Banka ING snižuje uhlíkovou intenzitu svého úvěrového portfolia. Významný pokles zaznamenala u výroby elektřiny
Nizozemská banka ING loni značně snížila uhlíkovou intenzitu svého úvěrového portfolia v sektoru výroby elektřiny poté, co omezila financování uhelných projektů a naopak zvýšila aktivitu v oblasti financování obnovitelných zdrojů energie. Podobný úspěch se prozatím nedostavil u úvěrového portfolia v automobilovém průmyslu či sektoru rezidenčních budov.
Banka uvedla, že v loňském roce omezila svou expozici spojenou s uhelnými elektrárnami o 22 % a zároveň navýšila poskytnuté úvěry projektům využívajícím obnovitelné zdroje energie o 1,9 miliardy eur.
„Potvrzujeme závazek a jsme na cestě ke snížení naší expozice spojené s výrobou elektřiny z uhelných elektráren téměř na nulu do roku 2025,“ uvedla ING.
Jak připomněl zahraniční server Reuters, ING je součástí skupiny bank, která se rozhodla, že půjde příkladem v oblasti ochrany klimatu a zaměří se na snižování uhlíkové intenzity svého úvěrového portfolia v celkové výši 2,4 bilionů eur tak, aby bylo dosaženo cílů stanovených Pařížskou klimatickou dohodou.
Společně se španělskou BBVA, britskou Standard Chartered, francouzskou Societe Generale a neziskovým think tankem 2° Investing Initiative začala ING s vývojem vědeckých metod a nástrojů, které by bankám pomohly určit jejich dopad na klima a mohly být využity při rozhodnutích o poskytnutí úvěrů.
ING si v každém z devíti cílových sektorů definovala dlouhodobou trajektorii potřebného poklesu uhlíkové intenzity. Uvedené cílové sektory jsou výroba elektřiny, fosilní paliva, lodní doprava, cementárenský průmysl, ocelářský průmysl, rezidenční nemovitosti, automobilový průmysl, letectví a komerční nemovitosti.
Největší pokrok v sektoru výroby elektřiny
Monitorovací zpráva ING zveřejněná ve čtvrtek je prvním reportem od zahajovací zprávy z loňského roku a poskytuje tak informace o dosaženém meziročním pokroku. Největšího pokroku bylo dosaženo v sektoru výroby elektřiny, kde uhlíková intenzita, vyjádřená v kilogramech CO2 na vyrobenou MWh elektřiny, klesla dokonce o 15 % více, než požadovala stanovená dlouhodobá trajektorie, na zhruba 280 kg CO2/MWh.
Vyšší než stanovený pokles byl dosažen také v oblasti cementárenského a ocelářského průmyslu. Naopak nedostatečný pokles byl zaznamenán v oblasti úvěrů na rezidenční nemovitosti kvůli pomalému snižování energetické náročnosti budov či v automobilovém průmyslu.
ING dále uvedla, že od příštího roku již bude schopna podávat informace také o pokroku v oblasti úvěrů poskytnutých na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu poté, co se s dalšími bankami zapojenými do projektu dohodla na metodice posuzování emisní intenzity těchto projektů.
„Patnáct procent globálních emisí skleníkových plynů v sektoru energetiky pochází z těžby ropy a zemního plynu a jejich dopravy ke spotřebitelům. Velká část těchto emisí přitom může být snížena relativně jednoduše,“ uvedla banka s odkazem na lednový report Mezinárodní energetické agentury o roli ropného a plynárenského průmyslu v energetickém přechodu.
Mohlo by vás zajímat:
Země EU vyrobily v prvním pololetí z obnovitelných zdrojů rekordních 40 % elektřiny
Banky nepůjčí peníze a pojišťovny nepojistí stabilní uhelné zdroje. Tím nás přibližují blackoutu.
Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Tohle problém není. Elektrárny si můžou kapitál zajistit jinde, od cizích bank, investičních fondů, vydáním akcií na burze, a nebo mohou používat vlastní kapitál.
Evropské banky jenom odvádějí pozornost od sebe samých a snaží se zalichotit "rudozeleným". Přestat vydělávat na úvěrech uhelným elektrárnám je prostě výhodnější, než kdyby se začalo mluvit o reformách bankovních, nebo měnových systémů.
U bank se nabaluje sněhová koule. Až praskne OZE bublina,to bude mazec. Spolehlivost větrníků je cca 10 let, pak jde prudce dolů. U slunečníků je to ještě horší. Investiční záměry u OZE s realitou selhávají.
a pak se koule pootočí.
Za tohle bude málo kandelábrů...
Jo, jasně, a teď tu o Karkulce. Já si mezi tím počtu o tom, jak se po 35 letech provozu likvidovaly plně funkční větrné turbíny v Altamonte Pass, protože jejich nové náhrady vyrobí podstatně více elektřiny ze stejné plochy. Nebo si počtu něco o tom jak velmi ochotně levně uzavírají výrobci větrných turbín 20-30leté kontrakty na údržbu a opravy svých výrobků.
Jo, a kolik FVE z českého boomu z let 2009-2011 už je pryč? Je to už 10 let.
Měniče u FVE mají poruchy jako každá jiná běžná elektronika kdekoli jinde. I na velíně jaderných elektráren. O nic víc.
A k čemu by bylo pojištění FVE která je již investičně splacena? To nedává smysl.
A co se požárů týká, kdo si tam dá hřebíky, vyhoří a začne od píky. To je přes sto let známý fakt.
Blábol o nemožnosti vypnutí je lepší než ta o Budulínkovi. Příště prosím tu pasáž kdy se liška poznala snadno, protože měla na ocase sedlo.
Takovýmito bláboly ohromíte maximálně ty, kteří Vás žerou. Lidé s elektrotechnickým vzděláním to bohužel nejsou. Spletl jste si server. Alík.cz má jinou URL.
Pojišťovny VTE a FVE starší 10 ti let nepojišťují nebo za velké peníze. Nevyplatí se to. Viděl jste někdy turbínu v elektrárně bez údržby?
OZE to tak mají. BPE odchází turbína i zařízení pro promíchávání- agresivní prostředí a plyn není čistý.
Střídače a další prvky u FVE odcházejí a pak přicházejí požáry. FVE nejde odpojit, leda přikrýt panely.
U VTE offshore odcházejí lopatky i turbíny, únavou. Opět 10 let bez údržby. Ta alespoň jde zastavit, pokud funguje brzda.
Celý business case je u OZE mizerný a podvádí se snižováním standartů bezpečnosti a spolehlivosti včetně dotací, což je také podvod na spotřebitelích.
Fčil mudruj soudruhu.
Já hlavně viděl krásný dokument o chlapech, co údržbu větrných turbín dělají. Lopatky i technologie v gondole se v klidku dají vyměnit, kdyby to byl problém. 10 let bez údržby nepřežije asi žádná elektrárna.
A zkus mi někdy, soudruhu, odpovědět na moji otázku. Napíšu ji ještě jednou:
Kolik FVE z českého boomu z let 2009-2011 už je pryč? Je to už 10 let.
Evropské ekonomiky jsou všeobecně hodně zadlužené. Dokud jsou OZE štědře dotovány skrze výkupní ceny elektřiny a jiné mechanismy, tak pro banky nejsou problémem. Pro banky budou velmi problematické ty sektory, které štědře dotovány nejsou a Covid je silně omezuje - letectví, hotely. Koule se začala nabalovat v evropském automobilovém průmyslu včetně subdodavatelského řetězce. Do 10 let nemusí být kámen na kameni.
Musi najít jiný vlhky sen, treba chytání lvích pšouku.
No, holt tu máme po třiceti letech zpátky plánované hospodářství.
bez plánů žijí pouze hochštapleři a notorici: přežiji nebo už chcípnu? Holanďani jsou pro jádro, i když tam fouká 60% v roce! Životnost a náklady na opravy po 10 letech raketově rostou = nová gondola, stožár již pevnostně narušen od vibrací a chvění, ukotvení také, servisy stojí peníze, bez dotací by byly ztrátové, proti spolehlivému jádru brojí zaplacení škůdci !!! Lidstvo je vedeno trvale v omylu a okrádáno mocnými grázly a loutkami u moci!!! V ČR se AB dostal až ke korytu moci a tak si dotuje sám sobě!!!!!!!!!!!!!!!Jádro nepotřebuje a raději až por. 2029 začne stavět EDU 5, když bude chybět přes 8000 MWe !!!!!!!!!! Vládnou nám grázlové!!!!!!!!!!!!!!
Pro soudruha veselého:
kolik těch elektráren OZE je po deseti letech pojištěných?
Čtěte:
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se