USA se loni po bezmála 70 letech staly čistým vývozcem energetických komodit
Spojené státy americké v posledních letech značně navýšily těžbu ropy a zemního plynu, což zemi pomohlo vylepšit její energetickou bilanci. Z čistého dovozce energetických komodit, kterým USA byly po dlouhá desetiletí již od roku 1952, se tak zemi v loňském roce povedlo stát se čistým vývozcem.
Rostoucí vývoz zemního plynu a nižší čistý dovoz surové ropy pomohly Spojeným státům loni dosáhnout čistého vývozu energetických komodit vůbec poprvé za posledních 67 let. V roce 2019 tak hrubý export energetických komodit podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) převýšil hrubý dovoz.
Zatímco export dosáhl podle EIA rekordní hodnoty 23,6 biliard britských tepelných jednotek (quad), které přibližně odpovídají v Evropě užívaným exajoulům, dovoz opět meziročně poklesl na zhruba 22,8 exajoulů.
Čistý dovoz energetických komodit do USA dosáhl svého vrcholu o hodnotě zhruba 30 exajoulů v roce 2005. V posledních 4 letech přitom stabilně klesá. V loňském roce se přitom čistý dovoz z 3,6 exajoulů v roce 2018 přehoupl na čistý vývoz komodit v objemu 0,8 exajoulů. Podle agentury se tak jedná o největší meziroční změnu energetické bilance od roku 1980.
Loňská změna čistého dovozu na vývoz byla tažena především poklesem čistého dovozu surové ropy. Ke změně obchodní bilance rovněž pomohl rostoucí vývoz plynu, v případě uhlí a ropných produktů k žádným zásadním změnám nedošlo.
Spojené státy byly loni navzdory 31% poklesu stále čistým dovozcem surové ropy. Na dovozu ropy je země závislá nejméně od roku 1949, do kterého sahají data EIA. Největším dovozcem ropy do USA, stejně jako odběratelem tamní ropy, je Kanada.
Přestože USA dováží velké objemy surové ropy, část čistého dovozu země opět vyveze přepracovanou v podobě ropných produktů. Přestože čistý vývoz ropných produktů loni mírně poklesl, stále tvoří největší část energetického exportu ze země.
Podobně jako v případě ropy loni rostl i export zemního plynu. Hrubý export podle dat EIA roste již 5 let v řadě, přičemž loni meziroční nárůst dosáhl 29 %. Díky současnému poklesu dovozu jsou tak Spojené státy čistým vývozcem plynu již od roku 2017.
Poslední z důležitých energetických komodit, které USA vyváží, je uhlí. Na poli uhlí jsou Spojené státy čistým vývozcem za celé sledované období, tedy minimálně posledních 70 let.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud se současné ceny ropy WTI udrží delší dobu na 15 Dolarech , tak se budou těžební zařízení v USA rychle zavírat a dovoz ropy opět vzroste. US těžaři nejsou schopni "těžit za 15."
Už se to taky děje. Počet aktivních ropných plošin klesl ze 680 v první polovině března na 378 minulý týden.
Bude to Jo-Jo
Rýchlo dole .... a po čase po zvýšení ceny zas bude ťažba nabiehať, tak ako sa to stalo pred časom.
Americkí ťažiari "zichrujú", že v budúcnosti bude nárast cien ropy pozvoľný ...
Technológie sú, skúsenosti tiež, takže to bude nevyhnutný proces.
To je ale pech tolik let čekání a v rozhodující chvíli se to všechno p-sere ,že kucí začínají bankrotovat....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se