Domů
Elektřina
Ember: V EU se vyrobilo více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů

Ember: V EU se vyrobilo více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů

Elektřina
18 komentářů
27. duben 2023, 08:58
ČTK

V Evropské unii se v zimě poprvé navzdory krizovým podmínkám vyrobilo více energie z obnovitelných než z fosilních zdrojů. Mohl za to pokles poptávky po elektřině, vysoké ceny fosilních paliv i mírná zima. O historickém milníku informuje nová analýza energetického think-tanku Ember. Výrazný sedmiprocentní pokles poptávky vedl k dvanáctiprocentnímu poklesu výroby z fosilních paliv ve srovnání s předchozí zimou. Obnovitelné zdroje v zimním období (říjen 2022 až březen 2023) vyrobily 40 procent elektřiny v EU, fosilní paliva jen 37 procent. Spotřeba elektřiny klesala i v České republice. Snížení poptávky po elektřině v EU ušetřilo během zimy 12 miliard eur (282 miliard Kč).

„Evropa čelila kritické zimě s rekordními náklady na energii a obavami o dodávky vyvolanými ruskou invazí na Ukrajinu. EU obtížné měsíce zvládla, ale v budoucnu se nemůže spoléhat na nouzové snížení poptávky a mírné počasí,“ uvedl analytik společnosti Ember Chris Rosslowe.

„Aby si EU udržela stabilní dodávky elektřiny, musí se co nejrychleji odklonit od fosilních paliv,“ dodává.

Výroba elektřiny z uhlí a plynu oproti předchozí zimě poklesla o 11 procent (minus 27 terawatthodin) a z plynu o 13 procent (minus 38 TWh). To vyvrátilo obavy, že se země EU vrátí k výrobě elektřiny z uhlí kvůli nedostatku ruského plynu. Pokles využití fosilních paliv byl ale z velké části způsoben sedmiprocentním poklesem poptávky po elektřině v EU (minus 94 TWh) a také tím, že se ceny fosilních paliv držely vysoko.

Výroba elektřiny z uhlí a plynu by se snížila ještě více, kdyby nedošlo k delším odstávkám francouzských jaderných elektráren. Drtivá většina ze zbývajících osmnácti „uhelných členských států“ v zimě snížila výrobu elektřiny z uhlí, uvádí Ember. Největší uhelné elektrárny v EU, ty v Polsku a v Německu, se na snížení výroby uhlí v EU v zimě podílely 70 procenty, a to poklesem o čtyři TWh, respektive o devět TWh. Uhlí v polském mixu výroby elektřiny dosáhlo v únoru 2023 nového minima a poprvé ho tvořilo z méně než dvou třetin. Největší procentuální pokles výroby z uhlí zaznamenalo Portugalsko, které v zimě 2021 postupně odstavilo svou jedinou zbývající uhelnou elektrárnu.

Emise uhelných elektráren
Ilustrační foto

„Ani v Česku nedošlo v zimě meziročně k nárůstu výroby elektřiny z uhlí, za čtvrté čtvrtletí 2022 bylo vyrobeno cca devět TWh elektřiny z uhlí, za čtvrté čtvrtletí 2021 to bylo cca deset TWh. Ještě více podle očekávání klesla výroba ze zemního plynu, z 1,5 TWh za čtvrté čtvrtletí 2021 na jednu TWh za čtvrté čtvrtletí 2022. Pokud chceme pro příští zimy snížit naši závislost na fosilních palivech, potřebujeme rychle budovat obnovitelné zdroje, které dobře vyrábí během zimy. To je hlavně v Česku opomíjená větrná energetika, z větru se totiž nejvíce elektřiny vyrábí během zimního období,” říká analytik Jan Krčál ze společnosti Fakta o klimatu.

Téměř všechny členské státy EU v zimě snížily spotřebu elektřiny. Pouze Rumunsko, Slovensko a Řecko však dosáhly dobrovolného cíle snížení o deset procent. Díky celkovému snížení poptávky o 6,2 procenta mezi listopadem a březnem ušetřily členské státy ve srovnání s pětiletým průměrem elektřinu v hodnotě 12 miliard eur. Nižší poptávku lze částečně přičíst nadprůměrným zimním teplotám, vládním opatřením na úsporu energie a vlastní aktivitě občanů, mnohdy v reakci na ceny energií a ruskou agresi, píše Ember.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
27. duben 2023, 11:20

Je vidět že OZE v Evropské unii fungují dobře i v zimě. Je třeba využít síly větru.

Jenom, cituji: "Výroba elektřiny z uhlí a plynu by se snížila ještě více, kdyby nedošlo k delším odstávkám francouzských jaderných elektráren". Snad to příští zimu bude lepší.

Emil
27. duben 2023, 11:47

... a ještě mnohem více by se výroba elektřiny z uhlí a plynu snížila, kdyby nedošlo k odstávkám německých jaderných elektráren navždy. Lepší to ale nebude ani příští ani žádnou další zimu, na rozdíl od těch francouzských.

richie
28. duben 2023, 17:04

ad Milan Vaněček 27. duben 2023, 11:20

Je vidět že OZE v Evropské unii fungují dobře i v zimě. Je třeba využít síly větru.

ano preto je Nemecko uz dva tyzdne totalne zavisle na dovoze EE

Jenom, cituji: "Výroba elektřiny z uhlí a plynu by se snížila ještě více, kdyby nedošlo k delším odstávkám francouzských jaderných elektráren". Snad to příští zimu bude lepší.

a vlastne odstavka JE v Nemecku je uz dva tyzdne "trvala", tak sa budu spoliehat uz len na tie Francuzske JE ..

Michal K.
27. duben 2023, 13:48

Ocenujem humorne ladeny clanok. Napr.:

„Aby si EU udržela stabilní dodávky elektřiny, musí se co nejrychleji odklonit od fosilních paliv,“

Pretoze my vieme, ze ak je nejaky prvok co najviac stabilizuje dodavky elektriny, tak je to rozhodne VTE a FVE :)

Vyroba elektriny z uhlia klesla o 27TWh, z plynu o 38TWh. Celkovy pokles dopytu po elektrine klesol o 94TWh. Esteze 27 + 38 je viacej ako 94 a to je rozhodne uspech.

No a na zaver, treba povedat, ze sa splnilo co mnohi predpovedali. A to, ze nam OZE naseka kvanta lacnej elektriny. Aj preto mame dnes elektrinu za hubicku.

Aleš Vanga
27. duben 2023, 13:49
Lukáš
27. duben 2023, 14:08

Minulý rok na jar v Nemecku niekoľko hodín nejazdili nákladné vlaky, nebolo pre nich dosť elektriny, pretože bolo zamračené a zrovna moc nefukalo :)

Štatistika je pekná, ale nákladné vlaky s ňou neprejdú ani meter.

Dpetr
27. duben 2023, 14:34

Jednou vypuštěný blábol už ze sítě nikdy nezmizí:

viz citát: "Později společnosti DB Netze upřesnila, že výpadek nesouvisel s nedostatkem elektřiny v německé rozvodné síti, ale poruchou při údržbě sítě. "V noci z úterka na středu došlo k technickým obtížím při plánované údržbě. Pro zachování stability sítě bylo nutné dočasně omezit provoz části vlaků. Porucha byla vyřešena za méně než dvě hodiny a od té doby vlaky znovu jezdily," uvedla mluvčí DB"

Milan Vaněček
27. duben 2023, 15:05

Jo kde jsou ty starý dobrý časy, kdy v zimě u nás zamrzaly vlaky s uhlím a elektřina a teplo zkrátka někdy nebylo, ty zlaté časy uhelných prázdnin....

Jo kde jsou ty zlatý časy kdy fotovoltaika neexistovala a větrné elektrárny byly akorát v Holandsku.

A teď bum: slunce, voda a vítr (asi spolu se starým dobrým dřevem) vyrobí víc elektřiny než fosil, víc elektřiny než nej-nej-modernější jádro (tím myslím v 20. století).

A stačilo 22 let století 21. a vše je jinak (jen ti někteří energetici uvízli v minulosti, ti se nezmění).

richie
28. duben 2023, 16:40

jasne .. a asi vdaka tomu instalovanemu vykonu VTE a FVE, ktory takmer dvojnasobne prevysuje priemernu potrebu EE Nemecka, su posledne dni zavisli na importe od susedov ..

Tomáš Foldyna
27. duben 2023, 20:56

Ta úžasná logika s oslovováním celkové výroby bez existující dostatečné akumulace je něco podobného, jako naše domácí pěstování rajčat.

Přes léto si na zahrádce sice vypěstujeme mnohem více rajčat, než kolik spotřebujeme nejen v létě, ale asi i celkově za většinu roku a přebytky "uložíme" maximálně do protlaku a leča. Takže pokud po velkou část roku chceme normální celé rajče, musíme si ho koupit a tak potřebujeme ty "škaredé" skleníky, jižní země, kamióny a obchody.

Dokud OZE + akumulace nezajistí (jestli někdy) celou spotřebu 24/7/365, tak stále budeme stále potřebovat velkou část instalovaného výkonu ve fosilních a JE, celou infrastrukturu, co budeme muset platit "mimo trhu", co jistě přispěje k levné elektříně. Náklady na OZE plus náklady na výkonné ostatní zdroje.

Všechno technicky jde. I místo do přetížené D1 vozit lidi a náklady konvertoplány. Jen to bude něco málo stát ...

Jimi
28. duben 2023, 08:09

Ale vlastně jste to hezky popsal - potřebujeme "škaredé" větrníky, jiné země (Německo, Rakousko, Polsko) a občas nějaké "rajče" dovézt ve formě vodíku/syntetického metanu z Norska nebo Austrálie. A trochu leča/protlaku/kečupu si vyrobíme doma v baterkách.

Antonín Mikeš
28. duben 2023, 08:53

Jenže lečo není EE z baterie, ale v kontextu daného příměry spíše teplá voda z bojleru (z leča už rajče taky zpátky nevyrobíte).

hlpb
28. duben 2023, 09:32

Jde vidět, že nechápete energetickou situaci, která nastává. Snad to pochopíte na příkladu souseda, ten si před rokem nainstaloval střešní FVE+baterii. Do té doby ze sítě, každý rok odebral 9 MWh/rok, po instalaci FVE ze sítě odebere už jen 3 MWh/rok zbytek si vyrobí a spotřebuje sám. A ještě v létě pošle do sítě 3 MWh přebytků. Jen loňský rok stejně změnilo svojí závislost na síti 35.000 majitelů RD = 100.000 lidí. Letos už je to za 4 měsíce dalších 30.000 střešních FVE. Do budoucna to bude většina obyvatel a firem, pro velké elektrárny se změní to, že budou vyrábět tak, aby vykrývaly výrobu v době, kdy samovýrobci nemají dostatek své EE. Pro takovou formu výrobu EE je nejhorší varianta JE. Od začátku roku můžeme sledovat ve Francii, že JE skoro každý den snižují svojí výrobu v poledne při slunných dnech o 10%, protože JE energii vytlačili stření FVE + velké FVE. Na grafu denní výroby je krásně vidět obloučky omezení výroby JE, omezení výroby z JE se budou v dalších letech zvětšovat a prohlubovat.

richie
28. duben 2023, 16:49

ano "obloucky" Nemeckych JE sa uz vyrovnali celkom a Nemecko je uz dva tyzdne zavisle na importe EE .. teda nie zeby nebolo aj doteraz, ale uz to nie su len ranne a vecerne spicky ale v podstate takmer cele dni (za posledne dva tyzdne boli len tri dni, kedy boli na importe zavisli menej ako par hodin)

Jimi
29. duben 2023, 10:36

Ale to se pletete. Nemecko ma svych vyrobnich kapacit v uhli a plynu dost, neni tedy na dovozu zavisle.

Dovazi proto, ze je to pro ne vyhodnejsi jak ekonomicky, tak ekologicky.

Ale to musite premyslet a nebyt dogmatolog…

Slavomil Vinkler
29. duben 2023, 16:50

Ano máte pravdu pane Bláho. Ale ďábel je v detailech.

35 tisíc instalací dá v létě 3MWh do sítě a v zimě si je vybere. Kdo postaví tu baterii?

35 tisíc krát 3 MWh je asi 1 GWh. Musk postavil 100MWh za 50 milionů dolarů.

Ta baterie tedy řádově 500 milionů dolarů. Kdo je má zaplatit?

Slavomil Vinkler
30. duben 2023, 08:27

No průs.., spočítal jsem to špatně. A je to 100X horší. 100GWh. 50 miliard. To už se úplně mění na srandu.

Baton David
28. duben 2023, 22:42

Jak se statisticky vyjádří horké zálohy a nadbytek elektřiny když není možné ji spotřebovat? A jak do statistik zahrnout přednostní výkup oze a zahrabiční přetoky?Francouzské obloučky ve výrobě jaderných elektráren způsobuje teplárenství na elektřinu, v létě není potřeba tolik reaktorů v provozu co v zimě, přednostně se odstavují nebo regulují reaktory chlazené průtokem řeky kdy v letbím období průtok nemusí dostačovat a plný výkon není potřeba

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se