Podíl OZE na spotřebě energie v ČR může letos překonat 20 procent, uvedla komora
Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie by letos měl poprvé překonat hranici 20 procent. Přispět by k tomu měly nové zdroje z loňského roku, po letech například vznikly nové větrné elektrárny nebo bioplynové stanice. Klíčové pro další rozvoj má být také zjednodušení povolování nových zdrojů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Dosud byl podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě kolem 18 procent.
Loňský rok byl podle komory v rozvoji většiny zdrojů úspěšný. Například poprvé od roku 2019 loni energetici připojili nové větrné elektrárny. Dále podle komory vznikly nové bioplynové stanice a také první výrobna takzvaného zeleného vodíku. O desítky až stovky procent pak stoupl zájem o fotovoltaiky, tepelná čerpadla i solární kolektory. Spotřebitelé si dále podle údajů komory pořídili desetitisíce nových zdrojů na dřevo a pelety.
„To je dobrý signál, protože obnovitelné zdroje se tak dostávají ke středněpříjmovým a nízkopříjmovým domácnostem. Hodně se na tom podepsaly i zjednodušení pro malé zdroje a zprávy o sdílení elektřiny, které začne v červenci,” řekl Chalupa.
Klíčem pro další zrychlení rozvoje je podle něj zjednodušení povolování. Zástupci komory v této souvislosti připomněli nově vzniklý Dopravní a energetický stavební úřad a další legislativní úpravy, které by měly zrychlit přípravu projektů. „Třetím pilířem úspěchu bude dokončení zkrácení povolovacího procesu na maximálně dva roky zahrnující vymezení oblastí pro obnovitelné zdroje včetně akceleračních zón,“ podotkl Chalupa.
Komora zároveň ale kritizovala plánovaný masivní přechod od uhelné energetiky k zemnímu plynu. „Plyn byl ve hře před 20, 30 lety, jenže Česko tenkrát udělalo v modernizaci jen půlkrok – namísto přechodu na plynové zdroje se jen vyčistily ty uhelné. Vracet se zpátky nemá smysl, teď je potřeba přejít především na obnovitelné zdroje, jinak jsme o krok pozadu,“ uvedl šéf komory. Například v teplárenství navrhuje větší využití geotermální energie a energie okolního prostředí v kombinaci s tepelnými čerpadly, případně v některých oblastech využití biomasy.
S postupným navyšování podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě počítají i strategické dokumenty státu. Například podle loňského návrhu národního energeticko-klimatického plánu by podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 měl činit kolem 30 procent. Podle některých organizací je potenciál ještě vyšší.
I přes růst v posledních letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě zaostává. Například podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny předloni v České republice činil 3,7 procenta. To je výrazně za evropským průměrem, v celé EU byl tento podíl kolem 22 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Cesko moze zvysit podiel OZE na domacej spotrebe uz len samotnym dovozom prebytkov z Nemecka - ktore ma ovela lepsie podmienky (a nasobne vacsiu aktualnu instalaciu) a v case priaznivych podmienok aj vysoku nadvyrobu, ktoru v tom case za maly peniaz tlacia kam to ide (ktora by mimochodom vysoko korelovala s pripadnou vyrobou v Cechach a teda znizovala ekonomicku efektivitu domacich investicii do VTE ci FVE)
Mám krásný sen. Všichni provozovatelé občasných zdrojů vrátí všechny dotace s uhradí všechny náklady na jimi vyvolané úpravy rozvodných sítí. Půjde asi tak o bilion korun. Každý občan Česka včetně dětí dostane 100 000 korun. Ano, tolik nás všechny tahle nesmyslná sranda stojí. A co za to? Drahá a brzy nedostupná elektřina. No řekněte, kdo z vás to nechce?
Mám krásný sen. Všichni provozovatelé uhelných zdrojů vrátí všechny dotace a uhradí veškeré náklady spojené s těžbou a rekultivací, dále uhradí ekologické škody způsobené jejich komíny a zaplatí lidem újmy na zdraví způsobené znečištěným ovzduším. Půjde asi tak o vyšší desítky bilionů korun. Každý občan dostane 1 000 000 korun. Ano tolik nás všechny tahle nesmyslná sranda stojí. A co za to? Zničené životní prostředí, předčasná smrt. No řekněte, kdo z vás to nechce?
Co za to? Elektřina 365/24. Umí to jiné zdroje? Umí kulové. A s těmi exhalacemi už to také není tak horké, za minulý rok nebyl jediný den, kdy by byly hlídané limity překročeny.
Až toto budou za dostupnou cenu umět nové zdroje, nechť klidně nastoupí, jinak si zaděláváme úplně zbytečně na vážné problémy.
Jestli bychom v tom vašem snu ještě nebydleli v jeskyních a nejedou kořínky :-D
Vzhledem k tomu, že nic, jako "občasné zdroje energie" neexistuje, tak sněte dál. Papouškováním hloupé urážky ze sebe chytřejšího neuděláte.
Ona tak hloupá není, nebo mi něco uniklo a OZE už umí dodávat nepřetržitě?
Umí.
No, jakkoli jsem podporovatel obnovitelných zdrojů, tak v tomto máte pravdu. Ani větrná, ani solární elektrárna nedokáží dodávat nepřetřžitě..
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Pane Veselý, myslím že Občasné zdroje energie jsou podmnožinou "Obnovitelných zdrojů energie". Tou podmnožinou, kterou jako jedinou u nás lze z Obnovitelných relativně snadno budovat. K čemu jsou koncentrační, geotermální nebo vodní elektrárny, když u nás buď mají nesmyslně malý technický potenciál, nebo byl již tento potenciál vyčerpán.
Navíc část vodních elektráren vůbec není pružná, ale jsou průtočné tedy 24/7 stejně jako JE, a část zas vyrábí jen jaro a podzim, dokud mají vodu, ten zbytek je opravdu variabilních - akumulačních.
Termín "občasné zdroje energie" není urážkou ale podmnožinou "Obnovitelných Zdrojů Energie", konkrétně jde o jiný výraz pro tzv. intermitentní obnovitelné zdroje jako jsou solární a větrné elektrárny. Jestli jste to dosud nepochopil, tak vám to teď opakuji, "místní chytráku".
Např. s vodními elektrárnami nemají občasné zdroje nic společného, nikde jsem nikdy netvrdil, že do kategorie občasných zdrojů patří, tak mi to přestaňte podsouvat. Stejně tak mi přestaňte podsouvat své výmysly o "vysněných "24/7 na plné pecky. Ani to jsem jsem nikdy nepsal, v energetickém mixu mají nezastupitelnou úlohu jak zdroje "24/7 na plné pecky", tak zdroje flexibilní.
Umí to to i intermitentní zdroje. Stačí, když jsou doplněné bateriovým zdrojem o dostatečné kapacitě. V případě dlouhodobější nevýroby bude potřeba ještě záložní zdroj například paroplynový na vodík. Ale v zásadě to umíme řešit.
Stačí, když jsou doplněné "bateriovým zdrojem o dostatečné kapacitě", akorát je nikdo tím "bateriovým zdrojem o dostatečné kapacitě" nedoplňuje, protože cena by byla astronomická. Takže teorie hezká, praxe zcela odlišná.
A stále čekám na ten "paroplynový zdroj na vodík", kde funguje a kolik z něj elektřina stojí. Pak si povíme. EGÚ Brno odhaduje aktuální náklady na zdroj na vodík na 400 €/MWh.
Samozřejmě že existuje, je to synonymum pro intermitentní neboli přerušované zdroje energie.
Ne, Emile, je to jen idiotská urážka, které jste se chytil.
Slovo občasné zdroje energie jsem použil pokud vím já nevidím v tom urážku je to jen definování stavu. Obnovitelné zdroje jak jím říkáte Vy ve skutečnosti neexistují , protože žádná entalpie není obnovitelná ne v tomto vesmíru. Liší se od uhlí a ropy nebo jaderných paliv jen v tom ,že jejich zásoba je větší protože je to přímá energie slunce. Pojem obnovitelný zdroj je stejná politická lež jako udržitelný život , obojí neexistuje.
Není to žádná "idiotská urážka", běžně se tento termín používá a bude se používat dál, vůbec nic s tím neuděláte.
Drivejsi nizka cena energii mela (krome pozitiv) radu negativ - a) investice do uspor nebyly ekonomicke b) budovani cistych zdroju nebylo ekonomicke. Malokdo vnimal takove investice jako risk management. Takze skok cen byl sokujici hlavne kvuli nasi nepripravenosti. Asi to bude trvat par let, ale na nove pomery se adaptujeme. Prostor pro uspory je porad dost velky.
Jsme na tom špatně. V Rakousku vyrábí z větru při stejných větrných podmínkách jako má ČR 14 % EE, v ČR je to 1 %.
A to je výhra zničit si krajinu větrnými monstry . Polovina spotřeby v ČR se vyrábí v JE a výroba z JE se plánuje zdvojnásobit.
Karasek ma pamet ako rybka Dory .. 10sekund .. pretoze uz mu tu bolo vysvetlovane niekolko krat, ze podmienky pre VTE nie su v Cechach rovnake ako v Rakusku (a to vcetne odkazov na fakticke zdroje, ktore ale asi nevie spracovat/pochopit) ..
a co sa tyka samotnej el. energie z VTE, tak Cesko dokaze ziskat ovela vacsi podiel na domacej spotrebe len dovozom prebytkov z Nemecka - ktore ma ovela lepsie podmienky a v case priaznivych podmienok ja vysoku nadvyrobu, ktoru v tom case tlacia kam to ide (ktora by mimochodom vysoko korelovala s pripadnou vyrobou v Cechach a teda znizovala ekonomicku efektivitu domacich investicii do VTE)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se