Domů
Akumulace energie
Švédský Northvolt získal financování ve výši 1,6 miliard euro, vyrábět chce čtvrtinu evropských baterií
Gigafactory Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt
Gigafactory Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Švédský Northvolt získal financování ve výši 1,6 miliard euro, vyrábět chce čtvrtinu evropských baterií

Švédský výrobce baterií Northvolt obdrží půjčky ve výši 1,6 miliard euro, což posune celkovou částku získaného financování na 3 miliardy euro. Plánem je výstavba dvou „gigafactories“ vyrábějících dohromady každý rok bateriové články o kapacitě 60 GWh. Celkově pak Northvolt cílí do roku 2030 dosáhnout 25% podílu na evropském trhu s bateriemi.

Švédská společnost Northvolt oznámila, že získala od konsorcia komerčních bank, penzijních fondů a veřejných finančních institucí půjčku ve výši 1,6 miliard euro (42 miliard Kč). Evropská investiční banka spolu s Evropským fondem pro strategické investice z toho poskytne 350 milionů euro (9,2 miliard Kč). Celkové obdržené dluhové a ekvity financování na vývoj automobilových a průmyslových baterií a výstavbu „gigafactories“ tak dosáhne hranice 3 miliard euro (78,8 miliard Kč).

Northvolt je jedním z průkopníků, který staví první evropskou gigafactory pro lithium-iontové bateriové články, a to s minimální uhlíkovou stopou. Poskytnutím podpory tomuto nejmodernějšímu projektu potvrzujeme také naše odhodlání zlepšit odolnost a strategickou samostatnost Evropy v klíčových odvětvích a technologiích,okomentoval financování Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise zaštiťující Evropskou bateriovou alianci.

Vizualizace Northvolt Ett, Zdroj: Northvolt
Vizualizace Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Největší producent baterií v Evropě

Cílem Northvolt je do roku 2030 dosáhnout 25% podílu na evropském trhu s bateriemi, což odpovídá produkci baterií o kapacitě přibližně 150 GWh ročně. Zásadní tak je výstavba dvou továren, Northvolt Ett v severním Švédsku a Northvolt Zwei v Německu, které mají vyrábět až 40 GWh a 20 GWh ročně. Northvolt Ett by měla zahájit výrobu již v roce 2021, přičemž by měla rovněž využívat pouze elektřinu z obnovitelných zdrojů. Northvolt Zwei je zatím ve fázi povolování a zprovozněna by měla být v roce 2024.

Do téhož roku chce také používat polovinu materiálu na výrobu z recyklovaných baterií. Technologie pro efektivnější recyklaci současně testuje v projektu Revolt. Právě v rámci továrny Northvolt Ett by pak měla do roku 2022 vzniknout plnohodnotná recyklační linka schopná zpracovat až 25 000 tun baterií ročně.

Evropská investiční banka poskytla společnosti Northvolt půjčku ve výši 53,5 milionů euro (1,3 miliard Kč) již v roce 2018 na výstavbu demonstračního závodu. Ten začal fungovat na konci roku 2019. V červenci pak Northvolt uzavřel také dlouhodobou smlouvu o dodávce baterií s automobilkou BMW v hodnotě 2 miliard euro (52,5 miliard Kč).

Úvodní fotografie: Gigafactory Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
4. srpen 2020, 10:16

Švédové, Němci, Švýcaři jedou v nových technologiích, které přinesou jejich zemím ještě větší bohatství než mají nyní.

Důležité je, že si již odpočátku uvědomili nutnost recyklace, systém "cradle to cradle".

Zato u nás stát bude investovat do starých výběhových, nerecyklovatelných technologií, postavených zahraničními firmami, jako jsou JE.

Jiří
4. srpen 2020, 12:13

Však my máme HE3DA-jitrnici, kterou svět ještě neviděl :-D

Bizon
4. srpen 2020, 19:44

Jo jo, HE3DA je dobrý scam. Čumím jak dlouho to táhnou, vždycky myslím že už se zdejchli, a vždycky zas výjde něco v médiích že to už už bude, za chviličku.... :D

cokohodotoho
7. srpen 2020, 18:12

Prosim vas, co tu argumentujete JE? U nas se nejvic proinvestovalo do fotovoltaiky. Rocne 40mld se vam zda na obnovitelne energie malo?

Jan Veselý
7. srpen 2020, 19:47

To není na OZE, to je Rittigovi a Janouškovi a jim paseným všehoschopným na důchod.

Emil
7. srpen 2020, 20:13

Zajímavé, že "to není na OZE", všechno je vina solárních baronů, ale jen do chvíle, než přijde řeč na omezení podpory. Rázem solární lobbisté tvrdí: "Pojem solární baroni je absolutní lež a mýtus! V Česku je asi 26 tisíc instalací solárních elektráren na budovách. Z drtivé většiny se jedná o drobné investory jako jsou domácnosti, firmy, ale také města a obce."

Milan Vaněček
7. srpen 2020, 21:05

Těch 25950 je jen kourova clona těch cca 50 všehoschopnych co vlastní 95% z těch 2 GW. A kdo vlastní nejvíc to asi víte

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se