Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Tento týden vám opět přinášíme pečlivě vybraný seznam deseti nejvýznamnějších článků, které jsme publikovali na webu oEnergetice.cz. Pokud jste kterýkoliv článek nestihli, zde je výběr článků, které zaujaly naše čtenáře nejvíc. Hodně štěstí do nového týdne!
1. Projekt udržitelného leteckého paliva končí, náklady na zelený vodík jsou příliš vysoké
Seznam zrušených vodíkových projektů v Evropě se v posledních týdnech rozrostl, v neposlední řadě o projekt udržitelného leteckého paliva. Podle společnosti Uniper k zastavení připravovaného projektu ve Švédsku došlo kvůli nepříznivým podmínkám a situaci na trhu. Projekt SkyFuelH2 měl přitom ambice pokrývat až desetinu švédské poptávky po leteckém palivu pomocí udržitelného paliva vyráběného ze zeleného vodíku.
Nadnárodní energetická společnost Uniper, sídlící v německém Düsseldorfu, v minulém týdnu oznámila zastavení svého projektu SkyFuelH2 ve Švédsku. Podle zahraničního serveru S&P Global uvedla společnost jako hlavní důvody nepříznivé podmínky na trhu a vysoké náklady. Svůj podíl na zastavení projektu měly i pokračující regulatorní nejistoty, bez jejichž vyřešení by projekt nebyl ekonomicky životaschopný.
Celý článek najdete ZDE.
2. C-energy v Plané nad Lužnicí otevřela bateriové úložiště za 300 milionů Kč
Společnost C-energy, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, zprovoznila druhé bateriové úložiště ve svém areálu v Plané nad Lužnicí. Výkon činí 15 megawattů, kapacita pak 22 megawatthodin. Nová baterie by po dobu jedné hodiny dokázala napájet spotřebu přibližně 100 tisíc domácností. Životnost lithiových baterií dosáhne 6500 cyklů. Investice do nového bateriového úložiště byla 300 milionů korun. ČTK to dnes při slavnostním uvedení řekli zástupci firmy.
Firma v areálu v Plané nad Lužnicí spustila první bateriové úložiště v roce 2019. Celková kapacita obou aktuálně dosahuje 26 MWh a je tak největší v České republice.
Celý článek najdete ZDE.
3. Německo by podle poradců vlády mělo omezit zachycování CO2 jen na "nevyhnutelné" emise
Německo by mělo svou plánovanou reformu cílící na umožnění využívání technologií na zachycování a ukládání emisí CO2 (tzv. Carbon Capture and Storage – CCS) směřovat pouze na případy, kde jsou emise nevyhnutelné. Uvedla to Německá poradní rada pro životní prostředí (SRU), které vadí, že jediné omezení v připravovaném legislativním návrhu se týká uhelných elektráren.
O plánech Německa na úpravu legislativního rámce umožňující v určitých odvětvích náročných na emise CO2, které jsou obtížně dekarbonizovatelné pomocí dnes dostupných technologií a paliv, využívat technologie CCS informoval již v únoru letošního roku ministr hospodářství Robert Habeck. Podle Habecka by měla být povolena mimo jiné přeprava CO2 a jeho skladování v podmořském dně.
Celý článek najdete ZDE.
4. ENTSOG: Plynové zásobníky EU mohou zimu přečkat s 40% kapacitou
Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu (ENTSOG) ve svém pravidelném zimním výhledu dodávek zemního plynu hodnotí situaci v oblasti bezpečnosti dodávek pozitivně, dokonce i při případném přerušení dodávek plynu z Ruska. Podle zprávy by Evropa mohla na konci zimní sezóny dosáhnout až 40% naplněnosti zásobníků, což podle ENTSOG potvrzuje nezávislost plynárenské soustavy EU.
Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu (ENTSOG) představila 16. října svůj pravidelný výhled zimních dodávek zemního plynu, ve kterém potvrzuje, že EU je dobře připravena na zimu 2024–2025 a následující léto. Poukazuje na vysokou úroveň skladování plynu v celé EU a celkově stabilní situaci v oblasti bezpečnosti dodávek.
Celý článek najdete ZDE.
5. Aukce pro biometan v Německu skončila fiaskem, jediná nabídka byla vyřazena
V Německu proběhlo další kolo aukcí na podporu výroben biometanu, avšak i ono dopadlo stejně nevalně jako předchozí kola. Do aukce sice byla podána nabídka, tu nicméně musel tamní regulátor vyřadit. Již několik posledních kol se tak nepodařilo zajistit jediný nový projekt skrz aukce.
Německo sice intenzivně buduje obnovitelné zdroje v sektoru elektroenergetiky, plynárenství však zaostává. Možností dekarbonizace tohoto sektoru se nabízí několik, kromě výroby biometanu se může jednat o elektrifikaci vytápění či výrobu zeleného vodíku pro průmyslové nebo energetické účely.
Celý článek najdete ZDE.
6. Elektrárna Kolín odešla od uhlí, od září spaluje převážně biomasu
Elektrárna Kolín společnosti Veolia Energie kompletně odešla od uhlí, od září spaluje převážně biomasu. Poslední tuny hnědého uhlí spálily kotle letos v dubnu. Přestavba jednoho z kotlů a další úpravy vyšly společnost na 260 milionů korun, 156 milionů pokryla dotace z Modernizačního fondu. Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel společnosti Veolia Energie Kolín Jaroslav Rezek.
Elektrárna Kolín provozuje téměř 25 kilometrů parních sítí, teplem a elektřinou zásobuje v Kolíně přes 9000 domácností, nemocnici, školy a průmyslové podniky.
Celý článek najdete ZDE.
7. Vláda schválila nařízení, co umožní jednat o smlouvě o výkupu energie z Dukovan
Vláda dnes schválila nařízení o podpoře energetické bezpečnosti, které jako formu veřejné podpory pro stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech stanovuje smlouvu o výkupu elektřiny. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na internetu. Na základě nařízení poté bude moct stát jednat s energetickou společností ČEZ o podobě smlouvy, a tedy o výkupní ceně elektřiny z nových bloků. Česko získalo pro veřejnou podporu prvního reaktoru povolení od Evropské komise na jaře, nyní jedná o povolení i pro druhý zamýšlený blok v Dukovanech.
„Způsobem podpory energetické bezpečnosti České republiky na základě vydání rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu o udělení státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny podle energetického zákona v nízkouhlíkové výrobně v lokalitě Dukovany je smlouva o výkupu,“ uvádí nařízení.
Celý článek najdete ZDE.
8. Smlouva na energie končí statisícům lidí, jejichž minulí dodavatelé zkrachovali
Smlouva na energie skončí v nadcházejících dnech a týdnech až stovkám tisíc domácností, jejichž předchozí dodavatelé v roce 2021 ukončili činnost. ČTK o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Zákazníky upozorňuje, aby o prodloužení smlouvy s dodavatelem vyjednávali i s několikatýdenním předstihem. Většina z nich bude za elektřinu a plyn platit vyšší cenu než dosud. Od vrcholu krize sice ceny pro domácnosti již výrazně poklesly, stále jsou ale vyšší než před ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.
Na podzim roku 2021 oznámilo konec činnosti několik firem. Nejvýznamnější z nich byla Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrných míst. Skončila také například společnost Kolibřík s 28.000 klienty či firma Františkovy energie s 5000 odběrateli. Celkem od října do prosince oznámilo konec činnosti přibližně deset společností, další následovaly na začátku roku 2022.
Celý článek najdete ZDE.
9. Německá aukce pro OZE s akumulací přilákala projekty s větrnými zdroji, celkově byl zájem silný
V září v Německu proběhlo letošní druhé a zároveň poslední kolo aukcí pro obnovitelné zdroje kombinované s akumulací. Na rozdíl od minulého kola byl zájem investorů velmi silný, podobně jako v druhém kole v loňském roce. Zatímco do předchozích aukcí, s výjimkou té úplně první, byly přihlášeny pouze projekty fotovoltaik s akumulací, v druhém letošním kole se objevilo i několik projektů zahrnujících větrné zdroje.
Německo nabízí developerům obnovitelných zdrojů relativně širokou paletu aukcí, ve kterých si mohou zajistit provozní podporu pro své projekty. Jednou z nich jsou i takzvané inovativní aukce, do kterých se mohou hlásit pouze projekty zahrnující akumulační prvky, nejčastěji baterie. Do těchto aukcí sice mají přístup různé obnovitelné zdroje, od samého počátku jim však dominují fotovoltaické projekty.
Celý článek najdete ZDE.
10. Ukrajina připravuje integraci svého energetického sektoru do EU
Ukrajina a Evropská unie zahájily přípravy na setkání, na kterém budou debatovat o integraci ukrajinského energetického sektoru do EU. Uvedlo to kyjevské ministerstvo energetiky.
Jak informoval server CEEnergyNews, Ukrajina a Evropská komise se již účastnily předběžného jednání o integraci. Setkání se zúčastnili zástupci Evropské komise, Úřadu pro koordinaci evropské a euroatlantické integrace, ukrajinského ministerstva energetiky a některých dalších ukrajinských státních úřadů. Během zasedání bylo představena implementace doporučení EU Ukrajinou v rámci balíčku pro rozšíření EU do roku 2023. Byly rovněž zváženy další kroky k posouzení souladu ukrajinské legislativy s evropským právem.
Celý článek najdete ZDE.
Téma
Pavel Tomek (SUAS GROUP): Odchod od uhlí je nevyhnutelný krok, ale představuje složitý proces
V poslední době se v médiích objevují zprávy o předčasném odchodu od uhlí v ČR. Původně se předpokládal konec okolo roku 2033, nicméně v současnosti se mluví dokonce o roce 2028. Hlavním důvodem je, že uhlí se provozovatelům zkrátka nevyplatí. To může vyvolávat obavy o zajištění bezpečnosti dodávek tepla a elektřiny.
Na webu oenergetice.cz bychom Vám rádi zprostředkovali pohled na tuto problematiku ze všech názorových stran. V následujících týdnech tak budou postupně vydávány unikátní rozhovory, ve kterých zástupci různých názorových proudů budou odpovídat na obdobný set otázek, který se týká konce uhlí v ČR.Celý článek najdete ZDE.
Češi loni dýchali i díky odklonu od uhlí čistší vzduch. Nejvíce ale stále znečišťují Spolana či Tykačovy elektrárny
Množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí loni oproti předchozímu roku až na výjimky kleslo, vyplývá z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Na znečištění se daleko výrazněji podílely chemičky nebo provozy vyrábějící plasty. Největšími znečišťovateli přesto zůstávají uhelné elektrárny.
Celý článek najdete ZDE.
Energostat: výroba elektřiny v ČR
Energostat: výroba elektřiny v Německu
Více aktuálních grafů a dat najdete na Energostatu
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se