Španělské opatření na snížení velkoobchodních cen elektřiny jejich oddělením od cen plynu svůj účel splnilo. Přineslo s sebou však i několik negativních dopadů. O podobném řešení se teď hovoří v rámci celé EU a pro jeho zavedení se vyslovuje stále více členských zemí.
Dopad rostoucích cen energetických komodit na firmy a občany se v mnoha zemích projevuje se zpožděním, protože spotřebitelé mají často ceny elektřiny a plynu zafixovány a dodavatelé mají nakoupeno dopředu.
Střednědobé důsledky pro mnoho energeticky náročných odvětví však mohou být zničující a sociální dopady závažné, zejména pro domácnosti s nízkými příjmy, které využívají plyn nebo elektřinu k vytápění. Španělští maloobchodní spotřebitelé pocítili velkoobchodní ceny bezprostředněji, protože v zemi je rozšířeno stanovování cen v reálném čase.
Španělské opatření "tope al gas"
Ve snaze snížit ceny elektřiny pro spotřebitele
zavedly Španělsko a Portugalsko v polovině června zásah do velkoobchodním trhu s elektřinou známý jako "tope al gas".
Opatření zavádí dotace pro výrobce elektřiny z plynových a uhelných zdrojů. Snižuje tak náklady těchto zdrojů na výrobu elektřiny, čímž v důsledku snižuje cenu elektřiny na velkoobchodním trhu v době, kdy jsou tyto zdroje cenotvornými zdroji neboli tzv. závěrnými elektrárnami. Toto opatření je kombinováno s dodatečnou daní z elektřiny, která náklady na podporu financuje.
Fakticky se tak jedná o oddělení
ceny plynu od cen elektřiny, o kterém se jedná i v rámci celé EU a které má
mezi členskými zeměmi stále větší podporu Ceny elektřiny ve Španělsku od zavedení opatření "tope al gas". Zdroj dat: epdata
Negativní dopady nástroje
Přeshraniční toky mezi Španělskem a Francií. Zdroj: Red Eléctrica de España (REE)
Významným faktorem ve zvýšeném vývozu elektřiny ze Španělska do Francie je však i situace v samotné Francii, kde nízká dostupnost jaderných elektráren způsobila růst cen elektřiny z úrovně okolo 200 EUR/MWh až na hodnoty mezi 600 a 800 EUR/MWh na konci srpna.
Přeshraniční toky mezi Španělskem a okolními zeměmi. Zdroj: Red Eléctrica de España (REE)
Průměrná měsíční výroba elektřiny v paroplynových elektrárnách ve Španělsku se od zavedení opatření zvýšila o více než 80 % Výroba elektřiny v paroplynových elektrárnách (žlutě) a jejich předpokládaná výroba bez zavedení opatření "tope al gas". Zdroj: EsadeEcPol Brief 31
Nástroj tak způsobil výrazný nárůst spotřeby plynu pro výrobu elektřiny. V případě Pyrenejského poloostrova to nemusí být velký problém vzhledem k vysoké dovozní kapacitě zkapalněného zemního plynu (LNG).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se