Domů
Emise CO2
Investice do energetického přechodu v rozvojových zemích v roce 2020 poklesly, ve vyspělých zemích byly rekordní
Solární elektrárna EnBW v Leibertingenu. Zdroj: EnBW
Zdroj: EnBW

Investice do energetického přechodu v rozvojových zemích v roce 2020 poklesly, ve vyspělých zemích byly rekordní

Navzdory nejsilnějšímu roku z pohledu globálních investic do energetického přechodu znamenal rok 2020 propad investic do "čistých" technologií v rozvojových zemích. Investoři si místo více rizikových trhů i s ohledem na dopady pandemie COVID-19 zvolili pro své investice raději vyspělé země, kde byl zaznamenán více než 25% meziroční nárůst. Vyplývá to z analýzy výzkumníků z BloombergNEF (BNEF).

Rok 2020 znamenal obrat trendu posledních několika let, kdy investice do energetického přechodu v rozvojových zemích převyšovaly obdobné investice realizované ve vyspělých zemích.

„V roce 2020 bylo ve vyspělých zemích investováno 262 miliard USD, což je 57 % globálních investic do energetického přechodu, které zahrnují zdroje elektřiny z obnovitelných zdrojů, elektromobily či elektrifikaci vytápění. Rozvojové země obdržely 195 miliard USD, tedy 43 %. V roce 2019 byly investice v rozvojových zemích mírně vyšší a například v roce 2017 šlo zhruba 59 % těchto investic právě do rozvojových zemí,“ uvedl BNEF v tiskové zprávě.

Výstupy analýzy BNEF byly zveřejněny krátce po klimatické konferenci COP26 v Glasgow, během které vlády vyspělých zemí zopakovaly svůj dosud nesplněný příslib poskytnout financování v objemu 100 miliard USD na projekty pomáhající rozvojovým zemím vypořádat se s dopady změny klimatu.

BNEF doplnil, že hodnoty zahrnuté v globálních investicích do energetického přechodu nezahrnují pouze přeshraniční toky kapitálu, ale také významné objemy kapitálu určeného na lokální investice v zemích, jako je Čína či Brazílie.

Rozšíření sledovaných oblastí pro rok 2021

Podle výzkumníků z BNEF může být prudký nárůst investic ve vyspělých zemích částečně vysvětlen raketovým růstem elektromobility v zemích západní Evropy a částečně i v USA.

„Nicméně trend odlivu kapitálu z rozvojových zemí zpátky do zemí považovaných za méně rizikové byl evidentní v případě zdrojů elektřiny z obnovitelných zdrojů. Investice do obnovitelných zdrojů poklesly mezi lety 2019 a 2020 v rozvojových zemích o 9 %, avšak ve vyspělých zemích meziročně vzrostly o 24 %,“ dodal BNEF.

Průzkum mimo jiné ukázal, že země zodpovědné za téměř dvě třetiny globálních emisí skleníkových plynů již mají přijaté "net-zero" závazky, tedy plány na dosažení nulových emisí CO2 k určitému datu. Lídři zemí stojících za zhruba 27 % globálních emisí podobné závazky aktivně zvažují.

Zveřejněné výstupy průzkumu Climatescope byly za rok 2020 v pořadí desáté. Pro rok 2021 plánuje BNEF do zkoumaných investic zahrnout kromě zdrojů elektřiny z OZE, elektromobility a elektrifikace vytápění také další projekty cílící na dekarbonizaci dopravy a sektoru budov. Průzkum se detailně dívá na 136 trhů, z čehož 107 tvoří rozvojové země a 29 země vyspělé.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
josef
7. leden 2022, 14:28

Investice jsou jedna věc , druhá věc je jejich smysl. Například u nás se investice do kotlíkových dotací minuly účinkem, lidé si koupili tepelná čerpadla a plynové kotle , jenže plyn a elektřinu stát následně díky svojí hloupé energetické politice a servilitě vůči EU, zdražil tolik, že pro lidi co si tyto zařízení kupovali na dotace bude obtížné ve výsledku topit něčím jiným než opět tuhými palivy. Ti co jsou starší ročník nakonec pamatují těchto akcí více. Stát vždycky lákal lidi na pohodlné a ekologické topení (V 90 tých. letech to bylo nejdříve topení elektřinou pak plynem když se zaváděla plynofikace ) aby následně toto topení zdražil. Jsem jen zvědavý jak se stát pomstí těm co si dnes instalují za dotace malé FV elektrárny na střechu....

De Carbon
7. leden 2022, 14:39

Tepelne cerpadlo je porad jeste vyhodna investice do vytapeni RD. Ono i to uhli zdrazilo aniz by byl k tomu duvod.

mart
7. leden 2022, 17:06

Od kdy je ke zdražení potřeba nějaký důvod? Za prvé ke zdražení stačí i příležitost. Za druhé logicky prodejci uhlí zaregistrují celkem rychle zvýšenou poptávku, protože část lidí místo drahé elektřiny, nebo plynu půjde k uhlí.

De Carbon
8. leden 2022, 17:01

Jen jsem chtel vyzdvihnout nenazranost Tykace a spol. Dulezita cast meho komentare je, ze uhli neni zadna spasa. Kdo chce prejit na uhli, zjisti, ze je drahe a na topeni neusetri. Jediny problem s TC muze nastat, kdyby v krutych mrazech vypnuli elektrinu. U nas v zime casto padaji stromy do dratu a nejdele jsme meli asi 2 dny smulu. Ale nastesti bylo kolem nuly a proto tanim snehu byly stromy nesymetricky zatizene a vyvracely se. Pro kazdy pripad mame jeste provizorni topnou soustavu z drivejska. Casem budu mit i baterky a pak by to nebyl problem. Pri delsim vypadku muzu nabit baterky i malou centralou a TC zapinat pres den s FVE a baterkou. Vse se da zaridit.

Josef
8. leden 2022, 16:36

Jo při ceně el. energie 4,3kč /KWh je tepené čerpadlo výhodné máte investici za 250 000 a pak cenu za 1kWh tepla cca 1,43kč ( záleží na systému a teplotním spádu) to je dvojnásobně drahé než topení uhlím takže dáte 250 000 a ještě tak 20 000 každý rok na víc proti uhlí. Tepelné čerpadlo se může vyplatit v domech s nízkou potřebou kde bydlí více lidí, protože máte levnější elektřinu pro domácnost , ale pro klasický RD je to při dnešních cenách investice do TČ nemyslná , protože se z něho stal investičně i provozně drahý zdroj.

De Carbon
8. leden 2022, 16:50

Jak muzu dat o 20.000 kc vic za topeni TC, kdyz zaplatim rocne 10.000 Kc? A TC nestalo 250.000, snad ani ne 100.000. Koupil jsem nove na ebay, PE trubky zahrabal na zahrade a podlahove topeni v dome. Castecne samoinstalace za pomoci 2/3 pomocniku a traktorbagru. Kdyz nemate absolutne prehled o provoznich nakladech TC, tak se radeji venujte vareni.

Jan Veselý
7. leden 2022, 15:09

Kdybyste aspoň nekecal nesmysly. Kotlíkové dotace byly určeny na výměnu kotlů. Volba paliva byla vždy na majitelích nemovitostí. Každý si mohl vybrat jestli chce topit tepelným čerpadlem, elektrickými přímotopy, plynovým kotlem, dřevem a v prvních kolech dotací i uhlím.

Ted se akorát ukazuje prozíravost toho, že součástí těchto dotačních programů byla v minulosti i podmínka na úsporná opatření. V současnosti se nevyrobená energie sakra vyplácí.

A mimochodem, jak česká vláda ovlivňuje globální ceny komodit?

Jaroslav Loudil
7. leden 2022, 17:24

Na vychvalování přímotopů v 90 letech si dobře pamatuji. Prý to bude topení : pokrokové, čisté, ekologické, pohodlné a já nevím jaké ještě . Už brzy potom ale "přímotopáři" začali protáčet panenky za roční účty za elektřinu no a v r.22 jim to dál pěkně vyskočí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se