Domů
Energetika v zahraničí
Rakousko čelí výtkám ze strany Evropské komise. Zemi chybí jasný plán ke snížení závislosti na ruském plynu
Předávací stanice pro zemní plyn u Rakouského Baumgartenu
Zdroj: C.Stadler/Bwag / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Rakousko čelí výtkám ze strany Evropské komise. Zemi chybí jasný plán ke snížení závislosti na ruském plynu

Otázka snížení závislosti na dodávkách zemního plynu, ale i dalších energetických komodit, z Ruska hýbe od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině celou Evropou. Ačkoliv se objem dodávek plynu z Ruska do Evropy v loňském roce dramaticky propadl, do zemí EU stále proudí plyn přes Ukrajinu i Turecko. Ve svém posledním semestrálním hodnocení se jistým výtkám Evropské komise nevyhnulo Rakousko, kterému dle Komise stále chybí jasný plán, jak v krátkodobém horizontu snížit objemy plynu odebíraného z Ruska.

Podle Komise ukázala ruská invaze na Ukrajinu v případě Rakouska zranitelnost tamního energetického sektoru a zajištění bezpečnosti dodávek. Rakousku se v loňském roce podařilo meziročně snížit podíl ruského plynu na celkových dodávkách na 57 % ze zhruba 80 % v roce 2021. Přesto země podle Evropské komise stále čelí značným výzvám na poli energetické bezpečnosti, a to i po přijetí různých opatření, včetně zřízení strategických zásob zemního plynu.

„Potenciál výroby a přepravy plynů z obnovitelných zdrojů není dosud dostatečně využíván,“ shledala podle serveru Euractiv Evropská komise.

Komise tak Rakousku doporučila zaměřit se na ještě rychlejší rozvoj využívání obnovitelných zdrojů a budování potřebné infrastruktury, především skrz zjednodušování povolovacích procesů. Kromě toho je dle Komise nutno nadále zvyšovat energetickou účinnost, snižovat emise, a to především v sektoru dopravy, a dále je nutné více zohledňovat transformaci energetického sektoru ve vzdělávání.

Na závěry Evropské komise podle serveru rychle reagovala i rakouská liberální strana NEOS, která tamní vládu ostře kritizovala za to, že nemá jasný plán na snížení závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska.

„Nyní má vláda své svědectví o chudobě černé na bílém: i více než rok po vypuknutí války jsme nejlepším zákazníkem Putina a můžeme být nemilosrdně vydíráni,“ uvedla podle Euractiv europoslankyně za NEOS Claudia Gamonová.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jan Stehlik
31. květen 2023, 12:25

Rakousko je neutrální. Nemá tedy s touto válkou nic společného. Navíc má dodavky plynu zajištěny do roku 2040. Což my nevíme odkud budem brát. My jsme na tom tedy strategicky dost blbě.

Jiří Syn
3. červen 2023, 18:41

Oni je mají (dodávky plynu) tak "zajištěné" že přímo ORF zprávy tvrdí že hrozí zastavení dodávek kvůli nedostupnosti plynovodů... Jasně, s válkou "nemají nic společného" akorát poslední funkční plynovod kterým k nim proudí ruský plyn vede přes válečnou zónu a tedy se může kdykoliv přerušit...

Mirek
31. květen 2023, 12:52

Musíte se na to dívat správně politicky. :-) :-) My třeba nebudeme mít dostatek plynu, ale bude mít tu výhodu, že bude mnohem dražší. Podobně to bude s elektřinou v dohledné budoucnosti. Zejména Maďaři nám budou závidět naši politickou vyspělost. A naši spolenci jistě najdou způsob, jak neumožnit dokončení JE Paks 2. Dokázali to už u Nord Streamu.

Dpetr
31. květen 2023, 13:12

S tím NS2 bych byl dost opatrný. Zaprvé kdyby se v roce 2014 s ním bohorovně nepokračovalo, dost pravděpodobně by nebylo dnešní války.

Zadruhé viz článek: Ruská speciální loď plula blízko místa exploze Nord Streamu.

A jak to bude s dostatkem plynu a jeho cenou je už vidět na burze.

Mirek
31. květen 2023, 16:45

1. NS2 už byl dokončen a čekal jen na spuštění.

2. V Německu samotném probíhaly demonstrace za jeho spuštění, když to spuštění jejich vláda sama poslušně stopla.

3. Jistě si vzpomenete na vyhrožování ze strany USA všem, kteří se na stavbě NS2 podíleli.

4. Vůbec nechápu, proč by měli Rusové sabotovat spuštění svého plynovodu..

Připomíná mi to kauzu Vrbětice. Rosatomu nešlo nic vytknout, tak se rozehrála směšná zpravodajská hra, která splnila svůj účel.

Jiří Syn
3. červen 2023, 18:44

Jasně, Vrbětice... hlavní argument pro-rusáků byl "a proč by to jako dělali??" No tak to se vysvětlilo v únoru '22 proč to dělali, komu to není dodnes jasné je zaslepenec.

Dpetr
31. květen 2023, 17:59

body 1,2,3 nemají co dělat s tím, kdo to vyhodil do laufu.

4 - to že nechápete ještě neznamená, že takové důvody nebyly. Například vyhnutí se budoucím arbitrážím, nebo při předpokládaném zhroucení se mrznoucí evropské společnosti mohl Puťka donutit EU přijmout ruské podmínky a ještě se šlehačkou v podobě bonusu, že by EU musela pokleknout a zprovoznit jedinou funkční rouru z ještě neschváleného plynovodu. To by bylo panečku něco pro Solovjova a spol.

Směšná zpravodajská hra o Vrběticích má důkazy v podobě přítomnosti oněch dvou rozvědčíků. Nicméně pokud věříte teorii o směšné zpravodajské hře, mohl jsem si ušetřit čas, už jste totiž propadl dezo peklu.

Dpetr
31. květen 2023, 13:07

Tak určitě!

Ukrajina je vlastně také neutrální a vlastní bezpečí má zajištěné od Ruska a dalších zemí Budapešťským memorandem výměnou za vzdání se jaderných zbraní. A také smlouvou o vzájemném uzníní hranic ratifikovaném parlamenty obou RU a UA v roce 2004.

Inu není nad to mít spolehlivé partnery.

JVr
31. květen 2023, 13:31

V Rusku roste riziko, že současný režim se v následujícím horizontu několika let rozpadne zevnitř a současná vládnoucí garnitura bude nehrazena jinou. Pak nemusí být jakékoliv smluvy na dodávky jakýchkoliv surovin dodrženy.

Tzn. s jistotou dodávek surovin s Ruska do roku 2040 bych nepočítal. A má tedy smysl se závislostí něco dělat. Nicméně pokud jsou závislí už pouze z 57% a pokud jsou k dispozici kapacity (plynovodů, ropovodů) to nahradit, tak to taková katastrofa není.

Jiří Syn
3. červen 2023, 18:47

Těch 57% může být nějaké "účetní kouzlo"... rakouské zprávy hovořily ještě tento měsíc v šotech o závislosti na ruském plynu okolo 75%

Jan Stehlik
1. červen 2023, 07:53

No ale rakousko je neutrální . O tom to celé je. Pokuď zabavíte prostředky státu a dáváte sankce , tak těžko asi bude s vámi chtít obchodovat . Indové a čínané jsou neutrální a tak obchodují .

Dpetr
1. červen 2023, 10:27

Indie ani Čína nejsou neutrální země, jediná neutrální země v Asii je Turkmenistán. Viz definice.

Existence neutrality také není zárukou ničeho - viz Norsko za WWII, nebo nyní Rusko ústy mluvčí ruského zaminy - Zacharové řeklo, že Švýcarsko už nepovažují za neutrální stát.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se