Domů
Elektrárny v Evropě
Uniper vrací na trh německou plynovou elektrárnu Irsching po více než 7 letech
Irsching, paroplynová elektrárna jejíž osud je nejasný. Zdroj: http://www.siemens.com/

Uniper vrací na trh německou plynovou elektrárnu Irsching po více než 7 letech

Uniper obnoví provoz své plynové elektrárny Irsching o výkonu 1,4 GW, která nebyla na trhu provozována od roku 2013. Kvůli nízkým cenám plynu a vysokým cenám povolenek dává její opětovný provoz ekonomický smysl.

Od 1.10. se na německý trh vrátila paroplynová elektrárna Irsching o instalovaném výkonu 1,4 GW. Elektrárna se skládá ze dvou bloků, které byly uvedeny do provozu v roce 2010 resp. v roce 2011. Již od roku 2013 oba bloky nefigurovaly na trhu a byly využívány pouze pro stabilizaci německé přenosové soustavy poté, co německý síťový regulátor neumožnil jejich kompletní odstavení.

Uniper letos neprodloužil smlouvu s provozovatelem přenosové soustavy (PPS) na příští rok a místo toho využil opci, která mu umožňuje elektrárnu opět provozovat na trhu.

“Z důvodu odklonu od výroby elektřiny z uhlí a jádra budeme v budoucnu potřebovat dostatek energie ze stabilních zdrojů,” uvedl ministr průmyslu a energetiky spolkové země Bavorsko, Hubert Aiwanger.

Bavorský ministr zároveň volá po koordinaci pro investice do podobných zdrojů na úrovni celého Německa.

Aby byla zajištěna stabilita přenosové soustavy na jihu Německa po roce 2022, kdy budou odpojeny od sítě jaderné elektrárny v regionu, vypsali němečtí PPS výběrové řízení na plynové elektrárny.  Uniper tak jako vítěz tohoto tendru postaví další blok elektrárny Irsching o výkonu 300 MW.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jaroslav Studnička
5. říjen 2020, 11:20

Samozřejmě to dává smysl, ale velkou neznámou bude chování evropského parlamentu ve vztahu k emisním povolenkám.

Petr
5. říjen 2020, 11:35

300 MW je nejspíš ideální plynové maximum, když se počítá se zálohováním takže většinou budou 2 bloky vedle sebe.

Ta elekrárna 1,4 GW je na plyn totální moloch velikášských inženýrů a neschopných manažerů s toho logicky vyplývající ekonomickou nevýhodností proti menším a flexibilnějším konkurentům na stejné palivo.

Milan Vaněček
5. říjen 2020, 12:14

Odhadnul bych že Irsching byl budovan jako náhrada JE Isar 1 a 2. Takže musí to být velká elektrárna. Vaše poslední věta je zřejmě mimo mísu.....

Petr
5. říjen 2020, 12:43

Vy jste jako většinou mimo mísu.

Velikost jaderných elektráren je jejich hlavní nevýhoda, ale nezbytná daň za dnešní stav technologie využívání uranového paliva. Plynové elektrárny se dají dělat menší a nesrovnatelně decentrálněji (i když jsou zranitelně centralizované na úrovni hlavních trubek a klíčových dodavatelských států), plus ideálně jako kogenerační s dodávkou tepla co nejvíce městům, tudíž je totální neschopností chtít nahrazovat jadernou elektrárnu plynovou a ještě stejně tvarovanou.

Milan Vaněček
5. říjen 2020, 13:01

Souhlasím že velikost JE je jejich velká nevýhoda. Ale když už tam máte dráty (po té JE) na odvedení obrovského výkonu, proč je nevyužít. Propojení je dočasně achilovou patou německé energetiky, výkonu mají moc.

Bizon
5. říjen 2020, 14:33

Jen bych doplnil že elektrárna Irsching je jedna z nejmodernějších a nejúčinnějších PPE na světě. Efektivita je 58-60%!

Cenou za vysokou efektivitu je nemožnost super rychlého manévrování výkonu, slouží spíše jako špičkové elektrárny, částečně můžou zastoupit odstavené JE. Technologie a turbíny uvnitř vypadají nádherně, je jen málo míst kam bych šel na exkurzi raději než na tuto PPE.

Jaroslav Novák
5. říjen 2020, 18:22

JE je dílo vysoké náročnosti a po dobu výstavby jsou na dodavatele a výrobce kladeny značné nároky, odběratelé provádí měsíční kontroly u výrobců s protokoly, bankéři proplácí až převzaté díly, vysoké nároky jsou i na přejímače atd. A tady se v diskutuje pouze o ceně, nic jiného neumíte, ale zda se vůbec dílo JE zprovozní, zda budou lidé schopni dílo vybudovat, nikdo zatím ani slovem nezmínil. Pro lidské omezené kapacity se stavby JE protahují. Ztrácíte odvahu, ale drzost jste neztratili.

Na místo PPE přivezou technologii na rámech po vodě již složenou z výrobního závodu (Siemens u Drážďan po Labi), připojí trubky a dráty a jedou do 1 roku od zahájení stavby.

Kamil Kubů
5. říjen 2020, 22:12

Ještě že ji nezbourali. Až za dva roky vypnou všechny jaderky v okolí, tak ty nahromaděné ztráty vymažou během jednoho roku.

Ivan Novák
5. říjen 2020, 23:58

Což o to, Irsching ale nebude stačit a s NS2 to začíná být už opravdu zvláštní. Akademik Čerskij vyplul před týdnem z Mukranu, kam dorazil z Nachodky začátkem května. Tím, mimo jiné, zbavil ten německý přístav, který pro NS2 slouží jako logistická základna, velmi nepříjemné hrozby amerických sankcí. Ale místo aby začal klást zbytek potrubí, stál pár dní na kotvě u pobřeží a dnes zamířil do Kaliningradu. Dále, zdá se, že Bidenovic rodina má zájem na ukrajinské trase, evtl. náhrada Trumpa tedy Rusům v tom ohledu nepomůže, nemají nač čekat. Zkrátka, divné.

PetrV
7. říjen 2020, 03:47

Bude záležet na zimě. Pokud bude v Evropě chladno a vetrno, tak jsou zasobniky. LNG lodě jsou naplněné. U nás je jen v trubkach N4G 5 mio m3 plynu.

Přichází La nina, proto to studené a vlhke počasí. Jako roku 2010/11. Pamatujete tu zimu? Mlhavo....

https://en.m.wikipedia.org/wiki/La_Ni%C3%B1a

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se