PGE zahájila výběrové řízení na největší polskou paroplynovou elektrárnu s výkonem 1400 MW
Polska Grupa Energetyczna (PGE) zahájila výběrové řízení na dva nové paroplynové bloky s celkovým výkonem zhruba 1400 MW v polské elektrárně Dolna Odra na severu země. Projekt, který PGE poptává „na klíč“ s očekávanými náklady 4 miliardy zlotých (24 miliard Kč), má být hotový do konce roku 2023. Náš severní soused v současné době hledá čistší náhradu svých uhelných zdrojů a kromě plynu je hodlá nahradit i zdroji jadernými.
Polská společnost PGE v minulém týdnu oznámila, že v rámci své strategie investování do zdrojů vypouštějících méně emisí vypsala výběrové řízení na dva paroplynové bloky. Každý blok má disponovat 650–717 MW instalovaného výkonu a PGE na projekt vynaloží zhruba 4 miliardy zlotých (přibližně 24 miliard Kč). Své nabídky mohou zájemci podat do konce července s tím, že nové bloky by měly být v provozu na konci roku 2023.
Dodavatel, který ve výběrovém řízení zvítězí, by měl zároveň celý projekt realizovat „na klíč“ a zařídit tak návrh, dodávku, výstavbu a montáž. Kromě toho pak bude muset zajistit samotné uvedení bloků do provozu spolu se zaškolením obsluhy, servisem v záruční době a poskytováním servisních služeb pro obě plynové turbíny po dobu 12 let.
„Skupina PGE chce být lídrem v oblasti transformace energetiky a výstavba nových jednotek poháněných nízkoemisním plynem je další etapou naší změny. Zaměřujeme se na nejmodernější technologická řešení, která nám umožní dosáhnout vysoké efektivnosti,“ uvedl Henryk Baranowski, předseda správní rady PGE.
Oba nové bloky, které mají disponovat možností vyrábět kromě elektřiny i technologické teplo, budou stát v elektrárně Dolna Odra nedaleko Štětína v severozápadním Polsku. Budou tak velmi blízko k vyústění plánovaného plynovodu Baltic Pipe, který by měl umožnit Polsku v říjnu roku 2022 přímo dovážet plyn z Norska a zároveň se nacházet v dosahu LNG terminálu Swinoujscie.
„Investice do plynových zdrojů je pro PGE GiEK klíčová a zajistí nahrazení výrobních kapacit elektrárny Dolna Odra, konkrétně dvou bloků č. 3 a 4, které již nejsou v provozu, a očekávaného odstavení bloků č. 1 a 2, které jsou v současné době využívány jako zimní rezerva pro polskou energetickou soustavu,“ řekl Norbert Grudzień, viceprezident pro investice a správu aktiv ve společnosti PGE GiEK.
Plynová budoucnost?
Výroba z plynu v Polsku pomalu roste, minulý měsíc vyrobily plynové zdroje 8 % elektřiny (v meziročním srovnání o 2 procenta více), zatímco uhelné elektrárny drží jasné prvenství s 83 % (meziročně o 3 procenta méně). Nové plynové bloky vyrostly v roce 2017 ve Wloclaweku (463 MW) a minulý rok v Plocku (600 MW). Další jsou ve výstavbě či v procesu plánování. V roce 2025 by tak v Polsku mohly stát 4 GW v plynových zdrojích.
Zdroj úvodní fotografie: PGE
Mohlo by vás zajímat:
Patrně, důvodem je rychlejší a méně náročná realizace elektrárny na plyn než na jádro.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se