Domů
Energetika v ČR
Vláda asi zvýší odvody z těžby, příjmy z nich vzrostou o 579 milionů Kč
Korečkové rypadlo v lomu ČSA. Autor: Jirka Dl
Autor: Jirka Dl

Vláda asi zvýší odvody z těžby, příjmy z nich vzrostou o 579 milionů Kč

Energetika v ČR
Bez komentáře
27. listopad 2023, 17:20
ČTK

Odvody těžařských firem zřejmě o jednotky procent stoupnou, vláda se chystá novým nařízením zvýšit úhrady z některých vydobytých nerostů včetně uhlí. Do veřejných rozpočtů by tak od roku 2025 podle odhadů mělo přibýt kolem 579 milionů korun ročně. Peníze navíc by měly dostat zejména obce a kraje. Vyplývá to z návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který ve středu projedná vláda. Zvýšení sazeb zřejmě těžaři promítnou do svých cen.

Návrh na zvýšení sazeb rozděluje nerosty do tří základních skupin. Nejvyšší nárůst, zhruba o tři procenta k vypočtenému podílu sazby k referenční ceně, ministerstvo navrhuje u uhlí, které se dobývá povrchově. Dvě procenta se chystá přidat například k těžbě ropy, zemního plynu, stavebních surovin, vysokoprocentního vápence a ostatních vápenců a cementářských surovin. Nejnižší nárůst, tedy o jedno procento, se pak navrhuje u tzv. silikátovách surovin, pod ně patří například drahé kameny, sádrovec, kaolín, čedič, živec, sklářský a slévárenský písek a další. Důvodem nižšího růstu podle úřadu je, že těžba těchto nerostů často čelí zahraniční konkurenci ze zemí, kde odvod za vydobytý nerost je pro tyto kategorie odpuštěn a úprava zmíněných surovin je zpravidla energeticky velmi náročná.

Hlavním cílem úprav sazeb je navýšení příjmů veřejných rozpočtů. Podle důvodové zprávy by při zachování stávajícího objemu těžby nerostů celkové příjmy z odvodů z těžby měly stoupnout o 579 milionů korun za rok. Největší část by měly dostat obce, které by z toho měly inkasovat příjmy kolem 280 milionů korun ročně. Do rozpočtu krajů by mělo směřovat přibližně 235 milionů korun za rok navíc, do státního rozpočtu pak asi 64 milionů korun ročně. Navýšení výnosů se však projeví až v roce 2025, kdy se podle nových sazeb zúčtují úhrady za předchozí rok.

Ilustrační foto

Sazby ovšem ve stejné výši zřejmě dlouho nevydrží. Ministerstvo v důvodové zprávě upozornilo, že například v případě hnědého uhlí se dá očekávat, že po roce 2026 už nebude jeho těžba tolik ekonomicky rentabilní jako nyní, a proto se sazby u tohoto nerostu nejpozději do poloviny roku 2025 znovu přehodnotí.

Zvýšení nákladů těžaři v budoucnu nejspíš promítnou do svých cen pro zákazníky, lze tak počítat s možným zdražením například uhlí pro domácnosti. „V současné době však nelze přesně odhadnout, v jaké výši a do jaké míry k takovémuto promítnutí dojde,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě pro vládu.

sip

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se