Domů
Akumulace energie
Výkon bateriových úložišť v USA rychle roste. Jsou používaná hlavně na arbitráž
Větrná elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: Vattenfall
Zdroj: Vattenfall

Výkon bateriových úložišť v USA rychle roste. Jsou používaná hlavně na arbitráž

Celkový instalovaný výkon bateriových úložišť v USA prudce roste a na konci roku 2023 činil již téměř 16 GW. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by mohla tato hodnota do roku 2028 vzrůst na 36 GW. Informoval o tom zahraniční portál S&P Global.

Americká vládní agentura EIA se ve svém pravidelném monitoringu trhu s bateriovými úložišti zaměřují také na převažující způsob jejich využití. Podle zveřejněných dat aktuálně převažuje cenová arbitráž, tedy přesun výroby elektřiny z hodin s nízkou cenou do hodin s vysokou cenou.

"Energetické společnosti uvádějí, že je nyní arbitráž převažujícím využitím bateriových úložišť o instalovaném výkonu 10,487 MW, což z ní činí nejvíce zastoupené primární využití," uvedla EIA.

Druhým nejčastějším primárním využitím baterií je regulace frekvence v síti a třetím potom ukládání přebytečné elektřiny ze solárních a větrných elektráren.

"Většina baterií je využívána k více účelům a je tedy provozovateli zařazována do více kategorií, proto jsme nyní přistoupili k tomu, že se ptáme na primární využití těchto baterií," dodala EIA.

Většina baterií je v Kalifornii a Texasu

Zahraniční portál S&P Global dále uvedl, že z reginálního pohledu dominují americkému trhu s bateriovými úložišťmi státy Kalifornie a Texas, které dohromady zodpovídají za více než 70 % celkového instalovaného výkonu těchto zařízení v USA.

Absolutním lídrem je přitom Kalifornie, kde jsou provozována bateriová úložiště o celkovém instalovaném výkonu 8,5 GW. Rozvoj trhu v Texasu nicméně v poslední době také výrazně zrychlil, když pouze za první čtvrtletí letošního roku byla v tamní síti připojena bateriová úložiště o celkovém instalovaném výkonu 1,2 GW. To představovalo 55% podíl na nových instalacích bateriových úložišť napříč Spojenými státy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Hariprasad Hajič
5. červenec 2024, 15:14

Jinými slovy. Nabíjí se, když je energie levná a prodává se, když cena stoupne tak aby se to vyplatilo. Takže správně nastaené tržní prostředí pro arbitráž povede ke stabilizaci a regulaci sítě

Martin Prokš
6. červenec 2024, 20:05

Nedobrý den,

Hmm, odkud že je v posledních 2 letech úprk technologických a výrobních firem kam? A jaké že to udávají důvody? Nee, cena a spolehlivost elektrické energie se v tom žebříčku důvodů vůbec nevyskytuje.

Jinak celkem 16 GW výkon (nikde se ale nemluví o kapacitě) vs. jen v Kalifornii 8,5 GW. To znamená že Kalifornie momentálně má cca 53 procent celkového instalovaného výkonu. Daleko za ní je Texas s cca 17 procenty (2,7 GW) a pak zbylých 48 států dá dohromady 4,8 GW.

Heil Gréta!

Proč pes vrtí svým ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by ocas psem.

-
8. červenec 2024, 22:05

Přečet jste si ten první komentář? Váš výklad, jako reakce na něj, je trochu mimo mísu. To konstatování je logické a Vaše čísla a další lidová tvořivost ( na ní nejspíš budete dostatečně pyšný ) to nezmění :-).

Martin Prokš
9. červenec 2024, 09:21

Nedobrý den pane nepodepsaný.

Reagoval jsem na článek i komentář pod ním tím, že jsem se pokusil dát další střípek do souvislosti. Samotná zpráva v článku není chybná, naopak je naprosto přesně informativní. Ale neobsahuje kontext. Zatímco opěvný komentář již tak úplně správný není.

Takže ještě jednou a bez ironie.

Tím kontextem je, že naprostá většina baterií je v Kalifornii a něco v Texasu. Zbytek států má naprosté minimum. Kalifornie, a v menší míře i Texas, tyto bateriové zdroje potřebují pro stabilizaci svých FVE a VTE zdrojů. Texas jakožto jeden z největrnějších států světa s poměrně stabilními větry na tom není tak špatně. Hůře je na tom Kalifornie se svým masivním FVE programem a svou geografickou pouštní polohou, kde slunce energeticky svítí od cca 10 do cca 16, ale vedro je tam až do noci. Kalifornie velmi trpí velkými rozdíly den/noc v dodávkách elektrické energie. Vodních elektráren pro mají poměrně málo a navíc jsou tyto elektrárny ovlivněné občasnými suchy. Výsledkem je vysoká cena elektrické energie v Kalifornii a velcí spotřebitelé hlásí, že stabilita dodávek je špatná, dochází k jejich krátkodobému odpojování. Stačí pohledat po internetu.

Kalifornie momentálně čelí velkému odlivu firem a lidí. Důvodů je několik a cena a stabilita dodávek elektrické energie je jeden z důvodů, byť asi ne ten nejhlavnější. Tím nejhlevnějším asi bude legislativní prostředí + drogová exploze a s ní související patologické jevy napříč společností. Nicméně problematika dodávek a ceny elektrické energie je také významným a zmiňovaným důvodem, co zaznívá v médiích.

Politika Kalifornie je velice ovlivněna levicovou ideologií, mimo jiné velmi politicky podporuje FVE a vůbec ekologii. Tam o "správně nastaveném tržním prostředí" opravdu nelze pořádně mluvit. Tedy pokud člověk není socialista až komunista s ideologickými brýlemi na očích.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se