Domů
Akumulace energie
EU chce rozvíjet těžbu a zpracování surovin pro baterie, nechce závislost na dovozu jako u ropy a plynu
Těžba lithia v americkém státě Nevada. Autor: Doc Searls
Zdroj: Doc Searls

EU chce rozvíjet těžbu a zpracování surovin pro baterie, nechce závislost na dovozu jako u ropy a plynu

Evropská unie urychluje plány k rozvoji těžby a rafinace lithia na svém území. Tyto plány jsou součástí snah rozvíjet celý výrobní řetězec baterií pro elektromobily v Evropě. Eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič se obává, že závislost na dovozu potřebných surovin by mohla v budoucnu nahradit současnou závislost na dovozu ropy a plynu a mít pro Evropu podobné důsledky.

Evropská komise před rokem spustila tzv. Evropskou bateriovou alianci, což je platforma sdružující zástupce Komise, zainteresovaných členských zemí, Evropské investiční banky a klíčových aktérů z odvětví. Cílem této platformy je vytvořit konkurenceschopný výrobní řetězec baterií v Evropě. Aby bylo uskutečnění tohoto záměru možné, je nutné zajistit přístup k potřebným surovinám.

„Pracujeme nyní na různých bateriích a diskuze se soustředí zejména na kobalt, lithium, nikl a měď.“

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii

Nedostatek rafinačních kapacit

Evropská bateriová aliance identifikovala nedostatek rafinačních kapacit lithia v Evropě.

„Je zřejmé, že zde tento nedostatek máme. Máme solidní zásoby lithia v Polsku, České republice a v severských zemích. Ale nemáme rafinační kapacity. Takže i kdybychom lithium dnes vytěžili, tak ho musíme poslat do Číny ke zpracování.“

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii

Podle Šefčoviče bude poptávka po zpracovaném rafinovaném lithiu v Evropě poměrně velká, a dává tedy smysl mít zde rafinační kapacity. Předpokládá se, že poptávka po bateriích v Evropě dosáhne 200 GWh do roku 2025.

Strategické surové materiály

Suroviny a různé materiály budou podle Šefčoviče klíčové v energetické transformaci. Ať už například suroviny potřebné pro výrobu baterií, nebo turbín pro větrné elektrárny. Šefčovič portálu Euractiv řekl, že se dokonce obává, že stávající závislost na ropě a plynu Evropa vymění za závislost na lithiu, kobaltu, mědi a jiných surových materiálech, které průmysl bude potřebovat.

Kromě samotné těžby se chce Evropa zaměřit také na recyklaci baterií, aby bylo možné použité materiály znovu využít. V tomto ohledu bude ale nutné přezkoumat směrnice zaměřené na baterie a prosadit se o standardizaci designu baterií, aby mohly být snadno rozebrány během recyklace.

„Globálně jsou zde 2 miliardy mobilních telefonů, tabletů a spotřebitelské elektroniky, které jsou prodané a pouze 10 % z nich je získáno zpět.“

Guy Ethier, senior viceprezident těžební společnosti Umicore

To by znamenalo, že „tuny kovu“ leží v doma v šuplících spotřebitelů a nerecyklují se. Ekonomická výhodnost recyklace elektromobilů bude definitivně vyhodnocena, až první generace elektromobilů dosáhne přibližně za 10 let konce jejich životnosti.

Dalším významným tématem týkajícím se baterií je možnost dodávek či zpracování surových materiálů z Číny nebo Afriky. Evropa se bude muset vypořádat s tématy týkajícími se bezpečnosti práce a environmentálních standardů v těžebních regionech, konkrétně například v Demokratické republice Kongo.

„Chceme využít tohoto nového rozměru partnerství mezi EU a Afrikou k propagaci udržitelné těžby a vytvořit férové obchodní vztahy v oblasti surových materiálů.“ 

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
frank
22. listopad 2018, 13:57

Klíčové bude, jak se k tomu nakonec konkrétně postaví pokrokové síly naší EU, tedy nepřátelé výroby či těžby čehokoliv blíž než pár tisíc km. Jestli zase nastanou situace, kdy se ke " těžebním dvorkům" sjede na podporu místních " nezanašimihumnistů" pár stovek lidí z dalekého okolí... Zelení když slyší lithium tak jen kvetou, ale když slovo těžba nebo přeprava materiálu z dolu tak se prakticky vždy rozpomenou na Gaiu :)

Martin Hájek
22. listopad 2018, 16:16

Jsem si zas v prvním momentu poprskal monitor: "Evropa se bude muset vypořádat s tématy týkajícími se bezpečnosti práce a environmentálních standardů v těžebních regionech, konkrétně například v Demokratické republice Kongo." Ale ono je to ve skutečnosti hodně cynické. Ano, budeme se muset vyrovnat s tím, že kobalt pro naše skvělé environmentální technologie těží děti, které se zpravidla dospělosti nedožijí, přičemž jejich zaměstnavatel=majitel o bezpečnosti práce ani environmentálních standardech nikdy neslyšel.

Petr Poruban
22. listopad 2018, 17:12

Copak vás rozesmálo?

Řekl bych, že Evropa se o podobné problémy stará přece jen víc než například Čína.

viz:

https://www.irinnews.org/maps-and-graphics/2016/12/20/biggest-donors-2016

"Size matters to Europe. Its own website declares that “collectively, the EU and its constituent countries are the world's leading donor of humanitarian aid.” We checked the claim.

If we add the funding from EU member states directly, as well as the funds routed through the EU institutions, as well as contributions to the Central Emergency Response Fund, the contribution from “political Europe” comes to more than $9.9 billion – indeed nearly half (47 percent) of the world’s total. "

Martin Hájek
22. listopad 2018, 22:43

Mohu Vás ubezpečit, že Evropa se o práci dětských otroků např. v Kongu nestará vůbec a evropské stejně jako jiné firmy jsou moc rády, že mají kobalt a platí za něj, co si otrokáři řeknou, protože prostě jiná možnost není. Humanitární pomoc je trochu něco jiného, pletete si jablka s hruškami.

Petr Poruban
24. listopad 2018, 12:25

Mohu Vás ubezpečit, že opravdu nejste jediný člověk na světě, který má starost o dětské otroky v Africe.

Lacině poplivat snahu ostatních nic nestojí, jen naťukat pár vět do klávesnice že? Ti špatní posílají každý rok z evropských rozpočtů pomoc Afričanům a dělají to, jak je Vám samozřejmě naprosto jasné jen z úmyslu uškoduit, nebo proto, že jsou monhem hloupější než Vy. Pravděpodobně všichni do jednoho, jak o tom rozhodují a že jich není málo.

Ve skutečnosti má ale ta pomoc trochu složitější strukturu. Jen kolem 5% jde na zásobování potravinama. Některé z těch děti, ke kterým se dostane se nají i bez otrokářů. Uvažuje se i o vlivu na místní zemědělce a ekonomiku a omezování konkrétní pomoci tam, kde již víc škodí, než pomáhá. Kde třeba škodí pomoc se vzděláváním? Nic není dokonalý. Ani u nás. To nevíte? Lidi se učí a společnost vyvíjí.

Zrušíme zdravotnictví, když se ukáže, že některý lék výc škodí, než pomáhá?

Není to nic pro jednoduchý, ale pro ty co žijí v reálném světě doporučuji třeba tohle:

https://www.scirp.org/Journal/PaperInformation.aspx?PaperID=87200

skodafil
22. listopad 2018, 23:20

No to jim pomuzeme: http://m.spiegel.de/international/spiegel/spiegel-interview-with-african-economics-expert-for-god-s-sake-please-stop-the-aid-a-363663.html

Jak pravi klasik - vysledek prace byrokratu je jako kdyby je ridil jejich uhlavni nepritel.

frank
22. listopad 2018, 19:54

Jenže vy si pletete humanitární pomoc s environmentální starostlivostí :) Hned na prvním místě tabulky máte největšího evropského těžaře uhlovodíků Norsko :) To je taková země, která vám do vaší země klidně prodá ropu nebo plyn, ale jejíž investiční fond nakrmený penězi z těžby zároveň prohlásí, že vyprodá z portfolia akcie firem z vaší země, které mají cokoliv společného s těžbou surovin, pálením uhlí, chemickou výrobou nebo jadernou energetikou :) No a jak se v článku píše, tak rok předtím ji předcházel v čele žebříčku Kuvajt, země z regionu těžařů, kde zahraniční dělníky doslova dřou z kůže :)

Petr
23. listopad 2018, 13:03

Tak ještě, že mají ty EU progresivisté síly "zabrané" lithium v Česku a Polsku, když Afriku získala Čína, ale měli by nás přestat rychle tak štvát a nekonečně radit jak draze radili Africe, protože zrovna Polsko a Česko mají po Británii nejblíž k exitu z toho dobroserského sdružení budujícího minimálně polodiktaturu.

mykanec
23. listopad 2018, 15:13

"Evropská unie urychluje plány k rozvoji těžby…"

Takže všemi milovaná a ctěná EU nám "demokraticky" znárodní a sebere lithium?

Co bude následovat potom?

Opravdu Britům závidím, že se jim (doufám) podaří z tohoto nepovedeného spolku odejít.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se