh výroby - nestabilní jen přes den převážně mezi dubnem a zářím. Proti tomu 2 bloky JE , které se budou stavět 10 let dají 16TWh výstavby + 32GWh tepla - pokud se využije stabilně a bez ohledu na počasí. Jaderná cesta je levnější a rychlejší ve skutečnosti i jediná možná.

Karásek
2. prosinec 2023, 12:57

Ještě se ani nezačala stavět první a na papíře je už hotové druhá. Poláci zřejmě spláčou nad výdělkem.

Roman Čejka
2. prosinec 2023, 19:44

Lepší než podporovat OZE a pak se koukat v prosinci 2023, jak místo OZE jede v Německu ve velkém uhlí.

Jan Stehlik
2. prosinec 2023, 20:19

Němci uhlí odstaví . Nahradí ho plyn z Kataru . Arabáši ho dodají velmi rádi . Jde přeci o byznys a budou mít jen maličkou podmínku . V každém okresním městě postaví mešitu pro souvěrce :-)

Baton David
3. prosinec 2023, 11:10

Němci nemají tolik instalovaného výkonu v plynu aby mohli odstavovat uhlí

Pravoslav Motyčka
2. prosinec 2023, 20:21

A podívejte se z okna. Bezvětří a padá sníh....

Petr Hariprasad Hajič
3. prosinec 2023, 09:25

Poláci současně stavějí i masívně OZE. Aktuálně už mají 20% výrocy elektřiny z obnovitelných zdrojů a budou v tom pokračovat. Podívejte se, o kolik jim klesla výroba v uhelných elektrárnách. Taky asi o 20%. Takže na chvost statististiky s masívním vypouštěním CO2 se dostáváme my.

Bob
4. prosinec 2023, 18:35

V tomto období mají Němci větší produkci CO2 na vyrobenou MWh elektřiny než my, nebo Poláci.

Michal K.
5. prosinec 2023, 09:35

za rok 22 vypustenie g CO2 na kWh ee

CR: 444

Polsko: 667

Baton David
3. prosinec 2023, 11:13

je to rozumné, pokud první elektrárnu má postavit westinghouse tak je na místě naplánovat i druhou elektrárnu s jiným dodavatelem, neboť westinhouse v posledních letech nedokáže postavit psí boudu na vrátnici natož celou elektrárnu

Michal K.
5. prosinec 2023, 09:36

tiez ocenujem, ze nevahaju a idu do toho. a diverzita v ramci dodavatelov je len plus

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se