Skupina ČEZ zahájila v Ostravě-Vítkovicích provoz největší baterie v Česku
Skupina ČEZ zahájila v Ostravě-Vítkovicích provoz největšího bateriového systému v České republice. Baterie pojme energii pokrývající denní spotřebu 1300 domácností, současně přispívá ke stabilizaci sítě i k zajištění požadovaných parametrů elektřiny. Vybudování systému stálo více než 200 milionů korun. Novinářům to dnes řekli zástupci Skupiny ČEZ.
Zařízení tvoří 1360 bateriových modulů a obsahuje 90 tun lithia. Má výkon deset megawattů a díky unikátní konstrukci bez vnitřní chodbičky má oproti standardním akumulátorům o 20 procent vyšší kapacitu. Systém pracuje ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra. Postavila ho společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO. Provozovatelem bude ČEZ Energo ze stejného holdingu. Na dodávce a zprovoznění bateriového systému se podílela společnost IBG Česko.
„Baterie je součástí Energocentra ve Vítkovicích v areálu Energetických služeb. Primární funkce je ovlivňování frekvence v energetické síti. To to znamená, když je vysoká spotřeba elektrické energie, tak ta baterie umí dodat elektřinu do sítě a stabilizovat tak nárůst frekvence. V opačném případě, kdy jsou velké dodávky z fotovoltaických elektráren, tak baterie umí tu energii zase akumulovat,“ řekl generální ředitel ČEZ Energo Martin Václavek.
Baterie se dobíjí z plynových kogeneračních jednotek. „Když se vyrábí teplo, tak se samozřejmě vyrábí elektrická energie a tím se dobíjí ta baterie. Ale umí i energii naakumulovat v noci, kdy jsou nízké ceny, někdy i záporné, nebo v případě slunečních dní, kdy je přebytek výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Baterie to umí naakumulovat a potom pouštět do sítě, samozřejmě za příznivější ceny, v průběhu dne, kdy ten výkon je významně vyšší,“ řekl Václavek.
Generální ředitel IBG Česko Aleš Zázvorka řekl, že baterie je unikátní hlavně svým řešením. „Kontejnery jsou osazeny zvenku, tím pádem tam nejsou žádné uličky. Aby se ta varianta mohla použít, tak je tam i speciální kapalinové chlazení. Díky tomu se podařilo vtěsnat do kontejnerů zhruba o 20 procent kapacity víc,“ řekl Zázvorka.
Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák řekl, že největší baterie České republiky ve Vítkovicích je jen začátkem, další systémy nyní ČEZ připravuje. „Cílem Skupiny ČEZ je do roku 2030 postavit 6000 megawattů v obnovitelných zdrojích a také 300 megawattů v akumulaci,“ řekl Čermák.
Mohlo by vás zajímat:
Kdyby někdo jako já z hlavy nevěděl, kolik MWh je "denní spotřeba 1300 domácností", tak je to 9,45, mimochodem ČTK si opět plete elektřinu s energií, protože jde o spotřebu pouze elektřiny a nikoliv energie celkově, jak je mylně uvedeno hned ve druhé větě článku.
Dík Emile, jsem to tam marně hledal. Takže 10 MW/10 MWh.
Jsme malá dvoučlenná domácnost, světla všude LED, naše průměrná spotřeba v létě je 10 kWh denně. Tohle uživí jeden den průměrnou vesnici. Za 200 mega. Tedy my musíme být bohatá společnost, když můžeme vyhazovat za takové kraviny!
my sme stvorclenna domacnost a nasa priemerna spotreba v lete je 8 kWh, to co si v lete pritapate primotopmi?
nejako v tej svojej trojclenke zabudate na funkciu stabilizacie siete, kde to bateria dokaze lacnejsie a rychlejsie ako ine zdroje
" lacnejsie a rychlejsie ako ine zdroje"?
Točivé stroje (generátory) to dělají úplně zadarmo a taky rychle.
Zadarmo ani kuře nehrabe, je to samozřejmě placené.
Setrvačnost stávajících točivých strojů samozřejmě nijak placená není. Je placená pouze pokud je dodávána uměle v soustavách, kde kvůli odstavování synchronních točivých strojů ubývá pod kritickou mez. Např. ve Velké Británii.
tie generatory materializoval nejaky kompilator hmoty napajany neomezenou energiou alebo ich museli postavit ludia a stroje a tych ludi a ten material musel niekto zaplatit?
hellokitty: investice a pak výroba a stavba za účelem zisku z prodeje vyráběné elektřiny, a to že rotující masa hmoty svou setrvačností stabilizuje frekvenci sítě je vedlejší vlastnost, děje se samočinně a je zdarma pokud ta masa dále slouží k výrobě elektřiny, a není zdarma pokud je stroj roztáčen v motorickém režimu bez generování zisku jen za účelem stabilizace sítě jako se to děje v některých odstavených zdrojích v Německu, už tomu rozumíš?
to same sa deje s bateriovymi uloziskami energie, investice, vyroba, stavba za ucelem zisku, to ze baterie svojou schopnostou dokaze bleskovo reagovat na vykyvy v sieti je vedlejsi vlastnost, uz vime?
No ,v článku není uvedeno, že se jedná o PR, dle informací z místa úložiště dosud není připojené k síti, tak nevím o jakém zprovoznění je řeč, a navíc- je to jen proto, aby se Vítkovicé ČEZ Esco díky zálohovému(zpoplatněnému) režimu dostalo z červených čísel, protože Energeika Vítkovice(ČEZ ESCO) už nená kam své energie dodávat. Veškeré závody jso ubuď zrušené ,nabo si vybudovaly své přípojky energií- Světlíková Lahvárna, Škoda Transportion a pod... takže- "volejte sláva a tři dyn se radujte".. za mne kocourkov uprostřed mě+sta, až to náhodou zahoří ,těch 70 tun lithia bude svítit minimálně týden. Jo, ještě mají v plánu lepší kousky, nechte se všichni překvapit, co je to "nová energetika" ...
v clanku nie je uvedena chemia clankov (napr. lfp) ale vy mate hned jasno ze to bude horiet, to je fascinujuce mat taky vhlad na zaklade neuplnych informacii
Kolik je prosím "více než 200 milionů korun", já tyto jednotky koruny neumím, není možné to přepočítat na standardizovanou průměrnou denní útratu jedné domácnosti, abychom zachovali odbornost tohoto magazínu? Děkuji.
Takže 20000 Kč za kWh. Někdo si pořádně namastil kapsu.
Ano za tolik se prodávají profesionální baterie , nejde jen o články je tu řídící systém , klimatizace , chlazení , náklady připojení jako jsou trafostanice atd.
Jsem se teď díval na Lazards a ti udávají obvyklé ceny kompletních bateriových systémů u utility scale (100MW/100MWh) okolo 400 USD/kWh a u C&I scale aplikací (1MW/2MWh) okolo 600 USD/MWh. V Těch Vítkovicích to je za v přepočtu 875 USD/kWh.
Utility scale = Ve velikosti typické pro síťové aplikace
C&I scale = Ve velikosti pro typické pro aplikace v komerčních a průmyslových zařízeních.
Tak ono určitě bude také záviset na velikosti. Čím větší úložiště, tím nižší cena USD/kWh.
Chtělo by to porovnat úložiště se stejnými parametry i velikostí.
je to na baterky.. tohle rčení je dokonalý, ikdyž bylo myšleno hlavně na hračky napájené baterií a omezený čas hry než se baterie vybije, takováhle baterie by byla schopná napájet opravdový elektrický vlak a mohli byste si s ním hrát celé 2 hodiny, pokud by bylo možné využít rekuperaci k dobíjení tak i déle
Mě trošku zarážejí ty dřevěné stropy a ty malinké hasičáky. Jakou ty hasičáky mají účinnost chlazení při přehřátí baterií, aby zamezily přehřátí a možnému thermal runaway? Včasnou detekci a chlazení řeší jak? Asi je zde dost otazníků v bezpečnosti, budeme doufat, že nebude třeba reálné odpovědi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se