22. energetický kongres ČR: Česká energetika na prahu nové éry…. Energetická bezpečnost, dekarbonizace, investice
22. ročník prestižního energetického kongresu, pořádaný společností Business Forum, se uskuteční 18. dubna 2023 v hotelu Grand Majestic Plaza. Tradičně se zde setkají vrcholoví manažeři a odborníci nejvýznamnějších energetických firem a institucí české energetiky.
Rok 2023 je a bude pro energetiku opět velmi rušný. Dnešní stále napjatá geopolitická situace proces změny energetiky urychluje. Dekarbonizace evropské i české energetiky bude nepochybně pokračovat. Primárním cílem je zajistit bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny a plynu za přijatelné ceny, protože bez energií naše technicky vyspělá společnost zkolabuje.
Klíčovou otázkou české energetické bezpečnosti je, odkud budeme brát elektřinu za 10 nebo 20 let. Ropu a plyn musíme zajistit dovozem, což se daří. Problém je v silné podinvestovanosti celé evropské energetiky. Podle tzv. dekarbonizačního scénáře, který představila společnost ČEPS letos na jaře, hrozí Česku nedostatek elektřiny už po roce 2030, kdy by mělo dojít ke konci spalování uhlí.
Na kongresu se seznámíme s možnými riziky, která hrozí, nebudou-li firmy dostatečně investovat do nových zdrojů a dojde-li k odstavení uhelných bloků bez adekvátní náhrady. Budeme hledat odpovědi na to kolik zdrojů budeme muset v příští dekádě postavit, jaké překážky brzdí v jejich výstavbě, jaká rozhodnutí musíme udělat dnes, abychom nedostatku elektřiny předešli. Budeme se ptát, zda je smysluplnější, bezpečnější a ekonomicky efektivnější eliminovat riziko tím, že budeme soběstační ve výrobě elektřiny nebo zda bychom měli určitou část spotřeby pokrýt importem a zavedením kapacitních mechanismů. Zeptáme se, zda se dá z dat dekarbonizačního scénáře vyčíst, který z těchto přístupů je ekonomicky efektivnější, protože konečný účet zaplatí spotřebitelé a méně efektivní řešení bude poškozovat konkurenceschopnost českých firem.
Lídři předních energetických společností nás seznámí se strategiemi a investičními plány na příštích deset let. Distributoři chystají nemalé investice do posílení energetických sítí spojených nejen se zapojováním významného počtu nově budovaných obnovitelných zdrojů a rostoucím počtem elektromobilů.
V odpolední části kongresu se zaměříme na reformu evropského energetického trhu. Evropská komise navrhla v březnu letošního roku reformu uspořádání trhu s elektřinou, která má podpořit nárůst obnovitelných zdrojů, chránit zákazníky před prudkým kolísáním cen elektřiny a plynu a zajistit postupný odklon od plynu. Přední energetičtí experti nás seznámí se svým pohledem na navrhované změny nového designu trhu. Zeptáme se, co můžeme od návrhu EK očekávat a jak se propíše do české legislativy?
Energetická krize posunula zavádění úsporných a moderních opatření pozitivním směrem. V posledním bloku kongresu se budeme věnovat právě těmto trendům. Pozornost zaměříme na fotovoltaiku, větrnou energetiku, vodík, zelený vodík a biometan, se kterými jsou spojována velká očekávání.
Pokud vás zajímají odpovědi špiček české energetiky, určitě přijďte!
Aktuální program kongresu a přihlášku najdete na: www.business-forum.cz.
Mohlo by vás zajímat:
Řešení je jednoduché nejdříve postavit nové zdroje a pak odstavit ty nevyhovující. V praxi to znamená výstavbu jaderných zdrojů OZE a nějakého plynu a uhelné el. dát postupně do rezervy. Pokud se postaví dost tepelných čerpadel , pak i přes vyšší využití plynu elektroenergetice klesne spotřeba plynu. Stejně tak je nutné rozvádět teplo z JE kam jen to jde. Ale to nejdůležitější je nedělat věci ,které se budou za 10 let zase rušit. Stát by měl okamžitě přestat dotovat jakékoli spalování dřeva v malých zdrojích . Stejně tak by se neměly provozovat plynové CZT , které nebudou mít perspektivu vhodného paliva - ZEVO , uhlí , napojení na jaderný zdroj. by měli být zrušeny a teplárna přestavěna na špičkovou plynovou elektrárnu spotřebitelé by měli přejít na tepelná čerpadla. Představa majitelů tepláren o pálení vodíku pro vytápění bytů je nereálná, protože TČ je nejméně 6x účinnější.
proti paleni dreva bych zas tak nic nemel,plyn bych nasmeroval do dopravy. Pálit takto ušlechtilé palivo v elektrarnach a teplarnach je hřích
vraj sa CR chysta na velke pozicky od EU. chce to vyuzit na vystavbu energetiky. nizky urok a zacalo by sa splacat az po 10 rokoch od pozicania
Mnoho vzletnych frází, ale realita bude stejná jako za posledních 30 let kdy se nepostavilo nic a ani není naděje na nové zdroje, protože padl i plyn. Tak hlavně co nejdříve odstavit uhlí.
Pokud budeme dále živit dekarbonizační mýtus, tak to bude jen horší. Všechno jde, ale nesmí to řídit zelení fanatici, kteří jsou ted u kormidla.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se