Domů
Energetika v zahraničí
Maďarsko počítá s ruským plynem i s firmou Rosatom na dostavbu elektrárny
Jaderná elektrárna Pakš
Zdroj: Pakš

Maďarsko počítá s ruským plynem i s firmou Rosatom na dostavbu elektrárny

Maďarsko nadále počítá s dovozem ruského zemního plynu a s tím, že jadernou elektrárnu Paks dostaví ruská společnost Rosatom. Kontrakt s ruským dodavatelem má hodnotu 12,5 miliardy eur (přes 321 miliard Kč). Postoj Maďarska k energetice v kontextu ruské invaze na Ukrajinu dnes oznámil ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Prudce rostoucí inflace, zmrazení finančních prostředků Evropské unie na obnovu z dopadů pandemie a následky rusko-ukrajinského konfliktu předsedovi vlády Viktoru Orbánovi komplikují cestu ke znovuzvolení v dubnových volbách, poznamenala agentura Reuters. Poprvé od volebního vítězství v roce 2010 bude 58letý Orbán na začátku dubna čelit jednotné frontě opozičních stran. Ty v úterý jeho vládu vyzvaly, aby zrušila smlouvu o rozšíření jaderné elektrárny, kterou v roce 2014 bez výběrového řízení zadala společnosti Rosatom.

Elektrárna o výkonu dvou gigawattů, která zajišťuje přibližně polovinu výroby elektřiny v Maďarsku, má být rozšířena o dva reaktory typu VVER ruské výroby, z nichž každý má výkon 1,2 gigawattu. Dohoda se financuje převážně z ruské půjčky.

„Je s podivem, že existují levicoví politici, kteří volají po zastavení výstavby jaderné elektrárny,“ řekl Szijjártó na tiskové konferenci.

„Pokud se jaderná elektrárna nedostaví, budeme muset čelit brutálnímu zvýšení nákladů na energie,“ pokračoval. „Nemůžeme dopustit, aby maďarský lid platil za válku, která zuří za našimi hranicemi,“ dodal.

Míra inflace v Maďarsku vystoupila nejvýše za 15 let. Orbán před volbami zastropoval ceny pohonných hmot, některých základních potravin a hypoték. Finanční server Portfolio.hu odhadl, že omezení cen energií by mohlo státní energetickou skupinu MVM ročně stát 400 až 450 miliard forintů (až 30,2 miliardy Kč).

Szijjártó uvedl, že Maďarsko nemůže přerušit dovoz plynu z Ruska, se kterým loni podepsalo novou dlouhodobou smlouvu o dovozu 4,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně po trasách, které se vyhýbají sousední Ukrajině. „Stejně jako děláme vše pro zachování evropské jednoty, stejně tak děláme vše pro to, aby Maďaři na tuto válku nedoplatili,“ řekl ministr zahraničí.

Uzavření maďarské divize ruské banky Sberbank je podle ministra příkladem toho, že evropské sankce zasáhly i maďarskou ekonomiku. Maďarská centrální banka uvedla, že místní divize Sberbank měla přibližně jednoprocentní podíl na maďarském trhu.

Orbán od svého nástupu do funkce v roce 2010 udržoval přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, šéf Kremlu ho naposledy přijal před měsícem. Orbán tehdy usiloval o prodloužení zmíněné dohody o jednu miliardu metrů krychlových plynu ročně.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL minulý týden požádala podle zdrojů Reuters o dodatečné dodávky ropy z Ruska ropovodem Družba.

V pondělí maďarská vláda rozhodla, že nedovolí, aby se přes území Maďarska vozily zbraně na Ukrajinu. Do sousední země ani sama nebude vyvážet útočné zbraně.

Minulý týden, ještě před ruskou invazí, Finsko uvedlo, že znovu posoudí rizika projektu jaderného reaktoru na severu země. Na něm se podílí ruská skupina Rosatom.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes prohlásil, že Německo je připraveno i na eventualitu, že Rusko přestane největší evropské ekonomice dodávat zemní plyn.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Richard Vacek
2. březen 2022, 16:04

Rozumný přístup. Bez dostatku dostupné (levné) energie stát zkolabuje.

Mirek
2. březen 2022, 16:37

Z Maďarska bychom si měli vzít příklad !! Elektrická energie i plyn budou stále dražší, proto alespoň v té elektřině bychom měli být soběstační, Ale po vyřazení Rosatomu a čínské CGN/CNNC jako dodavatelé dostavby Dukovan zůstaly firmy kanadský Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EdF, které nejsou nyní a ani v dohledné budoucnosti nebudou schopny potřebný reaktor dodat. Těch odborných důvodů pro toto tvrzení je hodně, ale naše vlády je ignorují.

V Evropě bude energetická krize, ale u nás bude o to horší, protože nejsme tak bohatí jako třeba Německo, které si může dovlit zaplatit i jiné zdroje.

Petr
2. březen 2022, 18:30

Mirek Z Maďarskem jdi do P....E

miro novak
2. březen 2022, 19:11

do Pelhrimova?

Petr Whatever
2. březen 2022, 16:38

Pokud ještě někdo na západě chce kupovat elektrárnu od Ruska tak musí být buď zaplacený nebo mentálně nedostatečný.

S tímhle přístupem ty volby prohraje a opozice to zařídí jinak.

Mirek
2. březen 2022, 17:25

A opozice to zařídí jak?

Čestmír Berka
2. březen 2022, 19:50

v té elektrárně bude ruský jen reaktor a primární okruh. Řídící systém je německo-francouzský a turbina od General Electric...

Jan Veselý
2. březen 2022, 16:25

Tak, uvidíme jak dlouho jim to vydrží.

Petr Whatever
2. březen 2022, 16:42

Myslíte tím naše vlády tu svoji, že jo?

Protože v ČR neexistuje nikdo při smyslech, kdo by v tuto chvíli chtěl od Rusů něco jiného než dostatečnou vzdálenost.

Richard Vacek
2. březen 2022, 17:50

Věřte tomu, že jakmile začne nedostatek energie, tak se to lidem moc líbit nebude. A dovedete si představit, co bude v takové zemi následovat? Protiruské bubnování totiž lidi nadlouho nezahřeje.

Slavomil Vinkler
2. březen 2022, 18:31

A kdo byl demokraticky zvolen v Německu na konci krize 1933?

Petr prochaska
2. březen 2022, 20:18

Hitler byl sice zvolen v roce 1933, ale měl jen 30% hlasů. Musel udělat koalici. Donutil prezidenta, aby jeho ministry byly dal za ty z koalice. Když se ujmul vlády, tak začal omezovat svobodu slova a zakázal ostatní strany. Dnes by jsme řekli, že bojoval proti dezinformacím. Další volby již vyhrál s přehledem.

Úplně stejně se dostali k moci komunisté, taky měli okolo 30% ve volbách. Vítězný únor - prezident můj návrh přijal (návrh v odstranění ostatních ministrů z jiných stran v vlády).

Takže to, že byl Hitler demokraticky zvolen nic neznamenalo, další volby by třeba prohrál. Problém bylo zakazování svodody slova ve jménu vyššího dobra a zákaz politických stran.

energetik
2. březen 2022, 21:18

Teď je ta stavba JE v režii Rosatomu potáhne ke dnu.

Pavka
2. březen 2022, 21:32

Politicky to Orbán ustojí. Hlavní problém bych teď očekával v tom, že Rosatom velmi brzy přijde o subdodavatele klíčových komponent, které pokud vůbec, tak rozhodně ne v dohledné době, nebude schopen nahradit.

Mirek
3. březen 2022, 14:52

A kdo dodává klíčové komponenty pro čínské reaktory a pro reaktory VVER stavěné v Číně a v zahraničí?

Pavka
3. březen 2022, 19:43

Pokud západ neustoupí z dosavadního kurzu (což se může stát), tak Rosatomu můžou brzy vypovědět dodávky automatizační a měřicí techniky společnosti jako je např. Siemens. To by znamenalo okamžitý konec, neb nikdo mimo Čínu nebude chtít mít postavené řízení technologie jaderné elektrárny na čínské technologii (a počítám že ani sama Čína ne). Toto by ostatně platilo zcela bez ohledu jestli je někde nějaká krize nebo ne.

Jan
2. březen 2022, 22:48

Putin si dlouhá léta v Evropě kupuje politiky, politické strany i celé státy.

Orbánův zákaz tranzitu zbraní na Ukrajinu přes Mad´darsko není ani nijak překvapivý, ani nijak relevantní pro vývoj na Ukrajině, ale patrně bylo důležité ho vyslovit.

- Zvláštní, kterak ve sjednocené Evropě státy jednotlivě nadbíhají Gazpromu a Putinovi leští kliku...

Karásek
3. březen 2022, 09:50

Tak oni budou Putinovi a spol. platit peníze ze jeho dodávky na jadernou elektrárnu a on az to na ně i nás bude mířit zbraněmi. Jste normální? Navíc ta cena bude o hodně vyšší. Na všech dalších stvbách JE v Evropě se to potvrdilo a potvrzuje.

Mirek
3. březen 2022, 14:43

Plácáte politické bláboly, jako vždy,

Kolik budou stát ty dva reaktory VVER-1200 v Paks 2, kfyž o té ceně tolik víte?

Jiří Kelnar
3. březen 2022, 12:01

Já jsem tak rád, že přišlo na to "politikaření", jak říká pan profesor a vyřadili jsme Rusko z toho tendru. Rusko není spolehlivý partner a teď se to ukazuje v celé své nahotě. Sice to asi umí postavit a mají dobré železo, ale pokud na druhou stranu budou oni si rozhodovat, kde končí jejich území, tak budu velmi rád, když ty Dukovany postaví někdo jiný. Když už je teda chceme.

energetik
6. březen 2022, 09:13

A jako bonus k Ruské JE budou padající bomby zadarmo.

Rusko postaví, aby mohlo následně i vybombardovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se