Elektrizační soustava Kalifornie je stále pod tlakem letního počasí, pomoci mají i fosilní paliva
Americký stát Kalifornii i letos sužuje vlna veder, sucho a rozsáhlé lesní požáry, které kladou vysoké nároky na tamní elektrizační soustavu a mohou vést i k omezování dodávek elektrické energie spotřebitelům. K zajištění dostatku elektrické energie v síti by měla pomoci nedávná proklamace „nouzového stavu“ vyhlášená tamním guvernérem, jejíž součástí je i uvolnění pravidel pro ochranu životního prostředí, které umožní vyšší zapojení fosilních zdrojů do výroby elektřiny.
Horké letní počasí tradičně představuje velkou výzvu pro elektroenergetický systém státu Kalifornie, který se v posledních letech staví do pozice tahouna USA v oblasti rozvoje využívání obnovitelných zdrojů energie, a lze tedy očekávat, že vliv počasí nadále poroste. Podle agentury Reuters tamní soustava může v následujících týdnech čelit během odběrové špičky nedostatku potřebného výkonu o hodnotě až 3,5 GW.
S ohledem na kritický stav a možné ohrožení dodávek elektřiny odběratelům tamní guvernér Gavin Newsom představil proklamaci „stavu nouze“, která má v současné době ale i v následujících letech posílit energetickou bezpečnost státu. Součástí proklamace jsou i plány na omezení zatížení soustavy velkoodběrateli, kteří by mohli v kritických situacích pokrývat část své spotřeby lokální výrobou elektřiny v elektrocentrálách, běžně poháněných naftou.
„Získali jsme zvýšení spolehlivosti za cenu dalších dopadů na životní prostředí z emisí,“ uvedl podle agentury Reuters Seth Hilton, právník, jenž zastupuje energetické společnosti v Kalifornii v regulatorních řízeních.
Nouzová proklamace kromě plateb velkoodběratelům za provoz elektrocentrál rovněž umožní využití pomocných zdrojů elektřiny u velkých lodí zakotvených v tamních přístavech, aby podobě jako místní velkoodběratelé snížili odběr elektřiny ze sítě. Stejně tak proklamace uvolňuje nařízení na ochranu ovzduší, aby plynové elektrárny mohly spálit více plynu, a navýšit tak svou výrobu.
Výstavba bateriových úložišť nabírá zpoždění
S rostoucím podílem intermitentních obnovitelných zdrojů bude zásadní zejména rozvoj akumulace energie. Podle agentury přitom energetické společnosti Pacific Gas & Electric a San Diego Gas & Electric v minulém měsíci upozornily tamní úřední komisi o zpoždění realizace několika projektů bateriových úložišť, která by mohla pomoci s pokrytím špičkového zatížení sítě.
Za průtahy stojí narušení dodavatelského řetězce vlivem koronavirové pandemie, některá úložiště přitom měla být k dispozici již od začátku tohoto měsíce. Bližší informace o počtu projektů či očekávaném termínu jejich dokončení však společnosti neuveřejnily.
Mohlo by vás zajímat:
Pod tlakem je po zavedení tzv. unbundlingu v 90.letech tak to tam jde od výpadku k výpadku...
To čeká evropu jakbysmet. Především v zimě. Vzhůru do energetické chudoby. Z kalifornie se za poslední rok odstehovalo miliony lidí. Není stabilní ee.
výpadky snad nebudou, ale budou hodinové tarify a v některých hodinách bude el. energie drahá to znamená, že třeba 4x 5x dražší než normálně. Vtip je v tom, že když přijde meteorologická situace třeba leden -10°C přes den a bezvětří tak těch drahých hodin může být po sobě třeba 16. Asi se bude stávat, že se bude zastavovat průmysl nebo přejde na noční směny.....
šestnáct hodin je pořád v pohodě. Zastavený průmysl v zimě spíš potěší. Aspoň budou méně zasírat ŽP.
A jakpak si vyděláváte na živobytí vy pane pr?
Tipuji to na kapesné od rodičů....
O tom co to znamená zastavit výrobu něco málo ví například v texaské továrně na čipy od Samsungu. Zastavit ji nebyl problém. S rozjezdem to bylo mnohem horší. Jistě že radostí když se teď kvůli nedostatku čipů nevyrábí auta.
jj, obzvlast ty provozy, co jedou 24/7/365 a jejich sjeti a najri je otazkou dlouhe doby a dlouhych penez.
No, já nevím v jakém vesmíru žijete vy, ale veškeré energeticky náročné průmyslové provozy, které jsem kdy viděl, vždycky měly vlastní energetiku, vlastní zdroje elektřiny a tepla. Na síť není spolehnutí a vždycky se hodí možnost spálit jinak neupotřebitelné vedlejší produkty výroby.
Na rozdil od posuku ve vesmiru prumyslu. A ano. Ty opravdu velke maji svou energetiku. Ale rozhodne ne vsechny energeticky narocne.
Počet obyvatel Kalifornie akorát přestal růst. A hlavní motivací pro stěhování z Kalifornie je ukrutně vysoká cena bydlení, což je cena, kterou Kalifornie platí za to, že je to bohatý stát, úspěšná ekonomika a ekonomický motor celých USA.
Jinými slovy, kecáte.
Hlavním motivem jsou vysoké daně z bydlení, které jsou způsobeny tím, že vlivní majitelé stávajících nemovitostí dlouhá léta úspěšně blokují výstavbu nového bydlení. Takže to není dáno hospodářským úspěchem CA, ale úspěšným lobbyingem úzké vrstvy lidí.
A pak je snaha danit rezidenty CA globálně, tj. vybírat daně z i těch příjmů které realizují mimo území CA.
Takže opravdu úspěšní a bohatí odchází zejména do Texasu. CA si zajistila odliv mozků i typu Elona Muska.
To vše je důsledkem sociálně inženýrských pokusů demokratů. O kalifornském ekofašismu ani nemluvím.
Takže Vás musím opravit - Kalifornie bývala bohatý a úspěšný stát :)
Tak teda za to můžou kapitalističtí NIMBY nebo levičáci a ekoteroristi? Já mám pocit, že mezi těmi skupinami fakt není rovnítko.
Kalifornie má HDP per capita 80 tisíc dolarů, s Connecticutem se přetahují o třetí místo za New Yorkem a Massachussets. Kalifornie je sakra úspěšná.
A o nějakém odlivu úspěšných a bohatých pište až od tam utečou Hollywood, Google, Apple, Microsoft a stovky dalších špičkových SW a technologických firem, v Silicon Valley zmizí brutální zácpy a cena domů tam zkolabuje.
Že se Muskovi nechce platit daně je pochopitelné a zcela jistě dává přednost levným bigošům u montážní linky v Texasu. Ale můžete se vsadit, že výzkum a vývoj nechá v Los Angeles a ve Fremontu, jinde dost talentů nesežene.
Vypadá to, že sociálně inženýrské pokusy Demokratů dopadají líp, že sociálně inženýrské pokusy Republikánů v takových rájích jako jsou Jižní Karolína, Alabama, Idaho, Západní Virginíe, Arkansas a Mississippi, což je 5 nejchudších států USA a 5 Republíkánských bašt.
Vypadadá to, že v Kalifornii se demokrati a republikáni (Regan, Schwarzenegger) střídají, Kalifornie frčí kvůli své nádherné a rozmanité přírodě a koncentraci špičkových Universit.
Daně z bydlení jsou stejné jako kdekoliv v americe (rozhodují o nich obyvatelé na katastru) .
Problém je jiný , a to exklusivita . Prostě VIP míst je omezené množství a ty zdražují . Uklízečka u nás také nebude bydlet na Václaváku .
A v té kalifornii je to obdobné . Tam kde je dobré bydlení ( u moře) a dobrá dostupnost je draho . Uvědomte si , že je to na stejném uzemí jak africká sahara . Takže u moře je fajn , ale ve vnitrozemí poušt . A tam tak nějak nikdo nechce bydlet i když je tam vemi levno :-)
Pruměrně jsou na tom američané s bydlením velice dobře . Jsou na vrcholku dostupnosti žebříčku bydlení (první je SA , ale to je ropný stát ) . Ukazuje to i podlahová plocha , která je trojnásobná proti nám . Navíc ta daň z nemovitosti sráží ceny a vytváří tak láci . Obce mají zájem na výstavbě a naopak lidé nenechávají ladem . Obce mají pod palcem stavební řízení a tedy v kalifornii do měsíce stavební povolení a do roka musíte postavit , jinak znova stavební řízení.
Co je problém je voda . Kalifornie zásobuje ameriku zemědělskými plodinami a čerpají vodu z podzemí . Jenže na to dojíždějí . Tlačí se jim do podzemí slaná voda z moře a čím dál větší uzemí jsou zasolená .
takze Kalifornia lider v OZE sa nakoniec musi spoliehat na naftove generatory :)
To je ten eko-pokrok :)
Kalifornie ZATÍM potřebuje fosilní pružnou výrobu.
...pan Vaněček určitě vysvětlí tak, že se jedná vlastně o důkaz nezadržitelného nástupu levné energie z FVE, protože pokrok prostě nezastavíš... tož tak...
Hezký večer :-)
Toto je dôkaz ako uhlie zničilo našu planétu. Ďalším spaľovaním uhlia teplota neklesne. Voda sa nestratila kvôli OZE. Vaše komentáre neriešia podstatu problému. Sú hlúpe bez riešenia. Vďaka uhliu budú mať elektrinu, ale nasledujúce leto bude ešte teplejšie. Zase bude treba spáliť viacej uhlia na klimatizovanie. AJ SLEPÍ VIDÍ AKO SME ZNIČILI ZEM.
Mna preto desi, ked vidim ako Nemci vypinaju JE a miesto toho stavaju uholne a plynove.
Nechapem, kde su vseci eko-nadsenci. Ved proti tomu sa malo protestovat. A vo velkom.
Tak schválně, kolik uhelných elektráren se staví v Německu? Pokud nevíte, odpověď najdete třeba zde.
Až se budete chtít příště věci pochopit, začněte třeba tím, že si o věci něco zjistíte. Data rulez.
Tak schválně, kolik uhlených elektráren se v německu postavilo od začátku tzv. energiewende?
Ale pak je optimální řešení významně snížit počet obyvatel. Ne? Proč bojují někteří proti kovidu. Ten by to vyřešil za nás.
Nechte si posílat Stanford Energy News, tam Vás poučí, ....
pokrok prostě nezastavíš...
Pro zajímavost:
2022 Energy Code - Kalifornie navrhuje a připravuje legislativu, která by od 1.1. 2023 zaváděla povinnost stavby FVE a baterií pro komerční budovy a rezidenční budovy určitého typu. Plus podpora tepelných čerpadel.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se