Američtí vědci oznámili historický průlom v oblasti jaderné fúze
Vědcům v USA se poprvé podařilo provést jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než kolik se jí spotřebovalo. Vědecký průlom, o němž už v pondělí informoval americký tisk, dnes potvrdila ministryně energetiky Jennifer Granholmová, kterou citovala agentura AP.
Vědcům v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) se podařilo uskutečnit jadernou fúzi, při které vzniklo 2,5 megajoulu energie, tedy o 20 procent více, než kolik bylo spotřebováno při provedení fúze samotné.
Je to úspěch, který otevře cestu k pokroku v oblasti národní obrany i budoucnosti čisté energie, prohlásila Granholmová, když dnes společně z vědci z LLNL a dalšími činiteli vystoupila na tiskové konferenci ve Washingtonu.
„Jde o průlomový úspěch pro vědce a zaměstnance národní laboratoře, kteří zasvětili své kariéry tomu, aby se jaderná fúze stala realitou. Tento milník nepochybně podnítí další objevy,“ uvedla Granholmová a dodala, že se objev zapíše do dějin.
Vědecká poradkyně Bílého domu Arati Prabhakarová, která rovněž vystoupila před novináři, označila úspěch jaderné fúze za „úžasný příklad toho, čeho je možné dosáhnout vytrvalostí“ a za „neuvěřitelný technický zázrak“.
Sdělovací prostředky označují jadernou fúzi za „svatý grál“ při snaze o zajištění bezuhlíkové energetiky. Na tento zdroj energie velmi sází i americká administrativa prezidenta Joea Bidena, která chce do dalšího výzkumu masivně investovat. Průmyslové využití jaderné fúze však bude podle médií při nejoptimističtějších odhadech možné za desítku, ale možná i několik desítek let.
Z fúze pochází veškeré světlo a teplo ze Slunce a dalších hvězd, připomínají agentury. Umělá fúze by mohla být bezpečným, udržitelným a ekologickým zdrojem energie.
Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak.
Mohlo by vás zajímat:
Teď tu teprve začne být horko a sucho.
Fúzní reaktor máme všichni na obloze, bezpečný, zadarmo a bez starostí.
24 hodin denne, aj pocas polarnej noci.
V noci to vyřešíte jak, pane inženýre? Potřebujeme jádro!
Úplně stejně jako při poruše nespolehlivých JE nebo výměně paliva.
Postavíme další velkou FVE o sto kilometrů vedle jako zálohu?
Ano, tím, že postavíme vedle ještě jeden jaderný blok :)
Hlásím momentální výpadek fúzního reaktoru na obloze. Je tma a -15°C. Taktéž včera o tomto čase byl výpadek. Před pár hodinami se to trochu rozjelo. Bylo světlo, ale ohřev pořád nefungoval. Snad to aspoň s tím teplem dají během několika měsíců do pořádku :-)
Není výpadek, nevypadává, jen jste vy na špatném místě, musíte se kousek posunout :-)
Konečně se opakuje historie vodíkové pumy. Její průkopník Teller zjistil, že všechny způsoby její iniciace, které si uměl predstavit, nezabrání tomu, aby rozmetala sama sebe dříve, než opravdu vybouchne. Ulama pak napadlo, že tvrdé gama zapůsobí na fúzní palivo en masse dodatečně rychle, a zafungovalo to.
Právě vznikl nový problém pro nešíření jaderných zbraní.
Čímž ta jaderná mafie chtěla naznačit, že bude chtít další veřejné peníze. Takhle to dělá už bratru dobrých 65 let a bude to dělat tak dlouho dokud ji někdo bude sponzorovat. Ke komerčnímu využití jaderné fůze samozřejmě nikdy nedojde.
energeticky sme vlozili dolar, vypadlo nam z toho jeden dolar dvadsat, rozmetalo nam to zariadenie za 1000 dolarov. Len absolventi skoly zivota uveria, ze to je uspech.
Nepostavil ho už před 14ti lety náhodou Tony Stark v jeskyni? :)))))
Teď vážně. Určitě to úspěch je, ale vzpomínám si, že už snad před 40ti lety nám tvrdili, že kolem roku 2000 už to bude funkční a v provozu.
Takže na měsíc jsme se posádku už dostali, na Mars pořád čekáme .....
viete niekto nieco blizsie ?
Islo v tomto pripade o klasicky tokamak ?
Namátkou z tisku:
The milestone was achieved at the LLNL’s National Ignition Facility (NIF), which uses a process called inertial confinement fusion. US Department of Energy (DOE) Under Secretary of Nuclear Security Jill Hruby described the NIF as the “world’s largest and most energetic laser system”. Hruby explained that during experiments 192 high-energy lasers converge on a target “about the size of a peppercorn” and heat a fuel capsule of deuterium and tritium to more than 3,000,000°C, briefly simulating the conditions of a star.
The process fundamentally differs from more advanced magnetic fusion, as is being developed through tokamak technologies. However, LLNL Director Kim Budil said these different communities could “feed off each other” which will help to advance the field and technologies in addition to power plants.
Jill Hrubá a Kimberly Budilová ... hned mám lepší den.
dakujem za info.
A ano, tie mena ma tiez zaujali a potesili.
Este dodam, ze som zapocul niekde v radiu vysvetlenie, ze podarilo sa ziskat viac energie ako bolo potrebne na pohon laserov potrebnych na inicializaciu fuzie.
Avsak stale to bolo menej energie ako spotrebovalo cele zariadenie na dany experiment.
Kazdopadne aj to je velky pokrok a palec hore !
este do toho treba zapocitat straty pri premene tepla na uzitocnu elektrinu
kdyby vědci spálili 1kg dřeva nebo uhlí tak mají na výstupu klem 14MJ
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se