ČEZ letos do modernizace vodní elektrárny Dlouhé stráně investuje 60 mil. Kč
Více než 60 milionů korun letos investuje energetická společnost ČEZ do modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Investice budou směřovat hlavně do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrárny, která kromě dodávek elektřiny zajišťuje také stabilitu české přenosové soustavy. „Požadavky na bezporuchový provoz elektrárny se v poslední době zvyšují v souvislosti s rostoucím podílem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ sdělil dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Přečerpávací vodní elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku. Tehdy naopak elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.
„Význam Dlouhých strání si uvědomujeme a pravidelně investujeme do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny. Letos například v elektrárně nainstalujeme speciální systém, který zvýší bezpečnost transformátoru. Umí automaticky předcházet situacím, při kterých by hrozilo zahoření plynu a tím i zakouření podzemního prostoru,“ uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Další investice budou zaměřeny na modernizaci diagnostického systému, který měří vibrace turbín.
Na horní nádrži elektrárny Dlouhé stráně kromě pravidelných oprav bodových poruch pláště, které byly provedeny v první polovině června po vypuštění nádrže, stavbaři zahájili také práce na utěsnění objektu u horní nádrže. Tato investiční akce si podle Sobola vyžádala dočasné přesunutí bufetu i parkoviště, které využívají hlavně autobusy s exkurzemi.
Další omezení pro turisty bude znamenat chystaná sanace svahů v okolí komunikace vedoucí k horní nádrži. „Letos byla zahájena odstraňováním náletových dřevin a příští rok bude pokračovat zabezpečením skalních objektů v okolí cesty. V době prací musí turisté počítat s omezením pro kola i koloběžky,“ upozornil Sobol.
Jedna z letos zahájených investic bude zaměřena také na výtah mezi podzemními prostory elektrárny a horní nádrží, který personál elektrárny využívá hlavně v zimě. „Místo napájení trolejí bude vozík tažený lanem, takže se dá říct, že vybudujeme podzemní lanovku. Výsledkem bude spolehlivější, rychlejší a zejména bezpečnější provoz,“ řekl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař. Letos bude instalována spodní část lanovky a příští rok se dělníci přesunou na druhou polovinu.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Loni návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny po předchozím poklesu zaviněném pandemií koronaviru meziročně vzrostla. Elektrárnu za celý rok 2021 navštívilo 95.044 lidí, o takřka 7000 více než v roce 2020. Návštěvnost se tak dostala na úroveň roku 2019.
Mohlo by vás zajímat:
Bylo by dobré využít tuto vhodnou lokalitu v takových výšinách efektivně zároveň pro větrníky a zároveň fotovoltaiku včetně plovoucí. Připojení by nebylo komplikované.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se