FT: Evropská komise navrhuje zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice
Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic. Informoval o tom dnes list Financial Times, který má chystaný návrh k dispozici. K tomuto kroku vyzývalo dlouhodobě mimo jiné Česko. Unijní exekutiva hodlá dát investorům návod, do kterých technologií se vyplatí vložit peníze. Návrh podle deníku předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích dvacet let a do zemního plynu deset let.
Komise dá podle návrhu zelený status těm novým jaderným blokům, které získají povolení pro stavbu nejpozději v roce 2045. Podle serveru českého deníku Hospodářské noviny by to Česku umožnilo postavit nové bloky jaderných elektráren Dukovany či Temelín.
Členské státy Evropské unie se přou o to, jakými dostupnými prostředky budou moci nahradit energii a teplo vyráběné z uhlí – tohoto zdroje se mají v rámci přechodu ke klimaticky čistým technologiím v příštích letech zbavovat.
Energie z jádra, při jejíž produkci sice nevznikají skleníkové plyny, ale není vyřešené dlouhodobé uskladnění vyhořelého radioaktivního paliva, stojí v centru těchto debat. Pro odpor Rakouska, Německa a několika dalších zemí se skupině projaderných států v čele s Francií nepodařilo prosadit do závěrů prosincového summitu v Bruselu, aby EK jádro na soupis zelených investic zařadila.
Na zařazení zemního plynu na seznam zelených investic naléhaly především země jižního a východního křídla unie. Tento zdroj energie, označovaný Evropskou komisí jako přechodný, vytváří emise ve zhruba poloviční míře, než je tomu v případě uhlí. Tři čtvrtiny zemního plynu spotřebovaného v EU se dováží, nejvíce ze Ruska.
Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton zařazení obou způsobů výroby elektrické energie mezi udržitelné podpořil s tím, že opatření pomůže dosáhnout do roku 2050 kýžené klimatické neutrality. Znamenalo by to, že pokud se nepodaří zcela zabránit vzniku emisí, budou alespoň kompenzovány zachycováním uhlíku například pomocí výsadby stromů.
Komise dlouho očekávanou publikaci takzvané taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, dosud několikrát odložila. Podle FT se nyní očekává, že vlády unijních zemí návrh podpoří.
Stalo by se tak navzdory výtkám ekologických organizací, které jádro ani zemní plyn za udržitelné zdroje energie nepovažují. Hospodářské noviny (HN) upozorňují, že podle těchto organizací by Česko mělo masivně stavět větrné nebo solární elektrárny, které dnes už vyrábějí energii levněji. “Česká vláda požaduje další finance na rozvoj zdrojů na plyn nebo na předražené jaderné reaktory, které nebudou stát dříve než za 20 let,” řekl HN Ondřej Pašek z Hnutí Duha.
Mohlo by vás zajímat:
Zbývá už jen přidat uhlí + vysázení dvojnásobku stromů a máme přechod na OZE zcela dokončený o 30 let dříve :-)
Upozornil bych na to, že podle tohoto návrhu není možné z nových elektráren na zemní plyn vyrábět v souladu s taxonomií elektřinu podle libosti, ale měrná emisní náročnost takové výrobny musí být buď nižší než 270 gCO2ekv/kWh (tedy půjde o teplárny), nebo taková výroba elektřiny musí mj. po roce 2026 využívat 30 % nízkouhlíkových nebo obnovitelných plynů, po roce 2030 55 % nízkouhlíkových nebo obnovitelných plynů a po roce 2035 na ně musí přejít kompletně.
Takže často prezentovaná představa, že tu postavíme několik GW elektráren na zemní plyn, které nahradí odstavované uhlí, a je na dlouho vystaráno, je poměrně naivní.
A neměla by taková zásadní informace být v článku místo v diskuzi?
V roce 35 bude země prožívat nejchladnější období za posledních 300 let . Může se také stát , že plynu bude nedostatek a el. energie bude v zimě na příděl. Nové jaderné bloky totiž ještě stát nebudou a naše Eurohujerská vláda plánuje jen jeden blok , ale chce zničit celou naší domácí uhelnou energetiku . Pomoci mají jak jinak než FV panely....
Josefe, tak jestli je tvoje předpověď počasí za 15 let stejně přesná jako tvůj odhad spotřeby elektřiny TČ pro rodinný dům (jen ti připomínám tvůj odhad spotřeby TČ za leden 3,5 MWh), už mám konečné číslo za prosinec 830 kWh, nemyslím si, že v lednu to bude o 300% víc., tak můžeme být v klidu, všechny vědecké studie mluví o oteplování. Nevím jestli si se dnes podíval na teploměr. Bylo by fajn, kdyby se ochladilo alespoň o 15 stupňů.
Mam doma TČ od 2008 a rocni spotreba 4000kWh. Dosud to bylo pod 10.000 kc/rok. Ted to trochu vyleze, ale porad dobra cena za vytapeni velkeho RD v nepriznivem teplotnim pasmu. Diky tarifu usetrim i za ostatni spotrebu a tim je topeni skoro zadarmo. Blaboly zdejsich expertu o TČ, elektromobilech, LNG, OZE atd. maji vzdy stejne pozadi. Odklon od ruskych zdroju energie je ohrozeni pro cely rusky system. Blaboly a hoaxy jsou osvedcena ruska taktika. Ovsem s klesajicim ucinkem. Idealni kombinace pro RD je FVE, TČ a elektromobil.
Asi nesledujete nadchazejici situaci v evrope a na ukrajine,staci par blacautu v zimnim obdobi a mate po srande...
Hmmm no nevím asi máte velký pozemek jinak ta fotovoltaika nemá šanci utáhnout tč a dobít vaše El. Auto ale to doufám víte jinak je váš příspěvek zcela k ničemu
Nepisu ze to moje FVE utahne vzdy. Ale tuto zimu to zatim vypada velmi dobre. Co se tyka plochy pozemku, tak bych mohl konkurovat komercnim FVE. Bohuzel jen plochou pozemku, nikoli plochou/vykonem panelu. Vic nez zamraceneho nebe se bojim ze sikovne ceske rucicky budou aktivni bez meho vedomi. S autem moc nejezdim a tech par kWh mam behem pul hodiny dobite. No a odklizeni snehu z panelu me prineslo vitanou zimni aktivitu. Takove reseni energie muzu vsem vrele doporucit.
Ale, tak Michal Šnobr to nějak vyřeší :-).
Měl to být příspěvek k poslednímu odstavci příspěvku p. Emila.
Ten takové detaily vůbec neřeší, zatím řeší podstatnější věci jako co bude se stavbou nových JE po roce 2045 a jak bude vypadat to bezpečné zvládnutí jaderného odpadu. :-D
To je jako novoroční černý humor. Jádro je ta nejšpinavější a nejméně ekologická energie a podle toho musí být posuzována. Navíc stavět jaderný blok by byl tunel tisíciletí. Budoucnost musí u nás mít OZE.
Je to jen navrh EK. V parlamentu EP to nejspis neprojde. A pokud ano, tak par statu da veto a jadro konci. Ale pro kratkou radost nekterym to staci.
Z hlediska g ekv. CO2 na výrobu elektřiny jsou nejčistější VtE a JE 11-12, VE 24, FVE 45, biomasa 230, ZP 490, uhlí 820.
I v porovnání s OZE je JE spolu s VtE nejčistější zdroj.
Vcetne tezby, upravy a likvidave jadernych surovin a odpadu? A vcetne vystavby elekrarny i vyroby cementu?
CO2 je zde sice hlavni ukazatel, ale ostatni jaderne prichute jsou na uplne jinem stupni. JE potrebuje take nakladne zazemi, ktere se vetsinou nezapocitava do nakladu.
Samozřejmě, je v tom započten celý životní cyklus jak jaderných tak větrných elektráren. Je v tom započtené úplně vše "vcetne tezby, upravy a likvidave jadernych surovin a odpadu, vcetne vystavby elekrarny i vyroby cementu", jak se můžete přesvědčit např. zde:
unece. org/sites/default/files/2021-10/LCA-2. pdf
To je sice moc hezke, ale CO2 je asi ten nejmensi problem spojeny s provozem JE.
Me na vsem tvrzeni o bezpecnosti zarazi fakt, ze zadna pojistovna na svete JE nepojisti. Vzdy nese riziko danovy poplatnik. Mate take nejakou studii.
A tusim take, ze ani urazova a zivotni pojistka obycejneho obcana nekreje jadernou havarii. Proste to je nekalkulovatelne riziko. A ze pojistovny pojistuji cokoliv, u jaderneho rizika absolutni neduvera. Ja jim teda rozumim.
Takže jako obvykle jeden nesmysl vyvrácen, tak přijdete s dalším. Jaderné elektrárny pochopitelně pojištěné jsou, takže není pravda, že je žádná pojišťovna nepojistí.
Tak schvalne. Kdo pojistil Temelin a Dukovany a na jakou castku. Jake jsou vyluky plneni?
Každý průmyslový podnik, kterým jakákoliv jaderná elektrárna je, je pojištěn. Nějak. Většinou toto pojištění nepokryje škodu způsobenou případnou havárií (ať se jedná o chemičku, závod na výrobu plastů nebo i jadernou elektrárnu).
Ale věřte, že co se průmyslových nehod týče, nehoda na jaderné elektrárně bude mít s největší pravděpodobností mírnější následky, než kdyby vybuchl závod Unipetrolu u Litvínova, který je mimochodem také pojištěn.
No a abych Vás zcela uklidnil - veškerá jaderná zařízení v ČR musí být, dle zákona 18/1997 sb. Atomový zákon, §36 odst. 1 pojištěn a dle §36 odst. 3 minimálně na částku 2 mld. Kč
Je to málo, ale úplně stejně podpojištěná je většina průmyslových zařízeních.
Takže Vaše výplody o nepojištěných jaderných elektrárnách jsou zcela nepravdivé.
Cesko ma velke dilema. Soutez byla usita na miru rusakum a ted nejblize k pozadovane velikosti ma Westinghouse. Ale problem v tom je, ze bez francouzske podpory se zadny reaktor v Dukovanech nepostavi. A ted babo rad. Prepracuje se cela saskarna na vykon ktery Francouze vrati do hry a Cesko se ukaze jako lhar, protoze udajne omezeni kvuli chlazeni byla jen spinava prihra ruskym skudcum. Nebo se do vystavby pusti s Westinghousem proti Francouzum a vse skonci opet fiaskem a blamazi? Tak jako tak je Cesko zase v pozici saska, do ktere nas Babis a jeho rusky kolaboranti privedli.
Víte co mě udivuje? Že nečtete článek pod kterým diskutujete. Poslední odstavec praví že VTE a FVE produkují nejlevnější EE ( dle Duha).
Tak proč se houfně (bez obrovských tunelovacích dotací) v česku nestaví? K tomu má být diskuse.
Totiž pro naši existenci v tomto světě je podmínka nutná a postačující: jen dostatečný a trvalý zdroj EE. Nic více není třeba.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se