Švýcarsko zvažuje výstavbu plynových elektráren pro zvýšení bezpečnosti dodávek
Švýcarská federální rada oznámila plány na výstavbu dvou až tří záložních plynových elektráren. Tyto zdroje by měly posílit energetickou bezpečnost země a omezit její závislost na dovozu elektřiny ze sousedních zemí v případech krajního nedostatku domácích zdrojů.
Zajištění bezpečnosti dodávek, ať už elektrické energie či plynu, je v současné době často diskutovaným tématem. Jednou z cest může být využití například stávajících vodních elektráren, dále pak rovněž výstavba nových záložních elektráren. Švýcarská federální rada podle serveru Argus v minulém týdnu představila plány v obou těchto oblastech.
Kromě výstavby až tří záložních plynových elektráren o instalovaném výkonu až 1 GW by vyšší standard bezpečnosti měly zajistit i vodní elektrárny. První opatření by přitom měla být implementována již tuto zimu, kdy rada plánuje zajistit rezervní výkon v hydroelektrárnách, jejichž provozovatelé budou muset za určitou finanční kompenzaci držet část výkonu v rezervě. Rezerva by měla být zřízena zprvu pomocí vyhlášky, kterou později nahradí ustanovení v rámci probíhající reformy energetického zákona.
Následně mají být vybudovány i záložní plynové zdroje, které budou sloužit jako sekundární pojistka. Podle rady by se jejich případná potřeba měla projevit hlavně od roku 2025, kdy rada očekává, že by mohla vzrůst potřeba navýšení dovozu elektřiny v případě výpadku některého ze zdrojů v soustavě. Provoz těchto elektráren by však měl být klimaticky neutrální, tedy s využitím bezuhlíkových paliv či kompenzačních mechanismů.
Krok implementovat rezervu v hydroelektrárnách přivítala i Švýcarská energetická nadace, avšak plány na záložní plynové elektrárny se setkaly s kritikou. Podle Nilse Epprechta, manažera nadace, by k zajištění dodávek stačily obnovitelné zdroje a země by se bez plynových a jaderných elektráren dokázala v budoucnu obejít.
„Skutečnost, že se musíme bavit o plynových elektrárnách jako krajním řešení, je důsledkem málo ambiciózních cílů pro rozšiřování obnovitelných zdrojů v rámci současného energetického zákona,“ uvedl Nils Epprecht.
Mohlo by vás zajímat:
Pan Nils Epprecht se mýlí to že se musí bavit o plynových elektrárnách je právě důsledek nadměrného prosazování VTE a FVE.
Smutné, od Švýcarů bych nečekal že v dnešní době budou takovýmto rozhodnutím podporovat Ruský režim.
Hlavně by Švýcaři měli přemýšlet, jak naložit se svou soběstačností ve výrobě elektřiny, protože jsou v této oblasti těžce defictní.
Jak jste přišel na to, že jsou deficitní? Podle ENTSO-E mají kladnou exportní bilanci.
Jak který rok - podle ENTSO-E. Kladnou exportní bilanci měli v letech 2015, 2019 a 2020. Naopak zápornou v letech 2016, 2017, 2018, 2021 a zatím i letos. Co je ale horší, mají podobný problém jako v Rakousku, tedy že "těžce deficitní" jsou v zimě a dohánějí to v létě, kdy ale bývá elektřiny všude dost.
Díval jsem se na roky 2019 a 2020. Jo, máte pravdu, jiné roky to bylo jinak, ale "těžce deficitní" nebyli nikdy.
V zimních měsících jsou těžce deficitní celkem pravidelně. Třeba právě tento měsíc činí import 28 % jejich zdrojů.
Vážení máte vůbec představu kolik miliard eur a dolarů mají Rusové v CH ? Kolik offshorových firem?
Švýcaři dnes vesele investují do jaderných elektráren ve Francii a doma si je pomalu ruší. Nyní vidí, že možná dostupná elektřina z EU nedoteče do jejich PVE a tak začínají zmatečně přemýšlet o plynovkách. Udržuje je asi představa, že Putin se bude chovat stejně jako Hitler za II. sv. války a bude jim poskytovat plyn za slušnou cenu. Hitler za války posílal uhlí výměnou za bankovní spolupráci s CH....
A jestlipak také zvažuji, kde do těch elektráren vezmou ten plyn.
těžko říct jakých dodávek, USA se postarají aby jediný plyn v Evropě byl ten americký 10x předražený
mozete mi poslat ceniky toho americkeho a ruskeho plynu, zeby som si to porovnal? 10x drahsi sa mi zda byt prehnane cislo
Samozřejmě, že je to nesmysl. Ceny jsou v tabulce tady na webu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se