Domů
Životní prostředí
Ekvádorští domorodci nebo ropný průmysl: Kdo zvítězí?
Zdroj: Rodrigo Buendia/AFP/Getty Images// cnn.com
Zdroj: Rodrigo Buendia/AFP/Getty Images// cnn.com

Ekvádorští domorodci nebo ropný průmysl: Kdo zvítězí?

V Ekvádoru pokračují snahy domorodých obyvatel Waorani chránit jejich území před ropným průmyslem. Amazonský deštný prales čelí extenzivním činnostem s vidinou zvýšení ropné produkce bez ohledu na původní obyvatele či endemické rostlinné i živočišné druhy.

Současný protest probíhal od 25. prosince, což na několik dní narušilo produkci ropného pole Ishpingo. Komunita Waorani dlouhodobě bojuje proti ekvádorskému ropnému lobby, často se střídavými úspěchy. Příkladem budiž letošní celostátní referendum o ukončení těžby ve shluku ropných polí ITT, který se nachází v národním parku Yasuní.

Dle prohlášení ekvádorského ministerstva energetiky byla nalezena shoda s domorodým obyvatelstvem a protest v několika příštích dnech skončí. Jednání se účastnila ministryně Andrea Arrobo společně s několika dalšími představiteli ekvádorské energetiky. Protest znamenal několikadenní zastavení produkce, odhadované “ztráty“ se pohybují okolo 17 000 barelů ropy každý den.

Důvodem byly nedodržené sliby domorodým obyvatelům ze strany vlády. Ministerstvo vyjádřilo uznání svých nesplněných závazků a zároveň vůli k jejich napravení. Výsledkem je poté zahájení úklidových prací po těžbě, poskytnutí internetového připojení původní komunitě a dále dodávky jídla, léků či přikrývek.

Dlouhodobé spory

V Ekvádoru se vedou spory o těžbě dlouhodobě. Nutno dodat, že Ekvádor produkuje okolo 500 000 barelů ropy denně. Dosažené úspěchy v kontextu omezení produkce jsou tak pouze částečné, nicméně stojí za připomenutí.

V roce 2019 obyvatelé Waorani dosáhli na vítězství právního sporu, který určil ochranu teritoria o rozloze přibližně 200 000 hektarů. Rozhodnutí představuje důležitý precedens. Jednalo se o malou výhru nejen pro domorodce, ale i pro Amazonii a její klima.

Druhý zmínění hodný milník je z letošního roku, kdy bylo dosaženo vyhlášení celostátního referenda, které se týkalo zastavení těžby v ropných polích Ishpingo, Tambococha a Tiputini (ITT). Ty se nacházejí v národním parku Yasuní. Referendum vyšlo ve prospěch ukončení těžebních prací, pro které se vyslovilo 59 procent voličů. Vláda společně se státní ropnou společností Petroecuador se tak zavázaly k vyhovění výsledkům referenda s jednoroční lhůtou.

Zdroj: ESRI/ICN research

Jak je možné si povšimnout, současné protesty probíhaly ve stejném území, kterého se týkalo srpnové hlasování. Dá se tak usuzovat, že se zde bude těžit, jak dlouho to jen půjde. Závěrem je potřeba dodat, že i kdyby byly závazky ukončení uskutečněny, jedná se pouze o dílčí úspěch a malý zlomek toho, co bude dále pokračovat. Naleziště ITT nacházející se v bloku 43 totiž produkuje asi 55 000 barelů denně. Pro srovnání jde zhruba o desetinu celkové produkce.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se