V USA bude letos zprovozněno téměř 9 GW nových plynových elektráren
Ve Spojených státech amerických by mělo být letos uvedeno do provozu 8,6 GW nových plynových elektráren, meziročně o 3 GW více. Druhým rokem tak pokračuje rostoucí trend v oblasti nového výkonu v plynových zdrojích, který navazuje na předchozí 3 roky, kdy byl naopak pozorován pokles. Vyplývá to z údajů zveřejněných americkou vládní agenturou U.S. Energy Information Administration (EIA).
V USA bylo v letošním roce uvedeno do provozu již 10 nových elektráren spalujících zemní plyn o celkovém instalovaném výkonu 6,8 GW. Do konce roku by mělo být uvedeno do provozu dalších 6 elektráren s celkovým instalovaným výkonem 1,8 GW. Pro srovnání, v roce 2022 bylo zprovozněno 11 nových plynových elektráren s celkovým instalovaným výkonem 5,6 GW.
V příštích dvou letech by podle agentury měl rozvoj plynových zdrojů v USA mírně zpomalit, když by do provozu mělo být uvedeno celkem 20 nových elektráren s celkovým instalovaným výkonem 7,7 GW.
Ze zveřejněných údajů vyplývá, že z pohledu počtu nových zdrojů jsou v posledních dvou letech stejným tempem rozvíjeny jak paroplynové elektrárny (CCGT), tak plynové elektrárny s otevřeným cyklem (SCGT/OCGT). Za poslední dva roky bylo v USA zprovozněno 13 nových paroplynových elektráren s celkovým instalovaným výkonem 12,4 GW a 14 elektráren s otevřeným cyklem s celkovým instalovaným výkonem 1,9 GW.
Nově instalovaný výkon v paroplynových elektrárnách (CCGT) v USA v letech 2000 až 2025. Zdroj: EIA
Nově instalovaný výkon v plynových elektrárnách s otevřeným cyklem (SCGT/OCGT) v USA v letech 2000 až 2025. Zdroj: EIA
Zatímco účinnost paroplynových elektráren se běžně pohybuje v rozmezí 55 až 60 % a tyto zdroje jsou proto provozovány i v pološpičkovém a základním zatížení, elektrárny s otevřeným cyklem dosahují běžně účinnosti kolem 35 až 40 % a jsou proto zpravidla využívány jako špičkové a flexibilní zdroje pro vykrývání náhlých změn v poptávce po elektřině nebo proměnlivé výroby elektřiny ze solárních a větrných elektráren.
"Více než polovina nového výkonu SCGT z let 2022 a 2023 připadá na Texas, který má vysoké denní špičky poptávky po elektřině v letním období a v posledních letech zažil významný rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V letech 2024 a 2025 by mělo být zprovozněno dalších 2,8 GW nových SCGT zdrojů, a to zejména v Texasu poblíž hustě osídlených oblastí," uvedla EIA.Geografické rozložení nových plynových elektráren v USA. Zdroj: EIA
Mohlo by vás zajímat:
V USA zvítězila kombinace OZE+plyn. V USA ani JE nedostavěly, finančně by se to nevyplatilo.
v USA zvítězil plyn , jeho spotřeba rychle roste , nahrazuje uhlí i ropu. Co se týče jádra , pak USA jsou největším výrobcem energie z jádra na světě. Čína s velkým odstupem druhá.
Průměrné stáří jaderného reaktoru v USA je 42 let. Ty tři reaktory dokončené v posledních 25 letech, 13 uzavřených za stejnou dobu a prakticky neexistující plány na novou výstavbu (možná, možná se dá považovat za reálný ten projekt NuScale v Utahu) společně se stářím existující flotily JE hovoří jasně. Tahle technologie bude v USA jen dožívat.
Zato výstavbě OZE se v USA taky daří dobře, jako prakticky všude jinde.
Jenže to jádro postavili v minulosti. Letos sice zahájila provoz první nově postavená jaderná elektrárna v USA po více než 30 letech , ale to jen z důvodu, že byla hodně rozestavěná, takže ji dokončili. U další rozestavěné JE V. C. Summer zrušili její dokončení, nevyplatilo by se to.
Kolikrát je plyn v EU dražší než v USA? 6x?
Dostavěli dva bloky AP 1000 projektu Westinghouse.
A jeden ve Watts Bar. Mezitím se jich ovšem 13 trvale odstavilo a nic se nestaví.
Podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny v USA pomalu ale soustavně klesá. Naproti tomu FVE a VtE rychle rostou, po Číně je USA největší světový trh pro fotovoltaické instalace.
To je realita energetického přechodu ve světě.
No a Čína, to je šampion v instalacích FVE a VtE, jádro je v Číně málo významné, zanedbatelné vůči slunci, větru a vodě.
To je realita energetického přechodu v Číně.
Současně, Čína ani USA nezavírají direktivně staré zdroje elektřiny.
Čím více bude OZE, tím vice bude potřeba plynu.
Tohle je nesmysl hodný trojčlenkového inženýra.
V Německu na to jdou od lesa, pro 100% podíl oze na energetice musí instalovat 100% ve fve, 100% ve vte a 100% v plynu, ale tohle je hodný plyn, osvobozený, demokratizovaný a zkapalněný ale bohužel má stále emise co2, proto přejdeme na vodík vyráběný elekrolýzou vody z přebytků oze, takže 100% plynu bude muset umět spalovat i vodík a aby bylo vodíku dostatek a nemusel se dovážet musí být pro 100% zastoupení oze v energetice instalováno min 400% ve fve a 400% ve vte
ad Baton David 29. říjen 2023, 10:40
V Německu na to jdou od lesa, pro 100% podíl oze na energetice musí instalovat 100% ve fve, 100% ve vte a 100% v plynu
tu to musim opravit - 100% FVE + 100% VTE maju uz teraz, ale podiel na celkovej spotrebe EE nedosahuju ani 40% .. na to aby dosiahli aspon 80% potrebuju tie FVE aj VTE minimalne strojnasobit (a stale k tomu tych 100% fosilnych zdrojov) .. a 100% neviem ci je realne dosiahnutelne pri sucasnych podmienok (ci uz geo alebo technologickych )
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se