Domů
Elektřina
Na světě je stále 840 milionů lidí bez přístupu k elektřině  
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Na světě je stále 840 milionů lidí bez přístupu k elektřině  

Byla vydána zpráva Tracking SDG7: The Energy Progress Report, která zprostředkovává informace o učiněném pokroku v oblasti cílů Sustainable Development Goal 7 (SDG7), které byly nastaveny v rámci OSN. Tyto cíle zahrnují zajištění univerzálního přístupu k energii, zdvojnásobení energetické účinnosti a zásadní zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030.

V roce 2015 se OSN zavázalo ke splnění tzv. Sustainable Development Goal 7, které mají na obecné rovině vést k zajištění přístupu k finančně dostupné, udržitelné a moderní energii pro všechny. Konkrétně se jedná o cíle zajištění univerzálního přístupu k elektřině a čistým palivům a technologiím k vaření (tzv. „čisté vaření“), zvýšení energetické účinnosti a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030.

Oproti roku 2010 bylo v roce 2017 dosaženo větších či menších pokroků ve všech kategoriích.

Cíle SDG7. Zdroj: SDG7

Univerzální přístup k energii

V roce 2010 bylo bez přístupu k elektřině 1,2 miliardy lidí a v roce 2017 840 milionů lidí. Globální hodnota elektrifikace tedy dosáhla 89 %. Pokud se vezme v potaz dosavadní vývoj, tak podle predikcí obsažených ve zprávě bude v roce 2030 stále 650 milionů lidí bez elektřiny a cíle tak nebude dosaženo. Zároveň je důležité zmínit, že 78 % lidí bez přístupu k elektřině žilo ve 20 zemích, mezi které patří kupříkladu Indie, Pákistán, Angola, Bangladéš a Malawi.

Podobné je to s přístupem k „čistému vaření“. Cíle s největší pravděpodobností nebude dosaženo a v roce 2030 budou mít pouze necelé tři čtvrtiny planety přístup k čistým palivům a technologiím umožňujícím vaření. Přibližně 3 miliardy lidí stále vaří pálením biomasy, jako je dřevo a dřevěné uhlí.

Energetická intenzita klesá

V roce 2016 byl světový podíl obnovitelných zdrojů energie 17,5 % z čehož 10,2 % je tvořeno moderními zdroji, jako jsou biopaliva, vodní, větrné a solární elektrárny, zbytek je tvořen biomasou. Očekávaný pokrok do roku 2030 je na hodnotu 21 %.

Globální energetická intenzita od roku 1990 do roku 2016 klesla o 3,6 %. V posledních letech energetická intenzita klesá nejvíce v Asii. Nejrychlejší pokles je dosahován v Číně, dále ve Spojeném království, Japonsku, Indonésii a v Indii.

Stav v ČR

Přístup obyvatel ČR k elektřině je 100%. Data Světové zdravotnické organizace ukazují, že 0,3 milionu obyvatel ČR je stále bez přístupu k čistému vaření.

Podíl obnovitelných zdrojů energie na energetickém mixu byl v roce 2016 14,7 %. Největší podíl mají OZE v oblasti vytápění, konkrétně 21,2 %, na výrobě elektřiny se podílí z 11,4 %. Moderní využití biomasy má pak na využívání obnovitelných zdrojů největší podíl (72,7 %).

Složení mixu obnovitelných zdrojů v ČR. Zdroj: SDG7
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
24. květen 2019, 09:51

Když se podíváme na stav OZE v ČR, viz graf v článku nahoře, tak vidíme jak nám ujel autobus. Z obnovitelných zdrojů (chlubíme se jak "plníme závazky do EU pro rok 2020") máme přes 70% z nejstaršího lidského energetického zdroje - z biomasy. V relativně "moderních" technologiích (stovky let staré voda a vítr) už skoro nic a v nejvíce hi tech fotovoltaice jen jeden velký superdrahý tunel.

To se to "soudruhům energetikům vychovaných v RVHP" a jejich následovníkům povedlo.

To jsme kdysi bývali jedna z průmyslově nejmodernějších zemí.

U nás se jaderníci zmohli pouze na propagandu proti celosvětově stále rostoucí a vítězící energetické transformaci.

Petr
24. květen 2019, 10:26

Tak aspoň, že už jsme přestali nesmyslně přeplácet čínské solární panely a nechali nějaké chudákům v Africe a Indii, kde je nesrovnatelně víc potřebují, a dají se tam nasadit 2-4x efektivněji.

ČR má teď nejméně na další desetiletí v OZE nejnaléhavější úkol modenizovat své kaskády vodních elektráren na přečerpávací a vodu u nás zadržující.

Carlos
24. květen 2019, 16:21

Nevím tedy kolik Petrů tu máme (několik lidí s takovým nickem), ale tentokrát s Vámi musím částečně souhlasit.

Je možné a bylo by vhodné, aby EU zhodnotila ekologické škody v €/MWp u panelů z Číny a podle toho na ně zavedla patřičná cla a přirážky, to by pak pomohlo výrobě zde, eventuálně celý business udělalo nerentabilní či pro ni prodělečný.

Samozřejmě že v jižních zemích, severní Africe a pod budou FVE násobně účinnější, ale asi jenom 2x, jenže tam jsou lidé myšlením tak sto roků za... no panuje tam mentalita konce 19. a první poloviny 20. století. Takže tam to mají s nasazováním OZE takové všelijaké podle toho jak se mocipáni vyspí. Egypt měl dávno třeba předělávat přehrady u Asuánu na kombinaci průtočné elektrárny a přečerpávačky. K tmu samozřejmě patřičně orientované panely v horách na východ od přehrady. Odhadem by tak vznikl komplex s potenciálním výkonem 4GW (2 na průtočné a 2 na přečerpávací).

V ČR máme celou jednu kaskádu hydroelektráren o které se dá mluvit jako o kaskádě a to spodní část Vltavské kaskády. ale i tam to vychízí jenom na dvojice Slapy-Štěchovice a Orlík-Kamýk, což je dohromady asi 1GWh a 330MW výkonu. Samozřejmě k tomu ještě nějaká nová elektrárna na převod cca 80m3/s ze Slap do Štěchovic. To je sice zhruba ekvivalent Dalešic co do výkonu, ale to je tak všechno, jinou podobnou kaskádu tu nemáme, Harta-Kružberk je nepoužitelné z důvodu zásobování vodou.

Přestože by se dala postavit celkem výkonná elektrárna mezi Vranovem a Znojmem s použitím asi 16km dlouhého přivaděče, tak její využití jako PVE by se moc nevyplatilo, tlakové ztráty v přivaděči by byly značné pro oba směry toku vody. Ze stejného důvodu by se nevyplatilo propojovat přímo Orlík a Slapy. Ztráty by byly moc velké. Ztratit na konvenční hydroelektrárně 10m ze 100 je tolerovatelné, na PVE je to už ale ztráta 20m a spolu s účinností to dělá zařízení méně efektivní a jeho provoz by stál zbytečně mnoho. Co by šlo je bavit se o 2 velkých (i ve světovém měřítku) VE v Podkrušnohoří na lomech ČSA a Bílina.

Taky nemůžete zadržet vody moc, v profilech na hranicích musí být zachován minimálně takový průtok, který odpovídá hygienickému minimu. Problém je že jakýkoliv déšť nám dneska dělá na regulovaných tocích nesmyslné špice. Svratka pod Brnem klidně špička kolem 8 kubíků navíc, Morava na Strážnickém limnigrafu klidně o 50-70 kubíků nahoru, to je moc na řeku daleko od hor. Jenže takové pitomé chování má snad v celé délce. Je sice hezké že se chce regulovat přehradou (to se asi nedělá z jiného důvodu než JE Blahutovice), Bečva, ale to může ohrozit prameny v lázních. Lepší by bylo myslím odtěžit tak metr ornice nad Kroměříží a úpravou jezu elektrárny Strž získat přehradu podobnou jako Nové Mlýny. se stálo hladinou na úrovni 1.5 prvního stupně povodňové aktivity a retenčním prostorem po 3SPA. Samozřejmě pak poregulovat obnovením rybníků menší toky a navazující úseky naopak deregulovat a dekanalizovat. Dal by se dostavět 2. přivaděč z Metuje do VD Rozkoš jako bylo plánováno a spolu s tím postavit po proudu dole menší nádrž a zřídit špičkovou VE. Dala by se zařídit expanze Nových Mlýnů podle terénu směrem k dráze Tam stačí na vrstevnici metr a půl vysoká hrázka, střední se dá také rozšířit takto. Ale to je chytání vody na naprosto pitomém místě!

Od 50. roku minulého století jsme ztratili zádržnou kapacitu krajiny rovnu 4 miliardám kubíků, to je pro představu asi 6 po vrch plných Orlíků. I kdybychom zvládli postavit 6 Orlíků a neví kde, přehrada na Berounce neprojde přes obce, zelené, dráhy, silničáře..., a nic moc jiného tu není k přehrazení stavbou sovětského vzoru. Jestli se tu budou kdy znova stavět přehrady, tak to musí být hráze jako je Vrané, Štěchovice a Střekov, případně elektrárny jako Lipno či derivační jako se plánovala v Podyjí. A že by bylo velmi žádoucí rozjet projekty těchto derivačních elektráren jenom proto aby se dala ta místa trvale odškrtnout z plánů na zatopení.

Emil
24. květen 2019, 13:06

A ten autobus nám ujel v čem přesně? V možnosti rychle začít dotovat ještě další zdroje než zlevní tak, že se obejdou úplně bez dotací? Vždyť to je přece "budoucí realita"! Teď se přece úplně správně čeká na to, co každý správný "insider" hlásí už roky. Nebo je to jinak?

P.S.: Ta snaha včas naskočit do jedoucího autobusu už tu jednou byla, akorát ten timing úplně nevyšel a podařilo se naskočit těsně před jeho průjezdem...

JVr
24. květen 2019, 16:20

Hmm co je podle OSN špatného na přípravě jídel na dřevě či dřevěném uhlí?

To je postup zcela v souladu s přírodou, jídlo tak připravené není nijak závadné atd... To to mají podle soudruhů z OSN všude na světě vařit na indukci...?

Carlos
24. květen 2019, 16:25

Pokud vaříte na dřevě v chatrči bez komína, tak si ničíte plíce, venku je to o něčem jiném a o něčem jiném je to v kamnech. Jenom vyvézt do Afriky loď bubínků, peter a trubek k nim by znamenalo pro místní rapidní zlepšení situace a zdraví.

Josef
24. květen 2019, 23:25

To co se podařilo za posledních asi 10 let v elektrifikaci je impozantní. Počet lidí bez přístupu k elektřině poklesl o 30% ! při růstu populace o více něž půl miliardy osob. Největší zásluhu na tom má Čína - díky investicím v Africe a Asii se konečně nastartovaly ekonomiky mnoha západem zničených rozvojových zemí, které byly drancovány Anglií , Francií a dalšími. Čínský způsob čestného obchodu pod heslem vydělává každý udělá z Číny do 10 let supervelmoc, ale ne proto ,že by se státy bály její armády jako se bojí USA , ale proto, že obchod a dobré vztahy s Čínou zajistí těmto státům hospodářský úspěch a tím i podporu občanů. Amerika umí akorát každému vyhrožovat sankcemi nenabízí ani přátelství ani dobré obchody jen si myslí že jí mají všichni poslouchat, protože oni jsou nad ostatní - díky této politice rychle upadá její vliv i moc.

Carlos
25. květen 2019, 11:22

Ty rozvojové země si zničili místní podporování SSSR, kde byla Rhodésie a kde je Zimbabwe?

Investicemi myslíte tu tichou kolonizaci a export elektráren co se smí pouštět na polovičku výkonu, protože jinak to blbne? To je bude stát ještě sakra hodně a budou ještě volat k jejich místnímu pánbíčkovi aby se vrátili Evropani, nebo do Evropy budou utíkat. Číně nejde o nic jiného než o půdu pro krmení své přerostlé populace a vykradení minerálních zdrojů. Nic víc než co se stalo už jednou.

Proč myslíte že jim tam staví elektrárny? Z altruismu, nebo jenom pro peníze za ně to není, ale je to pro to aby si tam zajistili předpolí pro těžební průmysl. A to se bude místním ve finále zajídat ještě víc než v minulosti. Čína je postavená na něčem úplně jiném než Evropa, jiná filosofie a navíc s tím totalitním režimem co mají vyrobí akorát peklo na zemi. Oprava, jsou peklo na zemi. Jedno z pekel.

USA se tak nějak nikdo krom pár diktátorů nebojí. Promiňte, ale pokud vykřikuji na videu "Smrt Americe", tak se nesmím divit že na mne budou mít pifku. Jak myslíte že by se zachovalo... Třeba Rakousko kdyby Lichtenštejnsko začalo vyhrožovat válkou a ve sklepení Vaduzského hradu stavělo reaktor, kníže měl centrifugy v koupelně a kněžna vymýšlela barevné schéma na raketu? Do odpoledne je bez železničního spojení a na večer obsazeno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se