Rakousko plánuje podobně jako ČR zastropovat tržní příjmy výrobců elektřiny
Rakouská vláda plánuje zastropovat tržní příjmy většiny výrobců elektrické energie v rozmezí mezi 140-180 EUR/MWh. Dále také plánuje zavést daň z neočekávaných zisků. Její nastavení se však diametrálně liší od české verze, přičemž se tato daň nemá vztahovat na výrobce elektrické energie.
„Je pravdou, že hodně společností v energetickém sektoru má nyní velmi vysoké zisky v důsledku prudkého nárůstu cen energií,“ uvedl v pátek rakouský ministr financí Magnus Brunner s odkazem na růst cen plynu a související růst cen elektrické energie.
Jak uvádí zahraniční portál Montel, daň vztažená na tržní příjmy má začínat od hranice 140 EUR/MWh pro společnosti, které neinvestovaly do obnovitelných zdrojů energie (dále OZE). Odvod činí 90 % z ceny elektřiny nad zmíněnou hranici. Pokud společnosti investovaly do OZE, tak se hranice odvodu může posunout až na 180 EUR/MWh.
Strop na tržní příjmy má být, stejně jako v případě ČR, zaveden od prosince 2022 až do konce roku 2023.
Daň z neočekávaných zisků
Rakousko rovněž plánuje zavést daň na neočekávané zisky pro společnosti podnikající v odvětví surové ropy a zemního plynu v souladu s evropským Nařízením. Daň postihne zejména tamního energetického giganta OMV. Daň se oproti ČR nemá vztahovat na producenty elektřiny.
„Společnosti v Unii a stálé provozovny, které uskutečňují alespoň 75 % svého obratu v odvětvích surové ropy, zemního plynu, uhlí a rafinace, v důsledku náhlých a nepředvídatelných okolností, mezi něž patří útočná válka Ruska proti Ukrajině, snížená nabídka energie a nárůst poptávky kvůli rekordně vysokým teplotám, dosáhly velkého nárůstu zisků, aniž by podstatně změnily svou strukturu nákladů a zvýšily investice,“ stojí v Nařízení Rady 2022/1854 ze dne 6. října 2022.
Daň má být zavedena od července 2022 do prosince 2023. Pro srovnání, česká verze bude v platnosti mezi roky 2023 až 2025 a postihne navíc i v Nařízení EU vůbec nejmenovaný bankovní sektor. Sazba rakouské daně má činit maximálně 40 % a může poklesnout až na 33 %, pokud společnosti investovaly do OZE.
Ještě není jasné, zda se jedná o sazbu daně nebo o přirážku k dani z příjmů, jako to je v případě ČR. Česká sazba z neočekávaných zisků (neočekávaný zisk = zisk přesahující průměrný zisk z let 2018-2021 o více než 20 %) je 79 %. Nařízení EU dává možnost členským státům stanovit si sazbu individuálně, a to od 33 %.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se