Domů
Elektrárny ve světě
Elektřinu pro datová centra budou dodávat obnovitelné zdroje, nikoliv plyn
Data centrum Google. Zdroj: blog.google
Zdroj: Google

Elektřinu pro datová centra budou dodávat obnovitelné zdroje, nikoliv plyn

Generální ředitel americké solární společnosti Nextracker, věří, že spotřeba datových center bude pokryta primárně obnovitelnými zdroji. Vymezil se tak proti prohlášením plynárenského průmyslu. Jeho čelní představitelé nedávno proklamovali, že rostoucí kapacita datových center poháněná rozvojem umělé inteligence bude důležitým faktorem pro budoucí růst poptávky po plynu. Vyjádření analytiků třetích stran naznačují, že plyn, jakožto zdroj elektřiny, bude v následujících letech převažovat.

Podle Dana Shugara, generálního ředitele solární společnosti Nextracker, budou rostoucí energetické potřeby umělé inteligence a datových center uspokojeny primárně obnovitelnými zdroji energie – nikoli fosilními palivy. Shugar poukázal na více než 1500 gigawattů projektů na výrobu energie, které čekají připojení k elektrické síti. Podle Lawrence Berkeley National Laboratory představuje solární energie 70 % těchto projektů, neboli 1 028 gigawattů.

Po započítání větrné energie existuje asi 1 400 gigawattů obnovitelných zdrojů, které jsou ve fázi přípravy nebo realizace a hledají vhodnou formu připojení. To je více než celý instalovaný výkon v USA. Plynové projekty na druhé straně tvoří 79 gigawattů.

"Bude tam nějaký plyn, ale věříme, že zejména na základě údajů zveřejněných DOE bude převládajícím zdrojem energie pro tato datová centra obnovitelná energie," řekl Shugar ve čtvrtečním rozhovoru pro CNBC. "Náš průmysl je prostě o kus napřed, bez ohledu na to, jak ho rozsekáte," dodal.

Představitelé průmyslu na druhé straně poukazují na přerušovanou výrobu obnovitelných zdrojů, která je pro provoz datových center nedostačující. „Tento typ spotřeby ukazuje, že důraz na obnovitelné zdroje energie jako na jediný zdroj energie má fatální nedostatky, pokud jde o splnění skutečných požadavků trhu,“ uvedl Richard Kinder, výkonný předseda plynárenského giganta Kinder Morgan.

Vyjádření plynařů podporují i propočty externích subjektů. Například americká banka Goldman Sachs ve své analýze z dubna 2024 modeluje, že zhruba 60 % celkové potřebné kapacity pro napájení datových center v USA bude pocházet z plynových a paroplynových elektráren. Zbylých 40 % připadne na obnovitelné zdroje.

Instalace obnovitelných zdrojů je věc jedna, připojení do sítě druhá

Stejně jako v případě dalšího rozvoje plynu i zde analytici poukazují na masivní nahromadění obnovitelných zdrojů ve frontě na připojení. V případě růstu kapacity plynových zdrojů je nicméně tento faktor vyzdvihován až po roce 2030. Fronta na připojení solárních a větrných elektráren by proto prozatím měla vést ke zvýšenému využití stávajících plynárenských aktiv pro napájení datových center a dalších projektů.

„Pokud chcete postavit nový obnovitelný zdroj nebo jakýkoli nový projekt, který se připojí k síti, bude trvat nejméně dva až tři roky, než získáte všechna povolení k propojení,“ řekl Maheep Mandloi, ředitel výzkumu čisté energie ve společnosti Mizuho Securities.

Shugar reagoval, že nedodělky mohou být pro některé projekty problémem, ale jakmile je připojení zařízeno, výstavba pokračuje rychle. Elektrárny na fosilní paliva mají delší vývojový cyklus než obnovitelné zdroje, je těžší je povolit a čelí problému variabilních nákladů na palivo, řekl.

Generální ředitel také odmítl argument, že proměnlivé povětrnostní podmínky nebo přerušování výroby představuje pro obnovitelné zdroje problém. Většina solárních projektů v užitkovém měřítku, na kterých se Nextracker podílí, je spojena s bateriovým úložištěm, řekl Shugar.

Očekává se, že bateriové úložiště v USA letos téměř zdvojnásobí kapacitu o 14,3 gigawattů. Podle Lawrence Berkeley National Laboratory je potřeba propojit celkem 2 480 gigawattů solárních, větrných a akumulačních systémů. To je téměř dvojnásobek současné kapacity elektrické sítě v US.

Zase ten BigTech a klimatické cíle

Shugar zároveň použil i argument klimatických cílů, který dnes ve veřejné debatě často používají zástupci obnovitelné energie. Právě zvyšující poptávka datových center má být katalyzátorem poptávky po obnovitelných zdrojích. "Klienti, kteří vyvíjejí tato datová centra, mají velmi vážné cíle udržitelnosti a nechtějí, aby jejich energie pocházela z fosilních zdrojů," řekl Shugar. "V zásadě obnovitelné zdroje jsou levnější než plyn."

Banka Goldman Sachs ve své dubnové zprávě odhadla, že emise uhlíku z datových center by se mohly do roku 2030 více než zdvojnásobit na přibližně 220 milionů tun neboli 0,6 % globálních energetických emisí, za předpokladu, že většinu energie poskytuje plyn.

Při pohledu na odhady celkového růstu poptávky po elektřině je ovšem vysoce pravděpodobné, že na pokrytí jeden druh zdroje stačit nebude. Podle analýzy Wells Fargo zveřejněné v dubnu se očekává, že poptávka po elektřině v USA vzroste do roku 2030 až o 20 %. Jen samotná datová centra mají podle analýzy navýšit do roku 2030 dodatečnou spotřebu v zemi až o 323 terawatthodin.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vítězslav Novák
11. červen 2024, 19:37

Takže budeme mít nejen občasné zdroje elektřiny, ale také občasnou komunikaci, občasná cloudová úložiště a občasně inteligentní umělou inteligenci.

Proč se soudruzi v NATO tak děsí případného nepřátelského přerušení kabelů, když to zvládneme sami a dobrovolně?

Petr Hariprasad Hajič
12. červen 2024, 04:34

Tyhle IT firmy byly a jsou early adopters. Google, Apple, Oracle, Microsoft. Samozřejmě, že budou tlačit vlády do obnovitelných zdrojů, bateriových úložišť a vodíku. Pokud nebude poptrávka z jejich strany uspokojená, tak samy budou aktivně do energetiky zasahovat a vstupovat. Typickým příkladem je Tesla. Chápu plynovou lobby a chápu i ono velké napětí mezi fosilním a obnovitelným odvětvím, ale plynařům stejně postupně nezbude nic jiného, než přejít na vodík.

Bob
12. červen 2024, 09:43

Až se ty IT firmy dozví, kolik bude stát elektřina vyrobená z vodíku, tak je to nadšení rychle přejde.

Typické je, jakým způsobem jsou data (poměr OZE elektřiny) získána. Citáty:

"Generální ředitel americké solární společnosti Nextracker (Shugar), věří, že spotřeba datových center bude pokryta primárně obnovitelnými zdroji."

O kousek dál:

"Bude tam nějaký plyn, ale věříme, že zejména na základě údajů zveřejněných DOE bude převládajícím zdrojem energie pro tato datová centra obnovitelná energie," řekl Shugar.

Zatímco průmysl to vidí jinak:

„Tento typ spotřeby ukazuje, že důraz na obnovitelné zdroje energie jako na jediný zdroj energie má fatální nedostatky, pokud jde o splnění skutečných požadavků trhu,“ uvedl Richard Kinder, výkonný předseda plynárenského giganta Kinder Morgan."

A názor banky:

"americká banka Goldman Sachs ve své analýze z dubna 2024 modeluje, že zhruba 60 % celkové potřebné kapacity pro napájení datových center v USA bude pocházet z plynových a paroplynových elektráren. Zbylých 40 % připadne na obnovitelné zdroje."

Holt někdo věří a jiný počítá (alespoň odhady).

A nebo, jako často, to skončí nakoupením zelených certifikátů, kdy se stává, že se spotřebovává i v noci elektřina z FVE bez akumulace.

A nebo ještě hůře, jako v tomto případě:

msn.com/cs-cz/zpravy/other/zelený-skandál-v-německu-berlín-zaplatil-miliardy-za-falešné-emisní-certifikáty-z-číny

Zelené podvody za 4,5 miliardy eur. Přitom některé šly lehce odhalit pouhým pohledem do Google map, ale nikoho to nezajímalo. Hlavně, když byli "zelení".

Petr
12. červen 2024, 15:52

Je fuk, jestli bude energie z plynové elektrárny, pokud se v ní bude spalovat vodík z OZE.

Bob
12. červen 2024, 16:04

Elektřina ze zeleného vodíku za cca 450 €/MWh?

Petr Hariprasad Hajič
12. červen 2024, 17:19

Jsem v klidu. Je to v podstatě zaváděcí cena. Bude ho dost a bude když ne levný, tak cena bude přijatelná.

V Americe to mají třeba nastavené tak, že dotují zelený vodík, do určitého rozdílu ceny mezi vodíkem šedým. Je tam strop, kdy se to ještě dotuje, a pokud to překročíte, tak už ne. Pokud je to levnější, tak zase jen rozdíl. Předpoklad je, že do 10 let se ceny vyrovnají.

Josef
12. červen 2024, 19:00

1973 Ropná krize vede lidi k investicím do solárního výzkumu. Dr. Elliot Berman s financováním od společnosti Exxon navrhuje levnější solární panel, čímž se cena sníží ze 100 $ za watt na 20 $ za watt. A cenu nyní asi znáte, takže nebojte...........

Vítězslav Novák
12. červen 2024, 07:52

Žádný strach z občasné umělé inteligence!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se