Domů
Energetika v zahraničí
Spojené státy loni spotřebovaly rekordní množství energie
Ropa
Ropa

Spojené státy loni spotřebovaly rekordní množství energie

Spotřeba primární energie ve Spojených státech v roce 2018 opět vzrostla, a dosáhla tak vůbec nejvyšší hodnoty v historii. Dosažení rekordní hodnoty pomohl značný meziroční růst, který byl nejvyšší za poslední desetiletí.

Spojené státy v loňském roce spotřebovaly rekordní množství energie, kdy spotřeba primární energie podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhla 101,3 biliard britských tepelných jednotek (přibližně 106,8 exajoulů).

Celkově spotřeba energie meziročně vzrostla o 4 %, čímž o 0,3 % překonala původní rekord z roku 2007 z doby před globální ekonomickou krizí. Podle statistik společnosti BP činil podíl USA na globální spotřebě energie bezmála 17 %.

Absolutní většinu energetických potřeb USA, zhruba 80 %, pokrývají fosilní paliva – ropa, uhlí a zemní plyn. Jejich spotřeba loni podle agentury vzrostla o 4 %. Spotřeba zemního plynu loni dosáhla díky 10% meziročnímu růstu vůbec nejvyšší hodnoty a relativně snadno tak spolu s malými přírůstky spotřeby energie z ropy, obnovitelných a jaderných zdrojů umazala 4% pokles ve spotřebě uhlí.

Spotřeba primární energie v USA (1950-2018)
Spotřeba primární energie v USA (1950-2018). Zdroj: EIA

Největší podíl na spotřebě energie měla již tradičně ropa (39 exajoulů), jejíž spotřeba v USA loni vzrostla na průměrných 20,5 milionů barelů denně (bpd), tedy o téměř půl milionu bpd oproti roku 2017. Růst podle vládní agentury táhl především průmysl (+200 tisíc bpd) a dále také doprava (+140 tisíc bpd).

Druhým nejdůležitějším zdrojem energie je pro Spojené státy již více než 10 let zemní plyn, jehož spotřeba loni vzrostla na rekordních 2,35 miliard metrů krychlových denně (32,7 exajoulů v roce 2018). Nárůst spotřeby plynu loni táhly všechny sektory, výrazně vyšší spotřebu plynu zaznamenal elektroenergetický sektor, kdy americké elektrárny spotřebovaly meziročně o 15 % více plynu.

Na ústupu je v USA naopak spotřeba uhlí, která loni již pátým rokem v řadě klesla na 620 milionů tun (13,7 exajoulů). Téměř veškerý pokles podle EIA zapříčinila nižší poptávka elektráren, jejichž spotřeba uhlí oproti roku 2017 klesla o 4 %. Uhelné elektrárny jsou v USA v posledních letech nahrazovány obnovitelnými a plynovými zdroji – jen v loňském roce byly podle agentury odstaveny uhelné bloky o výkonu 12,9 GW, přičemž celkový výkon plynových elektráren v zemi vzrostl o 14,6 GW.

OZE i jádro dosáhly rekordní výroby

Z rekordní výroby energie se v loňském roce mohly v USA těšit jak obnovitelné, tak i jaderné zdroje. Obnovitelné zdroje pokryly rekordních 12,1 exajoulů, o 3 % více než v roce 2017, a to díky novým instalacím větrných a solárních elektráren.

Jaderné elektrárny v USA navzdory uzavírání bloků loni vyrobily rekordní objem elektřiny. Podle dat EIA vyrobily celkem 807,1 TWh (spotřeba primární energie 8,9 exajoulů), čímž mírně překonaly rekordní výrobu z roku 2010, kdy vyrobily 807 TWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik II
28. prosinec 2019, 15:56

To nejsou zrovna "zářné výsledky" na nejvyspělejší ekonomiku světa ! 80 % spotřeby energie tvoří fosilní paliva, navíc jejich spotřeba loni stoupla o další 4 %. Loni stoupl HDP USA o 2,9 % a spotřeba energie o 4 %. Takže vlastně "energetická efektivita" hospodářství USA loni klesla , = rychleji rostla spotřeba energie, jak HDP. Pokud v USA tvoří 80 % spotřeby energie fosilní paliva, tak doufám , že EU na ně uvalí ona tolik vychvalovaná - "uhlíková cla".

Richard Vacek
28. prosinec 2019, 16:39

Kdyby to uhlíkové clo bylo na zbraně, tak by to bylo i prospěšné.

Jan Veselý
28. prosinec 2019, 18:12

A co byste čekal? Vládnoucí partaj je plně ve vleku ropně-plynové lobby. Čím větší plýtvání, tím větší zisky pro ně. Prachy, prachy, prachy, vše ostatní není důležité. Pak se divte, že ekonomika USA není konkurenceschopná.

Josef
28. prosinec 2019, 22:58

Není konkurenceschopná ? mají o 70% vyšší HDP na osobu než my. A ještě k tomu levné energie a nízké daně , takže průměrný Američan má prakticky dvojnásobnou životní úroveň než průměrný Čech. My dosáhneme jejich dnešní úroveň nejdříve okolo roku 2040, ale spíše až k roku 2050.

energetik II
28. prosinec 2019, 23:21

TO : Josef

Ono jde o to, co se myslí vlastně tím "životní úroveň" ! Proti nám vše u nich závislé na autech, města nemají chodníky jen silnice pro auta / ne všude/, hromadná doprava pod psa, úroveň znalostí průměrného Američana = slabota, zdravotní pojištění všech lidí si "dodělávají 50 let po nás", obrovité rozdíly chudí - bohatí, každý má bouchačku, takže hromadné vraždy = běžná věc , v base tam sedí nejvíc lidí na světě, idiotské pohodlné "rychlé občerstvení Fastfoody", kdy tam různým pomatencům sypou brambůrky do plastového kelímku , dávno překonaná kultura hypermarketů....atd. - Ono jde o to, jak se na tu -"životní úroveň hledí". Já bych ČR za USA v žádném případě nevyměnil.

Dušan
29. prosinec 2019, 08:40

Ani pre mňa nie sú USA "ideál" ... ale sú snom utečencov z polovice sveta a mnoho z nich tam začalo nový život v rátane ľudí od nás ....

Carlos
29. prosinec 2019, 01:27

Než my kdo? ČR, EU?

Jan Veselý
29. prosinec 2019, 20:38

A 400 miliard USD/rok obchodní deficit. A HDP nic neříká o životní úrovni "průměrného" občana. Troufám si říct, že životní úroveň průměrného Němce nebo Itala je mnohem lepší než Američana, i když HDP per capita mají USA vyšší.

energetik II
29. prosinec 2019, 10:05

TO : Dušan

Ano, to je pravda, utečenci do USA míří. Ovšem zatímco před 100 lety tam mířili hlavně lidé z Británie, Irska, Rakousko- Uherska, Itálie, .... tak dnes jsou to "latinos" - hlavně sousední Mexičané. A to už není tak směrodatné. Podívejte se na to, kolik lidí z Afriky, Pakistánu, Afganistánu,......touží po tom vycestovat do Evropy a zatím je brzdí Turecko s Řeckem , a dokonce statistiky ukazují velký příliv imigrantů do celkem chudého Ruska , hlavně ze střední Asie a Kavkazu. Pro špičkové vědce , podnikatele i sportovce z Evropy mají USA stále co nabídnout a tak tam míří. Člověk , který teď v Evropě ale "zapadá do průměru" těžko v USA najde nějaké životní štěstí.

Zdeněk
29. prosinec 2019, 11:31

Jen je škoda,že jste neuveřejnili spotřebu na jednoho obyvate USA a porovnali to z jinými zeměmi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se